Справжній морський курорт у самоназваній «ДНР» обіцяє окупаційна влада. Там заявили, що до 2021 року планують повністю реконструювати єдине курортне селище Сєдове на березі Азовського моря, яке наразі українська влада не контролює.

Так званий «міністр будівництва та житлово-комунального господарства» «ДНР» оголосив, що проект реконструкції передбачає розширення доріг, будівництво автовокзалу, відновлення прибережної зони тощо.

Утім, лише з початку літа в селищі відновили цілодобове водопостачання. Як відпочивають нині по обидва боки від лінії зіткнення на Донбасі — розповідає Громадське.

Морський курорт «ДНР» Сєдове: кукурудза по 50, кава по 20

10 тисяч російських рублів (трохи більш ніж 4 тисяч гривень) за два тижні — приблизно в таку суму в середньому обійдеться відпочинок в єдиному курортному селищі, що перебуває під контролем бойовиків.

Для тамтешніх мешканців такий відпочинок — задоволення не з дешевих: «Дорого. 10-ку витратив. І це ще не дуже витрачався. Мінімальна ціна на житло — 100 рублів (близько 42 гривень — ред.) але це так, типу сараю. Кукурудза на пляжі — 50 рублів, кава — 20 і вище», — каже відпочивальник з окупованого Донецька. На запитання, чому саме Сєдове, відповідає: більше немає куди їхати.

Морський курорт Сєдове в самоназваній «ДНР», 20 липня 2018 року Фото: Громадське

Житло в селищі можна знайти різне — за 100 рублів на добу — це найдешевший варіант — ліжко в будинку далеко від моря, без холодильника та з вигодами на вулиці. Однак за ціною до 3 тисяч рублів (1250 гривень) на добу можна винайняти одномісний «люкс» біля самого моря.  

«Я в «люксі» живу. Плачу 2500. Мені все подобається. Щоправда, о 10 годині тут все закривається. Мені особисто нормально, а от доньці повеселитися хочеться якнайдовше, походити», — каже відпочивальник, який приїхав у Сєдове з окупованого Луганська.

Закривається все через комендантську годину. На всій території самоназваної «республіки» вона настає після 23 вечора й триває до 5 ранку. За порушення можуть затримати. Лише за 3 дні, з 29 червня по 1 липня, так звані «правоохоронні органи» бойовиків відзвітували про затримання 443 людей через порушення комендантської години.

Відпочивальник з окупованого Луганська на морському курорті Сєдове в самоназваній «ДНР», 20 липня 2018 року Фото: ГромадськеМорський курорт Сєдове в самоназваній «ДНР», 20 липня 2018 року Фото: Громадське

22 липня в мережі з'явилося відео, на якому бойовики розігнали місцеву дискотеку. Люди з написами «поліція» на футболках приїхали на дискотеку та вимагали вимкнути музику. Після того, як люди почали скандувати «Му-зи-ку!», бойовики повалили на землю чоловіка, який знімав їх, та повезли до «відділку». Поки двоє «поліцейських» затримували чоловіка, третій направив автомат у натовп, вимагаючи відійти.

Крім того, до селища не пускають спостерігачів місії ОБСЄ. Днями бойовики на в'їзді до Сєдового відмовили патрулю місії, мовляв, район закритий для іноземних громадян.  

Пляжний сезон — одна з небагатьох можливостей заробити для місцевих. Крім оренди помешкань, вони продають городину відпочивальникам.

«Потік туристів дуже хороший. Що виростила, те й продаю. Що більший урожай, то більше можливості заробити», — каже жінка, яка продає овочі обабіч дороги. Розповідає, що цьогоріч туристів у селищі більше, ніж торік.

Пляж морського курорту Сєдове в самоназваній «ДНР», 20 липня 2018 року Фото: Громадське

Урзуф: там, де зустрічаються розділені війною

В Урзуфі на підконтрольній частині Донецької області пляжний сезон також у розпалі. Тут відпочивають ті, хто виїхали з непідконтрольної частини Донбасу. Та й людей з інших областей України чимало.

Мешканець Дружківки Євген до початку війни відпочивав у Сєдовому: «Перший раз в Урзуфі, раніше відпочивали в Сєдовому та на Білосарайській косі. Але в Урзуфі найкраще».

Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: ГромадськеМорський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське 

Відпочивальники розповідають — житло тут недороге й кожен може обрати прийнятну для себе ціну: «Є і 50 гривень, і 100 з людини на ліжко, і 150 і 200 гривень є — все в залежить від умов. Усе нормально. Ми обрали середню і заселилися», — каже Микола із Сєвєродонецька.

Покоївка місцевого готелю Алла Леонтіївна туристами задоволена: «Сезон почався дуже добре, активно. Люди охайні, ввічливі. Знімають квартири заздалегідь, приїжджають з дітками з різних міст України».

Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське

Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське 

Вікторія з сім'єю приїхала в Урзуф із Дніпра: «Ми заплатили за номер з людини 120 гривень. Навіть якщо хтось вважає, що це дорого, але воно того варте — тут чистота, затишок».

Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське 

Та Урзуф — це не просто курорт. Він став місцем, де можуть зустрітися розділені війною родини й друзі. Мешканка Вінниці Таня розповіла, що відпочиває тут разом з родичами, які живуть в окупованому Донецьку.

Щорічно тут відпочивають приблизно 200 тисяч людей. Окупаційна влада ж заявляє, що їхній «курорт» Сєдово торік відвідало 65 тисяч відпочивальників.

Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське Морський курорт Урзуф, Донецька область, 20 липня 2018 року Фото: Громадське 

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile