Погрози, вимагання, зв’язки з поліцією? Суд взяв під варту 7 представників «Нацкорпусу» за підозрою в рекеті

Шевченківський суд Києва взяв під варту 7 підозрюваних членів злочинного угруповання, серед яких представники партії «Національний корпус», колишні та чинні правоохоронці. Під вартою на два місяці без можливості внесення застави опинилися Іван Нікіфоров, Сергій Козлюк, Сергій Величко, Олег Скрипка, Кирил Крикунов, Дмитро Колесніков та Артем Субочев.
Про це передає кореспондентка hromadske із суду.
За даними слідства, підозрювані у 2018 році створили організовану злочинну групу на Харківщині, до якої входило близько 50 людей і яка займалася рекетом бізнесменів, зокрема у сфері ритуальних послуг. Обсяг їхнього «прибутку», за даними слідства, становив понад 1 мільйон гривень щомісяця.
СБУ також опублікували аудіозаписи де, ймовірно, підозрювані погрожують харківським підприємцям. В «Національному корпусі» їх назвали «зрежисованою медіаманіпуляцією».

Підозрюваним інкримінують статті 255 (створення злочинної організації), 189 (вимагання), 206 (протидія законній господарській діяльності) ККУ.
Зазначимо, що СБУ каже також про 8-го підозрюваного, якого наразі не затримували. Ймовірно, це Артем Мошенський, якого на початку липня підстрелили у Харкові і який наразі перебуває на лікуванні в Ізраїлі.
Деталі слідства
За даними правоохоронців, угруповання мало чітку структуру: керівників, силовий блок, тих, хто забезпечував корумповані зв’язки в правоохоронних органах.
Організатором та керівником слідство вважає ветерана АТО, ексазовця Сергія Величка, відомого як «Чілі». Він, за даними правоохоронців, організовував діяльність групи, затверджував план роботи, давав вказівку на побиття, насильницькі злочини та залякування підприємців, ухвалював рішення щодо використання коштів здобутих злочинним шляхом. Величко воював на сході України, має державні нагороди. Наразі він керує охоронною фірмою на Харківщині. Як стверджували його побратими, Величко є автором приспівки «Путін — ху*ло».
Одним із представників керівної ланки нібито був також чинний працівник роти поліції «Схід» Кирил Крикунов, який, за даними слідства, забезпечував корумповані зв’язки в правоохоронних органах, щоб ті «заплющували очі» на їхню протиправну діяльність, зокрема ігнорували заяви потерпілих. Також Крикунов, за даними слідства, займався безпосередньо збиранням данини з бізнесменів.

Нікіфоров, Субочев, Козлюк, Скрипка, Колесніков, за даними слідства, здійснювали саме фізичний та психологічний тиск на підприємців.
Зокрема, в підозрі йдеться про потерпілого бізнесмена Каретнікова, який займався ритуальними послугами. Слідство наголошує на тому, що ними зафіксовані факти того, що ймовірні члени групи озвучували бізнесменам суми грошей (так звану данину) за можливість здійснення своєї діяльності. Їм погрожували, а також шкодили майно (йдеться про підпал авто, пошкодження коліс автівки). Також слідство встановило тиск групи на керівника Держпродспоживслужби Семенова.
«Козлюк шляхом погроз, тиску, зокрема і через сили “Національного корпусу” залякував посадовця, вимагав виплати грошових коштів щомісячно», — зазначив прокурор у судовому засіданні.
За даними слідства, лише в частці ритуальних послуг щомісячний дохід організації становив близько одного мільйона гривень. Також слідство зазначає, що заяви від потерпілих до правоохоронних органів просто не розглядалися саме через наявність певних корумпованих зв’язків.
Як докази причетності до злочинної організації слідство називає телефонні записи, стеження, впізнання потерпілих.
За даними слідства, усі вони мали відношення до «Національного корпусу».
Прокурори просили взяти підозрюваних під варту, наголошуючи на ризиках втечі, переховуванні, тиску на свідків, а також невстановлених ймовірних спільників, знищення речових доказів.
Версія захисту та підозрюваних
Адвокати просили не застосовувати жодного запобіжного заходу до підзахисних або обрати більш м'який. Захист підозрюваних наголошував на недоведеності ризиків та необґрунтованості підозр. Зокрема адвокати наголосили на тому, що не встановлений факт отримання та передавання коштів. Окрім цього, захист наголошував на порушенні процедури затримання і тому, що до їхніх підзахисних неправомірно застосовували силу.
«Ми не віримо у справедливість суду. Адже якби ми бачили справді неупереджений суд, то ми б побачили і вивчили докази у судовому засіданні, було б взято до уваги порушення підслідності. Але прокурори розповідають цілий день про якусь міфічну банду, і ми бачимо політичні рішення», — сказав адвокат Євген Самойлов.
Іван Нікіфоров на суді зазначив, що не збирається тікати й не пов'язаний з інкримінованими злочинами.
«Я нічого не скоював. Прізвища потерпілих я вперше чую, також я не розумію, яким авторитетом я користуюсь. Це новина для мене, яка трохи навіть смішить», — сказав Нікіфоров.
Сергій Величко «Чілі» нам у коментарі зазначив, що вважає підозру сфабрикованою.
«Місяць тому підстрелили мого друга, а зараз нам оголосили підозри. Ми чекаємо на осінь, яка очевидно буде не проукраїнською», — сказав Величко.
Сергій Козлюк під час судового засідання підтримав захист, а на питання прокурора про зв’язки з правоохоронцями зазначив, що це не відповідає дійсності.
І Нікіфоров, і Козлюк також наголосили на тому, що їх побили під час затримання, і про це нібито свідчать синці на їхньому обличчі. Козлов розповів суду, що не може зімкнути щелепу. Щодо цього суддя зобов’язав провести розслідування.
Кирило Крикунов наголосив на тому, що він не має відношення до інкримінованих йому злочинів, але додав, що з Каретніковим знайомий і мав розмову, деталі якої обіцяв повідомити згодом.
Артем Субочев назвав політичним оголошення підозри та додав, що усе, що каже прокурор, не підтверджується доказами.
«Те, що я нібито маю посвідчення правоохоронця, — це маячня. Те, що маю незареєстровану зброю, — також. Я маю дві одиниці зброї, так, які офіційно оформлені», — сказав Субочев та просив відпустити його під домашній арешт, наголошуючи на тому, що має допомагати своїй родині.

Група підтримки
Біля суду від самого ранку чергували кілька сотень активістів «Національного корпусу» та інших націоналістичних організацій («Основа майбутнього», «Традиція і порядок»). Вони зазначили, що приїхали з різних міст для того, щоб підтримати своїх побратимів.
«Це українці, які тягнули на собі Україну і за яких ми також, якщо треба буде, готові помирати, бо це і є націоналізм. Якщо є зараз 1000, то ми зберемо 10 тисяч. Своїх не кидаємо і так не залишимо цю ситуацію», — сказав лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький.
Лідер київського осередку «Національного корпусу» Сергій Тамарін наголосив на тому, що справа сфальшована з порушенням не лише закону, а й моралі.
«В СБУ заявили, що вилучили у Величка велику суму грошей. Так, ці гроші усі збирали для нашого пораненого побратима Артема Мошенського, який наразі проходить реабілітацію в Ізраїлі. В нього стріляв кіллер. Але СБУ не шукає тих, хто це робив, а продовжує тиск на патріотів», — сказав Тамарін.
Зброя, яку вилучили під час обшуків, за його словами, зареєстрована.
Після завершення судових засідань Андрій Білецький наголосив на тому, що так вони це не залишать. «Ми розуміємо, що ротом суддів говорив Зеленський. Тож так ми це не залишимо, і думаю, що невдовзі побачимося вже не під судом, а біля Офісу президента», — сказав лідер «Національного корпусу».
- Поділитися: