Перший вирок російському окупанту та друга зустріч у форматі «Рамштайн»: головні новини дня 23 травня
Суд у Києві оголосив перший вирок російському військовому за злочин проти цивільного під час вторгнення рф в Україну, а понад 40 країн знову обговорили подальшу оборону нашої держави. Головні новини дня 23 травня.
«Рамштайн-2»
23 травня відбулося друге засідання Контактної групи з оборони України, до якої входять понад 40 країн-партнерів. На ньому 20 країн оголосили про нові пакети допомоги в галузі безпеки для Києва. Про це за підсумками зустрічі, яка цього разу відбулась онлайн, розповів міністр оборони США Ллойд Остін.
Так, Данія погодилася надати пускову установку Harpoon і ракети, щоб «допомогти Україні захистити своє узбережжя».
Чехія також погодилася надіслати «істотну підтримку» Україні, зокрема пожертвувала бойові гелікоптери, танки й ракетні системи, каже Остін.
Загалом після зустрічі 20 країн «оголосили про нові пакети допомоги в галузі безпеки», сказав очільник Пентагону, зокрема «надання критично необхідних артилерійських боєприпасів, систем берегової оборони, танків та іншої бронетехніки».
Наслідки ракетного удару по Десні
Президент Володимир Зеленський заявив, що під завалами в селищі Десна на Чернігівщині знайшли 87 тіл загиблих. Окупанти завдали удару зранку 17 травня. Тоді рятувальники повідомляли про 8 загиблих та 12 травмованих.
Конфіскація активів ворогів
Президент Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає конфіскацію активів осіб, що підтримують збройну агресію росії проти України. Застосувати такі санкції можна буде проти осіб, які в той чи інший спосіб підтримують російську агресію проти України: наприклад, проти осіб, які створили загрозу національній безпеці, територіальній цілісності, фінансували агресію проти України. Це, як зазначив Зеленський, дасть змогу поповнювати український бюджет коштом ворогів.
Перший вирок окупанту
Суд у Києві оголосив перший вирок російському військовому за злочин проти цивільного. 21-річного сержанта Вадима Шишимаріна засудили до довічного ув'язнення за вбивство 62-річного Олександра Шеліпова, його визнали винним у «порушенні законів та звичаїв війни».
Суд дійшов висновку, що Шишимарін діяв із прямим умислом, коли 3-4 рази вистрілив у цивільного. Одна з куль влучила в голову чоловіка.
Свідчення Медведчука
Затриманий за звинуваченням у держзраді народний депутат Віктор Медведчук дав свідчення, які стосуються п'ятого президента України Петра Порошенка. Він розповів про схему виведення з державної власності частини магістрального нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок», а також про закупівлю вугілля з невизнаних «республік».
У партії «Європейська Солідарність», яку очолює колишній президент, відео зі свідченнями Медведчука називають «інформаційною диверсією в інтересах країни-агресора».
Перевірки на АЗС
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розпочала перевірки автозаправних станцій через скарги на зростання цін на пальне.
«За останні дні з усіх областей почали надходити повідомлення про надмірно завищені ціни, відсутність розрахункових документів, відмову у вільному виборі засобів розрахунку тощо», — наголошує служба.
Нагадаємо, нещодавно для розвʼязання дефіциту палива в країні уряд скасував державне регулювання цін на бензин і дизельне паливо. Але АЗС, як і раніше, зобов'язані завчасно декларувати ціни у разі їхнього підвищення.
Люди року
Президент України Володимир Зеленський та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний потрапили у сотню найвпливовіших людей світу за версією американського журналу Time. У перелік також потрапила головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва.
Короткий матеріал про Зеленського для журналу написав президент США Джо Байден.
Легалізація вогнепальної зброї
З початку повномасштабної війни в Україні у понад два рази зросла кількість тих, хто підтримує надання цивільним права на володіння вогнепальною зброєю та боєприпасами. Сьогодні підтримують таку ініціативу 58%. Не підтримують — 39% українців. Соціологи зазначають, що так уперше за історію дослідження цього питання кількість прихильників ідеї перевищила кількість противників (у 2018-2021 роках підтримували таку ідею приблизно чверть, не підтримували — більше як 70%).
Справжній автор крилатої фрази
Україні вдалося звільнити з російського полону прикордонника зі Зміїного, який під час атаки рф послав російський корабель. Раніше ЗМІ поширювали інформацію, що автором фрази про російський корабель нібито є морський піхотинець Роман Грибов, якого вдалося звільнити з полону ще наприкінці березня. А втім, насправді за цими словами стояв не він, а один із прикордонників.
Держприкордонслужба та Збройні сили не спростовували й не підтверджували інформацію про авторство Грибова, щоб не наражати на небезпеку всіх полонених захисників Зміїного.
Сором за росію
Співробітник російського постійного представництва при ООН у Женеві Борис Бондарєв заявив про свою відставку через війну рф проти України. За його словами, за час дипломатичної служби йому ще ніколи не було так соромно за свою країну та роботу.
Бондарєв, імовірно, став першим російським кадровим дипломатом, який публічно заявив про свою відставку через війну в Україні.
- Поділитися: