Поклав мандат, пішов на фронт. Де нині народні депутати

Понад 300 народних депутатів зібралися 3 березня на засідання Верховної Ради. На ньому ухвалили закони про покарання колаборантів та конфіскацію майна росії в України. Також в онлайн-форматі збираються парламентські комітети. Проте в ці дні робота депутатів не обмежується законотворчістю. Частина нардепів взяли до рук зброю, хтось воює на інформаційному та дипломатичному фронті, хтось займається евакуацією та волонтерською допомогою. Хто і як допомагає наблизити перемогу — у матеріали hromadske.
Кожен із нас на війні
«Кожен із нас тепер на війні, і байдуже, чи вмієш ти стріляти». Це вранці 3 березня на своїй Facebook-сторінці написав 1-й заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко. «У такі часи навіть просто якісно виконувати свою роботу — це вже інколи подвиг», — додав він.
Уже за кілька годин країна побачила депутатів у сесійній залі. Проте не у звичних класичних костюмах. А в одязі воєнного часу.

«Батальйон Євросолідарності»
Чи не найбільше депутатів, які взяли в руки зброю, — з «Європейської солідарності». Як розповіла hromadske співголова фракції «ЄС» Ірина Геращенко, представники партії разом із прихильниками сформували 206-й батальйон територіальної оборони Києва.
За словами Геращенко, цей батальйон уже виконав кілька важливих завдань, зокрема, допомагав охороняти Гостомель, зачищати від ДРГ Оболонь. «Сьогодні (3 березня — hromadske) цей батальйон виконав важливе завдання — евакуював із майже оточеного міста Ірпеня більш як 250 дітей і жінок, які тиждень перебували у підвалах під обстрілами».
До цього батальйону тероборони увійшли нардепи «ЄС» Володимир Ар’єв, Олексій Гончаренко, Максим Саврасов, Микола Величкович, Михайло Бондар, Ахтем Чейгоз, Микола Княжицький, Ростислав Павленко. Вони, крім усього, ведуть чергування на блокпостах. Також до батальйону доєдналися відомі представники культури — Ахтем Сеїтаблаєв, Фома з гурту «Мандри» та інші відомі кияни.

«Відчуття від територіальної оборони — це той самий Майдан, тільки зі зброєю. Це збройний Майдан», — розповів в ефірі «5 каналу» про свої враження від територіальної оборони Володимир В’ятрович.
Сама Ірина Геращенко в розмові з hromadske нарікає, що нині перебуває на милицях, тож не може вступити до тероборони. Тож разом з іншими представницями партії Іванною Климпуш-Цинцадзе та Марією Іоновою працює на інформаційному та дипломатичному фронтах.
«Ми тиснули і щодо SWIFT, і щодо санкцій. Зараз тиснемо стосовно закритого неба, зелених гуманітарних коридорів, миротворчої місії на території України», — розповідає Геращенко. За її словами, цим же займається і Петро Порошенко, який має десятки Zoom-конференцій і телефонних перемовин зі своїми іноземними колегами. Також лідер «ЄС» допомагає із забезпеченням 206-го батальйону, а його дружина займається приготуванням їжі для бійців.
Ще одна депутатка «ЄС» Яна Зінкевич із батальйоном «Госпітальєри» розвернула штаб у Києві, працюють парамедиками. А нардеп Михайло Забродський та колишній секретар РНБО Олександр Турчинов доєдналися до консультування вищого керівництва країни щодо вироблення стратегії та тактики оборони Києва та країни.
«Голос із Миколаєва»
Побачити Романа Костенка з «Голосу» можна було під час увімкнення в ефір «5 каналу» з Миколаєва. Він узяв до рук зброю та пішов боронити місто на півдні.
В ефір Костенко вмикався не сам. На всю країну нардеп показав затриманого російського розвідника Володимира Петровича Крючікова (прізвище може бути не точним, бо росіянин вимовив його не чітко — hromadske). За словами Костенка, це був боєць 10-ї бригади спецназу росії.
«Нам все одно: спецназ, десант, моряки. Усі, хто прийшов на нашу землю і не схаменеться, ляже в цю землю. Хто схаменеться — повернетесь додому», — сказав Костенко у зверненні до росіян.
Також нардеп із «Голосу» повідомив, що Миколаївський гарнізон веде запеклі бої проти російських загарбників. «Ми стоїмо і ніколи не дамо захопити цю територію. Будемо стояти до кінця. Відстоїмо Миколаїв, повернемо Херсон, далі підемо забирати Крим», — сказав в ефірі «5 каналу» Роман Костенко.
«Слуги» в Києві
«Якщо загарбник нападає на нашу територію, то ми маємо захищати свою державу, свою родину», — каже у розмові з hromadske нардеп-«слуга» Єгор Чернєв. За його словами, брати до рук зброю під час війни — обов’язок кожного чоловіка.

Сам Чернєв удень допомагає батальйону територіальної оборони необхідними речами, координує формування інтернаціональних батальйонів. А вночі — заступає на чергування в складі тероборони Києва. «Я в урядовому кварталі. Ми будемо приймати останній бій, якщо так станеться», — каже нардеп.
За його словами, поруч із ним у теробороні бійці, з якими він був в АТО у 2014-му. Але є і ті, хто не має військового досвіду: бізнесмени, менеджери, інші кияни. Також Чернєв згадує й інших депутатів-«слуг», які долучилися до оборони Києва: «Разом зі мною Ігор Копитін та Ігор Герасименко з комітету нацоборони. Вони також взяли до рук зброю. Якщо не помиляюся, разом із ними Роман Соха і Михайло Крячко. А Анна Пуртова та Олександр Мариковський займаються гуманітаркою».
Судячи з Facebook-сторінки Олександра Мариковського, він справді займається перевезенням та евакуацією жінок та дітей, які потрапили у скруту. Цю діяльність нардеп робить у межах проєкту Gum.taxi.
Інший «слуга» Роман Грищук організував проєкт «Солом’янські котики» (від назви Солом’янського району Києва, в якому нардеп обирався за мажоритаркою).
«Запустили його на базі Солом’янського хабу, в якому в мене і Ксенії (депутатка Київради від «Слуги Народу» Ксенія Семенова, — hromadske) працювали приймальні. До команди увійшли наші помічники, долучилися КПІшники та жителі району, волонтери. Загалом одночасно працюють 50-70 осіб», — розповідає hromadske Грищук.

«Солом’янські котики» збирають та розвозять одяг та продукти всім, хто у скруті, допомагають «Охматдиту». «Возимо спорядження бійцям тероборони, зараз перший тепловізор закинули. Учора до Ворзеля відправили маршрутку в дитячий будинок», — перелічує діяльність «котиків» нардеп.
Також у розмові з hromadske Грищук озвучує потреби волонтерів: завжди потрібні водії, які б могли допомагати розвозити усе необхідне. «Що більше водіїв, то більша спроможність», — підсумовує Грищук.
Фронт боротьби проросійських нардепів
Значна частина депутатів ОПЗЖ були відсутні на засіданнях Верховної Ради ще у лютому. 3 березня історія повторилася. На фото зі спікером засвітилися лише два представники проросійської партії – Нестор Шуфрич та Юрій Павленко. Загалом же у залі нарахували 10-15 членів ОПЗЖ.

На електронному табло не висвітлювалися результати голосування окремих депутатів та фракцій. Тому невідомо, чи вони 3 березня голосували за законопроєкти. За словами одного з керівників парламенту, присутні нардепи ОПЗЖ підтримали документи з порядку денного парламенту.
Чим того дня відзначилася проросійська фракція, то це офіційним виключенням з лав Іллі Киви. Про таке рішення партії було проголошено ще в перші дні вторгнення Росії. 26 лютого Юрій Бойко пояснив це тим, що Кива своїми провокативними заявами «заважає мирному процесу».
Також відомо, що Віктор Медведчук зник зі свого будинку, перебуваючи під домашнім арештом. А 1 березня на сайті ОПЗЖ з’явилася заява Вадима Рабіновича, що Медведчук «небезпечний для “зеленої” влади і його хочуть “витиснути” з країни». «Медведчук став лідером опору тому режиму, який сьогодні править у нашій країні», — йдеться у заяві Рабіновича на сайті ОПЗЖ.
Разом із тим варто звернути увагу, що у повідомленні сайту цитується виступ Рабіновича з ефіру проросійського телеканалу «Перший незалежний», який відбувся ще 21 лютого.
На відміну від депутатів ОПЗЖ, ще один нардеп із проросійськими поглядами долучився до тероборони. Йдеться про колишнього «слугу» Артема Дмитрука. Дмитрук відомий тим, що брав участь у пропагандистському фільмі Анатолія Шарія про події 2 травня 2014 року в Одесі.
В ефірі проросійського телеканалу UkrLive Дмитрук зі зброєю в руках розповів, що організував тероборону Одеси. Він обирався до парламенту за мажоритарним округом цього міста. І саме на своєму окрузі проводить спільне з поліцією патрулювання.
«Я зібрав усю свою команду, це 123 особи. І ми разом із поліцією патрулюємо вулиці нашого району. У групу входять як правило люди з досвідом володіння зброєю. Це або колишні співробітники або колишні військові, або ті, хто захоплюється зброєю», — розповів Дмитрук.
За його словами, ці групи патрулюють місто протягом комендантської години. Його групі вдалося виявити мародерів. Після чого випадки мародерства не повторювалися.
«Є багато осіб, які працюють на нашого ворога. Це ті, хто ходить районами, збирає інформацію, фотографує, ставить позначки. Таких осіб ми також забираємо і відвозимо до поліцейського відділку. І вже в райвідділку визначають, чи це просто ідіоти, чи насправді ті, хто може нести небезпеку нашому місту», — заявив позафракційний Дмитрук.
* * *
У цьому матеріалі hromadske зібрало лише кілька історій народних депутатів, які в різний спосіб допомагають боротися проти ворога. Список можна продовжувати. Уже те, що близько 300 депутатів зібралися на екстрене засідання Верховної Ради для ухвалення важливих під час війни законів, говорить про відданість державі.
Але окремі з парламентарів не обмежилися депутатською або волонтерською діяльністю, а й взяли до рук зброю. Вони не втекли, а готові боронити країну і Київ у найважчі часи. У цій боротьбі народні обранці стали пліч-о-пліч зі звичайними громадянами. І це виразно контрастує з росією. Там представники держдуми та ради федерації з закритим ротом покірно виконують злочинну забаганку кремлівського шизофреніка — відправляють росіян на загибель до чужої країни.
- Поділитися: