ENRU

Юшка для олігарха: як підприємство Ахметова «наварило риби» на мільйони

26 травня 2014 року біля Добротвору, що на Львівщині, річка Західний Буг перетворилась на великий казан гарячої води. Температура була настільки високою, що риба у ній зварилася заживо. В результаті вийшла така собі «рибна юшка».

Ці фото та відео вже мертвої річкової фауни відзняли рибалки, які майже щодня рибалять на Західному Бузі. 

Місцевий мешканець Ігор став свідком тих подій, пригадує: «Риба пливла перевернута без ознак життя. Коли  сунув руку воду, то вона  — кип’яток, горить. Це ж відповідно і риба вариться».

Загинула і риба на господарстві, яке займається її виведенням на Західному Бузі. Тут і амури, і коропи, і соми... 

Усе, над чим працював рибовод Василь Бандрівський, перекинулось черевом догори: 

«7 років ми працювали над тим, щоб створити маточне поголів’я осетрових на західній Україні і в один день все знищується», — бідкається чоловік.

Рибовод забив на сполох. Одразу повідомив усі відповідні служби: екологів, ветеринарів та правоохоронців.

«Коли ми  зробили замір температури то на понтоні було 40 градусів, на каналі було 41 градус і з того я зрозумів, що щось сталося безпосередньо на електростанції», — каже Василь Бандрівський. Разом з колегами він припустив: лихо принесла течія. 

Сусідом їхнього господарства є Добротвірська теплоелектростанція, яка належить корпорації ДТЕК, олігарха Рината Ахметова. На цьому водосховищі розташований технічний канал електростанції, який, очевидно, течією і приніс окріп у водойму. 

Минає вже другій рік з часу екологічного лиха, а винних у «добротвірській катастрофі» досі не знайдено. Микола Маланич — начальник екоінспекції Львівщини підтведжує, скид гарячої води був. Втім, переконує, не мали вдосталь доказів, що це зробила саме Добротвірська ТЕС.

І, мабуть, підприємству олігарха давно вдалося б вийти сухим із води, якби не місцевий підприємець Роман Депа. Саме його господарство постраждало під час лиха: 

«Хто би там не був власником, моя мета в тому, що ми повинні лишити щось своїм дітям і нащадкам. Таке поводження гіганта до навколишнього природного середовища є недопустимим», — переконаний підприємець. Це невеличне рибне господарство перейшло чоловіку від покійного батька. Для нього воно — чи не єдиний заробіток. Тож,  сума завданих збитків для його кишені чимала: 

«Прямі збитки господарству — це майже 400 тисяч гривень», — підраховує чоловік. 

 

А от збитки, завдані державі від такої рибної юшки, значно більші. Їх обчислюють мільйонами. Управління СБУ у Львівській області, яке сьогодні веде цю справу, деталей не повідомляє, посилаючись на таємницю слідства. Втім, ми розшукали документи, у яких вказано конкретні цифри від заподіяної шкоди, а також винуватців та причини екологічного лиха. Це – висновок Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. У ньому чітко написано:  

«Причиною масової загибелі риби в період з 24 — 26 травня 2014 року був скид води у теплообмінний канал №2 з перевищеними температурними показниками. Працівниками Добротвірської ТЕС було порушено технологічний процес , що і призвело до перегріву води, а відтак на виході температура зросла до показників 36 — 38 градусів за Цельсієм».  І найголовніше: «загальний розмір збитків від катастрофи – 67 мільйонів гривень.»

Головний екологічний інспектор Львівщини переконаний: підприємство Ахметова має відшкодувати ці кошти, щоб відновити річкову фауну: 

«Це не громадянин, який завдав збитків 60 — 70, а  може і 100 тис. грн, що потім не знаєш яким чином з нього їх стягнути. Це –  монстр, який має гроші», — констатує пан Маланич. 

А ось компанія олігарха своєї провини не визнає. У відповіді на наш інформаційний запит, керівництво ДТЕКу наполягає: висновки експертизи суперечать висновкам попередніх перевірок державних інспекцій та не можуть бути законною підставою для підтвердження порушення вимог природоохоронного законодавства. 

Ба більше, тепер від підприємства Ахметова доводиться захищатися уже самим рибоводам. Роман Депа і його сім’я отримали позови до суду від ДТЕК, начебто, через незаконну діяльність їхнього рибного господарства. 

13 жовтня у Кам’янка-Бузькому суді відбулось слухання  цивільної справи за позовом ПАТ ДТЕК «Західенерго» до Депи Романа Івановича про усунення перешкод в користуванні Добротвірським водосховищем.

Чи постане перед Фемідою сама корпорація Ахметова? Поки невідомо. Принаймні, попри всі погрози з боку влади, справи в олігарха йдуть доволі непогано.

/Марія Карпа, Юлія Шафранська для Слідства.Інфо