План з реінтеграції фактично має повернути мешканцям окупованих територій Донеччини та Луганщини їхні конституційні права, як громадян України

Кабінет міністрів України 11 січня затвердив план з реінтеграції населення непідконтрольних Києву територій Донбасу. Документ містить 17 заходів, впровадження яких має розпочатись найближчими днями.

Реалізація цих кроків фактично має повернути мешканцям окупованих територій Донеччини та Луганщини їхні конституційні права, як громадян України. Вже до березня чиновники й законодавці мають вирішити такі складні гуманітарні питання:

— як дітям з так званих «ДНР» та «ЛНР» отримувати середню освіту за українською шкільною програмою, щоб потім вступати до вітчизняних університетів;

— як спростити умови для роботи медичних гуманітарних організацій, щоб на непідконтрольних територіях Донбасу боротися із туберкульозом, ВІЛ-інфекцією, цукровим діабетом тощо;

— де та як організувати логістичні центри (соціальні магазини — ред.), щоб мешканці окупованих бойовиками районів мали доступ до товарів першої необхідності (передусім — медикаментів);

— як вивезти сиріт з так званих «ДНР» та «ЛНР» у безпечні регіони України.

З економічних питань до кінця зими, приміром, пропонується вирішити:

— як спростити оподаткування й ведення бухгалтерського обліку компаніям та підприємцям з окупованих територій, щоб збори отримував український бюджет;

— як організувати та здійснити виплати зарплатні працівникам державних компаній (ПАТ «Укрзалізниця», НЕК «Укренерго»), які контролюють свої об’єкти на непідконтрольних територіях Донбасу (зараз зарплатні державних та приватних підприємств, що працюють на окупованій території, а зареєстровані на підконтрольній  - перераховуються на картки в гривнях)

— як допомагати мешканцям самоназваних «республік», що живуть вздовж лінії зіткнення, знаходити роботу у підконтрольних київській владі районах Донецької та Луганської областей.

План з реінтеграції також пропонує посилити боротьбу з корупцією серед військовослужбовців, працівників правоохоронних та спеціальних органів, що працюють в місцях перетину лінії зіткнення — на КПВВ (контрольних пунктах в’їзду-виїзду). До березня силовики мають пройти антикорупційний інструктаж, а на контрольних пунктах в’їзду-виїзду мають бути встановлені камери спостереження.

У міністерстві з питань окупованих територій Громадське запевнили, що додаткових грошей з державного бюджету на реалізацію плану реінтеграції витрачатись не буде, усі витратні статті готові забезпечити міжнародні організації.

Контактів з ватажками самопроголошених республік план заходів теж не передбачає — наголосили в профільному відомстві.

Cтаниця Луганська, січень, 2017 року. Нromadkse.ua

«Самопоміч» проти

Депутататка від фракції «Самопоміч» віце-спікерка парламенту Оксана Сироїд різко розкритикувала затверджений у Кабміні документ. З трибуни Верховної Ради вона заявила, що говорити про план реінтеграції зарано. А сам план назвала «російським».

«Я хочу звернути вашу увагу на те, що це є виключно російський план. І план олігархів, які сприяли російській агресії. І які зацікавлені у збереженні торгівлі з окупованими територіями», – заявила Оксана Сироїд.

Голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк підтримав Оксану Сироїд та заявив, що її позицію поділяють й однопартійці. За його інформацією, до голосування міністри не знали, що включає в себе план з реінтеграції окупованого Донбасу.

Замість реінтеграції — статус окупованої території

Віце-спікерка Оксана Сироїд має власний план для особливих районів Донбасу. Її законопроект «Про тимчасово окуповані території України» (зареєстрований в 2015 році, але досі не ухвалений) передбачає розірвання будь-яких економічних і торгівельних зв'язків з непідконтрольними територіями та офіційне визнання їх окупованими.

Законопроект Оксани Сироїд також забороняє підліткам з так званих «ЛНР» та «ДНР» вступати до українських університетів.

В коментарі Громадському депутатка заявила, що українській владі треба вибрати між підтримкою непідконтрольних районів Донбасу та судовою тяганиною проти Росії, в якій Київ намагається довести окупацію регіону Москвою.

Оксана Сироїд переконана: постачаючи до самоназваних «республік» воду чи електроенергію, українська влада підтверджує, що таки має частковий контроль над захопленими проросійськими бойовиками територіями.

«Якщо ми звертаємось до Міжнародного суду з вимогою визнати російську окупацію Донбасу, то треба зібрати докази ефективного контролю з боку Росії. Якщо ми будемо фінансувати ці території, людей чи підприємства, таким чином визнаємо, що ефективний контроль здійснюємо ми. І що фактично немає зовнішньої агресії, а є внутрішній конфлікт», – роз’яснила свою позицію Оксана Сироїд.

Cтаниця Луганська, січень, 2017 року. Нromadkse.ua

Хто виступає за блокаду товарів і чому

За всеохоплюючу блокаду так званих «ЛНР» та «ДНР» виступають також колишні окремі бійці добровольчих батальйонів. Про початок цієї акції заявив екс-начальник штабу батальйону «Айдару» Валентин Лихоліт. Він каже, що збирає охочих для організації мобільних блокпостів, на яких планують зупиняти людей і відбирати у них товари, якщо їх більше, ніж для власного вжитку (як будуть визначати – не пояснюють). Екс-бійці назвали це «боротьбою із контрабандою на лінії розмежування».

Взятись за цю роботу вже готові 800 людей заявив в ефірі програми Громадське Схід екс-начштабу “Айдару». Щоправда, ця кількість — це ті, хто долучились до акції на сторінці в Фейсбуці.

«Це зібрались демобілізовані бійці батальйонів «Донбас», «Айдар», «Торнадо», «Херсон», також, з інших частин ЗСУ і вирішили якось допомогти нашим полоненим, які перебувають на тій території в заручниках», – розповів Валентин Лихоліт.

Блокування окупованого Донбасу у 2014 році, за словами Лихоліта, допомогло звільнити з полону чимало українських бійців.

Він додав, що ініціативу «добробатівців» з економічного блокування окупованого Донбасу підтримують також народні депутати Володимир Парасюк (позафракційний), Семен Семенченко («Об’єднання «Самопоміч»), Сергій Соболєв («Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»), Павло Костенко («Об’єднання «Самопоміч») та Юрій Тимошенко («Нардний фронт»).

Cтаниця Луганська, січень, 2017 року. Нromadkse.ua

План збереження зв’язків між людьми

На заяви представників фракції «Самопоміч» про те, що план реінтеграції Донбасу є «російським» та «олігархічним» образився Вадим Черниш — міністр з питань тимчасово окупованих територій.

За його словами, документ, що затвердив Кабмін, у першу чергу направлений на реінтеграцію людей, що мешкають на непідконтрольних Києву територіях Донеччини й Луганщини, та на збереження їхніх зв’язків з Україною.

«Я не можу зрозуміти, що ж поганого в тому, що діти, які вимушено перебувають на території, яку зараз тимчасово Уряд України не контролює, будуть отримувати можливість вступити і вчитись у вишах України. Це для когось небезпечно?», – обурюється Вадим Черниш.

Міністра з питань тимчасово окупованих територій підтримав Володимир Гройсман. Прем’єр-міністр заявив, що діти з Донецька та Луганська не винні в тому, що Україна втратила контроль над їхніми містами:

«Деякі наші співгромадяни сьогодні перебувають у тимчасовій окупації і в багатьох речах просто обмежені. Але вони — люди. Там є діти, там є люди похилого віку, там є люди, які хочуть жити в мирі, які люблять Україну. Але, говорити про те, що дитина має бути позбавлена можливості навчатись в нашому виші, бо її місто окупували російські війська – я  з цим не згоден».

Президент Петро Порошенко під час урочистостей, присвячених Дню Соборності, теж заступився за документ, який затвердив Кабмін. На його думку, підтримуючи блокаду, депутати фактично пропонують здати Донбас Росії:

«Як не прикро говорити про це у День Соборності, у нас є окремі політичні сили, які в ретельно завуальованій формі пропонують нам відмовитись від Донбасу, які пропонують нам поводитись з мешканцями окупованих районів так, ніби вони вже не є нашими українськими громадянами і їхня доля нас тепер вже не обходить. Хочу поставити цим політикам питання: панове, а ви збирали ці території, ви доклали до того зусилля, щоб тепер українськими землями розкидатися? Тим більше, що вже стовідсотково доведено, що така стратегія до миру не призведе. Мета Росії не Донецьк чи Луганськ. Метою Росії є вся Україна», – заявив Президент.

Чому Україна не може розірвати зв’язків з окупованим Донбасом

Урядовцям і депутатам, перш ніж сперечатись на тему блокади й реінтеграції Донбасу, треба почитати Міжнародне гуманітарне право – переконаний заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука. За його словами, якщо Україна перестане постачати до так званих «республік» воду, світова спільнота визнає такі дії Києва геноцидом.

«Якщо ти маєш можливість постачати воду, ти зобов’язаний її постачати, бо це є гуманітарна складова. Якщо ми тільки дозволимо собі на офіційному рівні відмовитись від забезпечення водою, ми наразимось на таку купу міжнародних санкцій, що ті звинувачення в геноциді, які зараз подано Російською федерацією проти України за перекриття Кримського каналу, ще не відомо, чим це все закінчиться. Ми отримаємо офіційне звинувачення в геноциді. Про це треба просто елементарно знати, перш ніж ляпати язиком», – заявив Георгій Тука.

Георгій Тука додав, що офіційних контактів з ватажками «ЛНР» та «ДНР» Ігорем Плотницьким та Олександром Захарченком, затвердженний Кабміном документ не передбачає. За його словами, «держава Україна ніколи не вступить у стосунки з терористичними угрупованнями».

Однак, називати всіх мешканців окупованих районів Донбасу сепаратистами, на думку Туки, не коректно.

«За найроздутішими оцінками, серед тих людей, які зараз проти нас воюють зі зброєю в руках, місцевих мешканців приблизно 30 відсотків. Це десь від 10 до 13 тисяч. В процентному відношення від загальної кількості населення — це менше 1 проценту», – заступився за мешканців непідконтрольних територій заступник міністра.

Економічну ж блокаду Георгій Тука вважає неефективним методом реінтеграції окупованих територій. Такі дії, на його думку, призведуть до остаточної втрати непідконтрольних Києву частин Донбасу:

«Взагалі ось це дурня – «давайте заблокуємо Донбас і вони там без їжі й води залишаться». Та хто там залишиться без їжі? Ми вже так доблокувалися, що там повністю рубльова зона і 90 відсотків російських товарів. Доблокувались».  

Поділитись: