ENRU

Політв'язні, війна з РФ і закон про освіту: промова Порошенка в ПАРЄ

44b3d04160b0eb945
Президент України Петро Порошенко під час виступу в ПАРЄ, 11 жовтня 2017 року, Страсбург Фото: Микола Лазаренко/POOL

11 жовтня президент Петро Порошенко виступив на засіданні Парламентської асамблеї ради Європи.

Під час звернення він говорив про військовий конфлікт із Росією, реформи та закон про освіту, який викликав невдоволення й критику сусідніх держав.

Громадське зібрало головні цитати президента.

Про Крим та політв’язнів

«Ми три роки шукаємо відповіді на російську агресію. Росія продовжує підтримувати бойовиків на Донбасі, утримувати Крим, водночас робить вигляд, ніби не причетна до цього. Ми вимагаємо звільнення полонених, яких утримує Росія — Романа Сущенка, Олега Сенцова, Козловського, Кольченка. Таких заручників більше 100».

«Крим перетворився на «острів страху». Вироки, які виносить Росія, носять радянській характер репресій».

«Мета РФ — знищити ліберальну демократію та права людини. Десь вони це роблять це танками, десь — фейковими новинами».

«Мова ненависті, насильства, дискримінації маскувалася під свободу слова. Європа відчула російську інформаційну агресію».

Про Донбас та миротворців

«Україна тричі за цей рік ініціювала припинення вогню, Росія тричі його порушувала. Ми розраховуємо, що РФ розпочне виконувати безпекові домовленості. Також розраховуємо на миротворчу місію ООН на Донбасі. Це шлях до миру в моїй країні».

Президент України Петро Порошенко під час виступу в ПАРЄ, 11 жовтня 2017 року, Страсбург Фото: REUTERS/Christian Hartmann

Відповідь Земану щодо «узаконення» анексії Криму

«Рішуче відкидаю твердження тих, хто каже про Крим як про «завершену справу». Трибуна ПАРЄ створена не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту чи газ».

(Таким чином Порошенко прокоментував пропозицію президента Чехії Мілоша Земана щодо «легалізації» анексії Криму — ред.)

Про реформи в Україні

«Ми просунулись у питанні провадження реформ. Активно підтримуємо реформування: від банківського сектору, який повністю перебудовуємо, до реформи децентралізації».

«Ми запровадили антикорупційні реформи: це створення НАБУ, НАЗК тощо. Ці системи вже дають плоди — ми чуємо про гучні кримінальні справи».

«Яскравою історією успіху стало запровадження електронної системи закупівель Prozorro».

«Початок роботи нового Верховного Суду й усієї судової системи за новими правилами стає «точкою неповернення» для судової реформи в цілому».

Про антикорупційні суди

Зусилля зі створення антикорупційного суду будуть успішними за наступних умов:

  • нового законодавства;
  • нейтральних членів комісії із відбору суддів;
  • доброчесності кандидатів;
  • довіри суспільства до суду.

«Сьогодні є сумніви щодо законопроектів, які уможливлюють вплив на формування суду. А суди повинні бути повністю незалежними, у тому числі й від політиків. Головне завдання України — не лише створити антикорупційний суд, а й зробити всю судову гілку антикорупційною».

Президент України Петро Порошенко під час виступу в ПАРЄ, 11 жовтня 2017 року, Страсбург Фото: REUTERS/Christian Hartmann

Про освітній закон

«Неприпустимо, що діти з нацменьшин не знають української мови. Це заважає будувати кар’єру та самореалізуватися. Закон усуває такі перепони. Усі зобов’язання перед нацменшинами мають виконуватися без перешкоди для вивчення основної мови держави. Закон повинен забезпечити гідне місце для всіх нацменшин в українському суспільстві».

«Система потребувала реформи для впровадження сучасних стандартів освіти. Стаття 7, що викликала суперечки, спрямована на покращення вживання української мови. Але також гарантується використання мов національних меншин».

«Ви можете уявити, як діти в Британії закінчують школу, але не знають англійської? Як вони можуть вижити в країні? У Береговому 75% не знають української мови. То як вони виживуть у нашій країні?».

«У законі немає жодного слова проти вивчення мови нацменшин. Але ми просимо: вивчайте також і українську. Ми повністю відкриті, й надіслали проект для оцінки Венеціанською комісією».