Життя

Пішла з життя керівниця української громади у Франції Наталя Пастернак

Життя/Пішла з життя керівниця української громади у Франції Наталя Пастернак
Зберегти
Вигляд

4 січня 2016 року пішла з життя Наталя Пастернак - очільниця української громади у Франції. Наталя була ініціатором та координатором багатьох українських гуманітарних, культурних та мистецьких проектів у Франції. Її знали та любили українці у Франції та в Україні. Її активна підтримка України була особливо помітна під час Помаранчевої революції, під час Майдану та війни на сході.
Наталя Пастернак вболівала за Україну, хоча народилася у Франції, так само, як і її батьки. Ії дідусі та бабусі приїхали з України до Франції у 1920-х роках. Для молодих українців Наталя уособлювала  сміливість, широту душі та силу характеру. Упродовж останніх років Наталя боролася зі смертельною хворобою, яку не змогла подолати. Але до самого кінця залишалася активною і діяльною.
Соціальні мережі у Франції відразу наповнилися словами співчуття родині та спогадами про жінку.

Борис Гудзяк, єпископ Української Греко-католицької церкви, Єпархії Святого Володимира Великого у Парижі:  «Прийнявши Святі Тайни, щира Християнка і палка Українка, Наталя Пастернак, упокоїлася у Господі сьогодні коло 22:00 в Парижі. Втрата для чоловіка Жан–П'єра і дітей Дам’яна, Лілі та Івана непоправна. Такою вона є для нашої єпархії, цілої громади у Франції і нашого народу».

Філіпп де Лара, філософ: «Чудо Пастернак. Наталі, мені дуже пощастило, що я тебе знав. Два роки – це небагато, але з тобою це настільки інтенсивно, як ціле життя. Як можна мати таке розумне серце і таку широку душу? Завжди скромна, ти керувала власним життям та діями із простотою та ніжністю матері сімейства. Але, насправді, ти була державним діячем. Жан-П’єр, друже, діти, яких я ще не знаю, але про яких ми постійно говорили, мені, як і моїм друзям, соромно, що ми так часто крали у вас вашу дружину та маму. Соромно, можливо, помилково – адже їй вистачало сил на всіх. Вона віддавала, не рахуючи, в неї завжди було, що віддавати. Кожна з її ідей та проектів були дорогоцінним камінням, яке вона виймала зі своїх кишень, і воно робило нас кращими. Вона не перетворювала на владу власну відвагу та неймовірну інтуїцію у боротьбі за свободу України. Навпаки, в неї був талант до того, аби бути вищою за дрібний егоїзм та політичні чвари. Разом із нею ми всі були героями, відданими та щасливими.
На твоїй сторінці у Фейсбуку, ти зазначила свій день народження: 24 серпня 1991 – День Незалежності України. Цієї незалежності ще не досягнуто. Неспроста, вона вимагає роботи, трагічна, але від того ще більш прекрасна. Як твоє життя.
Ми мусимо продовжувати, ти нам для цього потрібна, але ти усе ще з нами. Ми усе ще чуємо твій ніжний голос, в якому стільки благородства і в якому немає ненависті – і ньому є лише незламна сила. Це голос України».

Анна Жайяр-Шезановська, журналістка: «Наталочко, моя мила, моя рідна Наталочко... Так не хочеться вірити, що тебе більше немає... Таке враження, що якщо я наберу твій номер, то обов'язково почую твій голос і ти мені скажеш що все гаразд. Ніколи в житті я ще не зустрічала таких сильних, як ти. Ти завжди мені з посмішкою казала "Je suis un bon petit soldat " («я маленький солдат» - прим. ред.)... Мені так тебе бракуватиме... Ти мене навчила боротися і завжди йти вперед. Ти є (не «була», а «є») неймовірна людина, і ти завжди житимеш в нашіх серцях. Люблю тебе, моя рідненька. Спи спокійно... Писатиму тобі».
 
Славік Бугін, режисер: «Світла пам'ять Наталці! Писати складно, не писати – ще складніше. Коли цей світ покидає Людина, яка справила на тебе враження, поневолі зупиняєшся, замислюєшся. Ми познайомилися раніше, але тісніше минулого року, коли жив у Парижі завдяки Сорбоні. Наталка завше була на українських подіях. Яскрава. Завзята. Вимоглива. Вона сильно змінилася – боролася з недугом, який не здолала. Але не бідкалася про це. Її дух був завше бойовим… Мене здивувала думка, м’яко кажучи, що вона таємно працює на французький уряд. Бачилося, як вона неодноразово безкомпромісно й вимогливо ставилася до тих, хто має українське коріння. В байдужості вона бачила й причину конфлікту на Сході, розвитку комплексу «моя хата скраю» в діаспорі. Одного разу мені довелося роздіймати конфлікт, зрештою, жартома, але конфлікт для неї ідеологічний. Мені завжди не подобалося як сваряться українці за кордоном. Отож, для неї спір був серйозний: вона дорікала декому, що Україна – наше українське походження зобов’язує. Згадувала якогось високопоставленого (чоловіка з посадою з українським корінням), який чи то пасивно, чи то очікуючи винагороди, чи то взагалі не діяв в українських справах. Їй казали, так, але ти маєш знайти до цієї людини підхід, це француз. Вона: та ні, він – українець… Тому завше, коли чую тезу «Україна мені винна», пригадується цей емоційний її настрій. Той спір був такий щирий, що він ментально мене відправив в Україну, наче був у якомусь українському селі, де щиро сварилися, бо було за що. Востаннє ми спілкувалися перед від’їздом моїм влітку. Вона шкодувала, що не змогла прийди на показ фільму «Серце мами Гонгадзе», бо так хотіла побачитися з пані Лесею… Обіцяла обов’язково прийти наступного разу. Й запрошувала в гості й це мене знову здивувало, бо якось нагадалося, як зрідка за кордоном українці запрошують у гості. Словом, з нею відчувалося по-українськи. Кажуть, що душа не має національності, але, мені здається, що дух таки може мати національне втілення. Й коли кажуть національний дух, то пам’ятатимуться такі люди, як пані Наталя. Світла ЇЙ пам'ять».

Пов`язані новини