Місяць тому в місті Мукачевому відбулась перестрілка між «Правим сектором», представниками народного депутата Михайла Ланя та міліцією, внаслідок чого загинув представник  «Правого сектора» та охоронець Михайла Ланя. 7 правоохоронців та 5 цивільних були поранені.  В області почалась операція перехоплення, а президент через кілька днів призначив керівником Закарпаття  - Геннадія Москаля, забравши його з керівництва Луганської областю. Головним завданням Москаля було побороти контрабанду, котра йде через територію області через кордон в країни Євросоюзу. Саме розподіл ринку контрабанди за однією з версій і став причиною перестрілки.

Громадське навідалось до нового керманича тепер найзахіднішої області і поставило йому кілька запитань:
 - про те, як він бореться з контрабандою, хто придумав вручати контрабандистам повістки, де переховуються зниклі представники «Правого сектора», чому він вирішив іти на місцеві вибори від пропрезидентської сили, чому голову райдержадміністрації важче найти на Закарпатті, аніж динозавра, чи є в нього вороги, і що він думає про силу його давнього опонента – «неня» області Віктора Балоги – «Єдиний центр».

До Геннадія Москаля нас проводить Мустафа Найем - народний депутат. Він тепер координує створення патрульної поліції на Закарпатті.

- Як вам на новому старому місці зараз? Ви повернулись через 13 років?

- Як казали  - картіна Рєпіна «Нє ждалі». Мене тут особливо ніхто не чекав. 13 років я тут не був, через 13 років повернувся, чесно -  нічого не помінялось. В гіршу сторону так, в кращу нічого. Ті ж самі клани, ті ж сім’ї. Ті ж соціологи, ті ж політологи.

- Вас призначили для того, щоб ви поборолись з контрабандою. Пройшов місяць, що було зроблено?

- Ну будемо казати на сьогоднішній день - такі одиничні бувають випадки, ну там спіймають десь з одним ящиком, ну це порівняно з тими масштабами - ноль. Ви розумієте - Закарпаття є сегментом транснаціональної злочинної групи, яка займається переправкою сигарет України в Європу туди, де дуже великі акцизи - Італія, Німеччина, Англія. Але десь береться тютюн. В мене теж є запитання, мені так і тут не може ніхто відповісти, в Берегівському районі, в інших районах є виробники тютюну, куди цей тютюн дівається? Наші громадяни перевозять чи міні літаками, чи дельтапланами, квадрокоптерами, через Тису, на човнах, у водолазних котюмах, міні понтонних мостах - тут можна цілий музей контрабанди цигарок влаштувати. І вони (сигарети - Громадське) спокійно доїжджали до Франції, Італії, Німечини, і там вже продавалися на чорному ринку, у нас акциз  - 68 центів, у них від 5 євро. Ми нещодавно збирались з представниками з чотирьох країн (йдеться про зустріч 28 липня, коли Москаль запросив прикордонників з Угорщини, Польщі, Словаччині і Румунії - Громадське). І така була серйозна розмова, що давайте ви ж подивіться теж в себе. 

Де-не-де ловимо ще то Сомалі, то Афганістан, навіть з Грузії є, кажуть, що там так добре, а і звідти втікають. Якщо з Бангладешу чоловік хоче попасти в Францію, це теж тут є ланцюжок, бо гроші в нього беруться в Бангладеші і він вже знає, де, на якій вулиці в Парижі в якому кафе він буде працювати - чи офіціантом, чи мити посуд, чи мити підлогу і все це прораховується, і якщо тут затримується, значить іде збій і ці злочинні міжнародні угрупування втрачають певні кошти. Звідти йшли дуже великі гроші, і гроші йшли на державну владу - на цей будинок, гроші йшли прикордонникам, митникам, СБУ, міліції і всім решта. Просто ці два потужні міжнародні транснаціональні угрупування повністю корумпували область. Ніхто вже не займався ні інвестиціями, ні створенням робочих місць, нічим іншим, область втратила статус винної області.

Рядові прикордонники живуть в одному селі з контрабандистами, в нас недавно був випадок, що за те, що проявив принциповість і не пропускав, просто побили його (прикордонника – Громадське). Ніхто вже на кордоні хабарі не дає, ні митникам, ні прикордонникам, це вже все пішло в далеке минуле. Просто він знає, на чиїй зміні скільки він разів перейшов. Контрабандист веде свою бухгалтерію, митник веде свою, прикордонник веде свою. Місяць пройшов, до нього прийшли додому, гроші віддали.

- Як це побороти, відповідальності ж нема?

- Адміністративна відповідальність, спіймали чи з блоком сигарет, чи з цілою фурою на тисячу ящиків, чи на два мільйони, адміністративна відповідальність, три години на оформлення протоколу і до суду, суд встановлює копійочний штраф і все - людина вільна. Як побороти? Ну він сьогодні стоїть (кордон  - Громадське), бо всі дивляться один на одного, хто перший дрогне, ну поки я тут  - не дрогне ніхто. Але бачимо зараз ще одна проблема - бурштин вилазить.

- Вчора затримали 130 кілограм.

- Ні, це виявляється було з суботи на неділю, він завжди їздить з словацькими номерами (затриманий українець на Словацькому боці кордону – Громадське), це тут на КПП в центрі Ужгорода. Вони чомусь не сповістили (словацькі прикордонники – Громадське), поклали на сканер, і зразу знайшли сховок - 130 кілограм. Зараз я чітко сказав провести перевірку, тому що, якщо він постійно їздить, він мав попасти в полі зору прикордонників і митників, бо яка його мета  щастити. Ну мабуть порахували, що цю нішу сигаретну можна заповнити чимось іншим. Явно на бурштин є попит. Я сказав перевірити, дуже жорстко наказати аж до звільнення тих людей, які допустили все це.

- Геннадій Геннадійович, коли вас призначав президент, він казав, що у вас будуть розширені повноваження?

- Які я можу мати повноваження більші, ніж записані в Конституції. Це я на Луганщині, коли керував цивільно-військовою адміністрацією, мав великі повноваження

- Кажуть, що ви тут неофіційно керуєте і міліцією і СБУ.

- Я не керую, я координую. Недавно приїжджав екс-президент Словаччини Рудольф Шустер, і він питає, чим я можу допомогти? Я йому кажу: пане президент - інвестиції. Я кожен день починаю робочий день і закінчую: хто може створити хоч одне робоче місце і до скільки є можливостей, я кожного тут буду зустрічати і розмовляти. Він каже: поки що інвестори дивляться, чим закінчаться всі ці розборки на Закарпатті.

- То може ви знаєте, де зараз переховуються представники «Правого сектора»?

- Мене це зовсім не хвилює, їх тут нема

- Нема на території області?

- Ну певно, що так. Хтось там з їхніх керівників заявляв, що вони там в надійному місці, ну як можна тих людей, на руках яких кров покривати - це кримінальна відповідальність.

- Але ви говорили, що там бомжі, цигани ( у «Правому секторі» Закарпаття - Громадське), що на багатьох з них є кримінальні справи.

- Аякже.

- Але ж справи не порушені проти них, що це означає, що ви зводите наклеп на невинних, чи це міліція не спрацювала?

- Кримінальні справи не відкривалися. Зараз звинувачуємо тих, проти кого відкриті кримінальні справи по тих фактах, які були в 2014-15 роках, але органи правопорядку на ті факти не реагували, або вносили до єдиного реєстру досудових розслідувань, але нічого не робили по них, або взагалі не вносили. Тому сьогодні все це об’єднано у бандитизм - це велика справа, також створення злочинної організації і створення незаконного збройного формування. Відкрито вони ходили із зброєю, відкрито втручались в політичні процеси.

- Що конкретно було?

- Ну приходили, зривали  сесію, переформатовували під ту чи інші силу, міняли ректорів університетів.

- Кажуть, що вони в АТО зараз.

- Поставте питання генеральному штабу, я не маю часу дивитися  - вони там чи ні.

- Ви очолювали тут в 95-97 рр. міліцію. Ці клани, про які ви говорили на початку вже теж були?

- Так, ті самі

- Клан Михайла Ланя теж був?

- Я його дуже слабо знаю, це питання не до мене, а до виборців. Він тут два рази обирався по мажоритарці.

- А коли ви керували міліцією тут, він був?

- Коли я керував міліцією [95-97 рр.] його тут не було, він був десь чи за кордоном, чи на заробітках. Про його існування вже більше дізнався, коли він попав в парламент. Тут таке враження, що Ланьо прийшов на базу «Правого сектора», але скоріше «Правий сектор» прийшов на базу Ланя і там на подвір’ї вбив людину. То про що ми взагалі говоримо.

- Це зрозуміло, але ж не просто так «Правий сектор» туди приїхав? І не просто так Ланя тут всі знають, як Блюка?

- Я не та людина, це вам може начальник МВС сказати, я тут ніякі нікому ярлики і поганяйли не вішав. Я можу дати доручення розібратись

- А ваша ідея була вручати контрабандистам повістки?

- Чому моя? Коли воєнком доказує, що вони (контрабандисти – Громадське) не живуть дома і їх знайти ніхто не може, а їх ловлять на зеленому кордоні, то куди їх після суду потрібно везти? Здогадайтесь з першого разу - в військкомат, якщо це адміністративна відповідальність. Так, як сьогодні мислить міністр оборони - проявляє якесь єхидство, то нехай покаже, як треба мобілізовувати людей. Франківська на першому місці, а ми на передостанньому з кінця за мобілізацією, я сказав, ще такий випад в мій адрес, хай приїдуть і научать. Дехто хоче вигородити контрабандистів, я тільки так розцінюю ці дурні жарти.

- Ви призначили 9 голів райдержадміністрацій. Саакашвілі призначає для цього відкриті конкурси, ви - ні.

- Я вас прошу, тут легше динозавра знайти на Закарпатті, ніж голову райдержадміністрації. Треба, щоб не був раніше ні в СДПОУ, ні в «Партії регіонів», ні в команді Ладиди, ні в команді Різака, не брав участі в брудних мукачівських виборах, щоб не був в «Єдиному центрі», щоб не був в команді Віктора Балоги, щоб не був в команді Павла Балоги, Івана Балоги, Васі Петьовки, де я таких найду?

- А чому такий відбір страшний, чому «Єдиний центр» вам не підходить?

- Слухайте, в мене ворогів на Закарпатті нема. Але явно, що вони нам будуть конкурентами під час виборчого процесу, тим більше, що вони займали керівні посади тут в адміністрації - «Єдиний центр», вони займають керівні посади в обласній раді. Явно з цих посад їх усунуто.

- Валерій Пацкан тут недавно був і представляв вас як першого номера, який піде на місцеві вибори тут в облраду.

- І що тут такого? Це моє конституційне право. Першого номеру тут нема, буде 64 всього депутата, буде 64 округи, я піду по одному з цих округів.

- Ви запропонували пропрезиднтській силі піти від них?

- Я, коли сюди прийшов, тут не було пропрезидентської сили зареєстровано. Я перший підняв крик: що, хлопці, ми на вибори не йдемо?

- Чим ви тут пересуваєтесь, де живете?

- Я орендую квартиру.

- Держава для вас орендує?

- Да шо ви говорите? Ніколи держава нічого для мене не орендувала, в Луганській області я орендував, тут орендую. Пересуваюсь на службовій машині, вона десь 20 років на ходу від мого попередника залишилась - мерседес. Так що ми тут абсолютно відкриті.

Поділитись: