Під час археологічного дослідження група дослідників знайшла на подвір’ї музею дві ями з масовими похованнями. Окрім останків дванадцяти людей, в траншеях також виявили кістки тварин, предмети побуту, особисті речі загиблих, серед яких і довідка радянського зразка.

Розкопки на території подвір’я Національного музею «Тюрма на Лонцького» у Львові ведуться вже другий рік. Це перше масштабне дослідження території музею за весь час його існування. Раніше про те, що ж існувало на подвір’ї тюрми у фахівців існували переважно припущення, зроблені на основі спогадів очевидців. Для того, щоб нарешті закрити це питання і звільнитися від домислів і спекуляцій керівництво ініціювало фронтальне археологічне обстеження, розповідає директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

 

Фото Громадське.Львів

Торік археологи обстежили невелику територію, результати були не дуже вагомі. Цього року територію подвір’я розбили на сектори і провели повздовжні траншеї, щоб локалізувати можливі місця захоронення. Наприкінці минулого тижня дослідники знайшли перше місце поховання, де були останки двох людей. Після того у другій траншеї науковці виявили друге захоронення з останками десятьох, повідомляє Громадське.Львів. Втім, каже Святослав Шеремета, керівник КП «Доля», яке займається дослідженням, практика показує, що їх може бути й більше.

На даний момент, каже Шеремета, можна однозначно стверджувати, що це захоронення жертв радянських політичних репресій періоду 40 — 50-х років.

«Точно дату смертей ми сказати поки що не можемо, але ми впевнені, що це було після 1939 року, тобто після першого приходу радянської влади на територію Західної України. Є багато супровідного матеріалу, на основі якого вивчатимуть поховання, встановлюватимуть точні дати і кількість осіб, що загинули», – розповів керівник комунального підприємства.

 

 

 

Фото Громадське.Львів

Фото Громадське.Львів

Супровідний матеріал, який був знайдений разом з останками, належить до польського і радянського періодів. Переважно це посуд, пляшки, взуття, залишки одягу і особисті речі. Важливо, що в кишені одного з загиблих дослідники знайшли довідку радянського зразка.  Зараз з документом працюють в  лабораторії, після чого фахівці сподіваються встановити за ним особу загиблого або принаймні точну дату смерті закатованих.

В той же час Руслан Забілий каже, що зі знайдених матеріалів поки що неможливо встановити національність загиблих. Єдине, що наразі вдалося з’ясувати, — це те, що одна з загиблих – молода жінка.

 

Фото Громадське.Львів

Фото Громадське.Львів

Виходячи зі знайдених матеріалів, працівники говорять про певний почерк захоронення.

«Ми вже раніше працювали в подібних місцях, розрізняємо почерк НКВД і почерк нацистів. В цих двох поховальних ямах теж можна розгледіти почерк: останки скидали в ями, крім людських кісток є рештки кісток тварин, зверху є шар зі сміття. Також ми зауважили велику кількість будівельного сміття і величезний шар насипного ґрунту. Перший розкоп має глибину 1,6 — 1,8 м, другий – понад 2,5 метри», – додає Святослав Шермета.

Фото Громадське.Львів

 

 

Фото Громадське.Львів

Фото Громадське.Львів

Наразі ж дослідники продовжують працювати на місці розкопів. Попереду у них низка експертиз, робота з архівами і спогадами різних людей. Також за фактом виявлення поховання у Національній поліції вже відкрили кримінальне провадження.

Поділитись: