У тих, хто хоча б кілька разів грав у страйкбол, перегляд оприлюдненого ФСБ відео викликає посмішку.

10 листопада 2016 року російська ФСБ в анексованому Криму заявила про затримання в Севастополі «групи диверсантів Головного управління розвідки Міноборони України». Троє затриманих — Дмитро Штибліков, Олексій Бесарабов та Володимир Дудка.

Україна одразу ж офіційно спростувала будь-яку диверсійну діяльність на території півострова. Втім, російські силовики продовжуть формувати інформаційний образ України як ніби-то терористичної держави. Для цього всі засоби згодяться — принаймні такого висновку можна дійти після перегляду «оперативного відео» затримання та обшуку в одного з трьох затриманих — Дмитра Штиблікова.

Тим, хто хоча б кілька разів грав у таку гру як страйкбол або ейрсофт (airsoft) — перегляд відео, на якому ФСБшники розгрібають «склад військового спорядження та зброї» вдома у Штиблікова, викликає посмішку. Щоправда гірку, адже людина реально потрапляє під тиск російських «чекістів» за власне хобі.

Не будемо брати до уваги візитку Яроша, ювілейні тарілки ВМС України, сувенірну отаманську булаву та погони, які цілком логічно можуть бути у колишнього капітана першого рангу. Зосередимось на кількох деталях.

1. Оперативник дістає з коробки автомат Калашникова. Ствол тюнінгований, замаскований камуфляжною тканиною. Магазини лежать окремо, тож на стоп-кадрі звертаємо увагу на цікаву деталь.

Скріншот з оперативного віде

Це в магазиноприйомнику виступає трубка камери хоп-апу — через неї з магазину страйкбольного АК подаються до ствола пластикові 6-міліметрові кульки. Ось як виглядає магазин та прийомник.

Фото з сайту Мілітарист

2. Трохи пізніше, приблизно на 01:45, ми бачимо цей же автомат зі знятою кришкою ствольної коробки.

У справжньому автоматі Калашникова під кришкою мають бути затворна рама із зворотньою пружиною.

фото 100gun.ru

Ми же бачимо — дроти, і це ще одне підтвердження того, що автомат — страйкбольний, тобто по суті — іграшковий. В ейрсофт-копіях АК під кришкою ствольної коробки якраз під’єднується та розташовується аккумулятор, який і живить іграшку.

3. Під час обшуку один зі слідчих демонструє автору відеоролика картонну коробку Пошти Росії із кількома незрозумілими на перший погляд циліндричними предметами, схожими чи то на димові шашки, чи то на якісь вибухові пакети. Ще пара таких самих стоять на підлозі.

Насправді ж це гранати. Чи краще б написати «гранати» — їх роблять із петард, картонних трубок та наповнювача. Часто задля економії наповнювачем виступають не страйкбольні 6-мм кульки, а звичайний горох. Їх можна робити самостійно, а можна купити. Ось такі продають російські ейрсофт-магазини.

Фото ARMED67.ru

4. А на ось цьому скріншоті з того ж самого оперативного відео разом із сувенірною дерев’яною булавою в кадрі видно балон із написом GreenGas.


Ось фото із сайту британського airsoft-магазину.Такий газ використовують для іншого типу страйкбольної «зброї» — не електропневматичної, а газової. Газ буває green та red — розрізняються потужністю «пострілу».

5. Ну і нарешті найбільш схожий на реальну зброю предмет. Для кадрів оперативної зйомки ФСБ розкладають пістолет Макарова та обойму із набоями. Набої схожі на справжні. Або принаймні — на травматичні, з гумовими кулями. Стверджувати важко.

Втім, кидається в очі одна надзвичайно важлива деталь. Лівий бік затворної рами пістолета рівний, без жодних насічок, написів та клейм.

А ось так він виглядає на справжньому бойовому ПМ — клеймо заводу-виготовника, серійний номер, рік виробництва.

фото з книги «Боевое стрелковое оружие России»

Однак, незважаючи на всі вищезгадані «ляпи» — це відео ФСБ ввечері 10 листопада 2016 року розповсюдило по усіх федеральних російських телеканалах. В купі із візіткою Яроша, булавою, українським прапорцем та навіть паперами віськової частини А0235 (це колишній штаб ВМС України у Севастополі). Причому ті, хто має акаунти в російській соцмережі Однокласники, могли переконатися, що Дмитро Штибліков і спарвді досить активний страйкболіст. Але «страйкболіст», вочевидь, для російської пропаганди не годиться — «диверсант» звучить страшніше.

Поділитись: