«Політичний туризм»: європейські політики на Ялтинському форумі в анексованому Криму

В анексованому Криму розпочався IV Ялтинський міжнародний економічний форум, організований російською владою. В оргкомітеті заявляють, що участь у заході загалом візьмуть 3 тисячі учасників.

Зокрема, прибули півтисячі іноземців із 71 країни світу — тільки з Німеччини та Австрії близько півсотні політиків, а ще з Китаю, Ірану, Індії, В'єтнаму, Бразилії, Венесуели, Аргентини, Нікарагуа тощо. У багатьох цих державах існують політичні сили, які підтримують відносини з Кремлем, об'єднуючись довкола антиамериканських гасел, а також критикуючи «нав'язування західної демократії».

Одна із тем форуму — війна в Сирії. За словами так званого «голови Криму» Сергія Аксьонова, планується підписання угоди про «побратимство сирійського міста Латакія і російської Ялти». А на останній день форуму, 21 квітня, запланували відкриття «алеї російсько-сирійської дружби».

Громадське зібрало інформацію про тих, хто приїхав на форум, а також пояснює, яке покарання їм загрожує через порушення законів України.

Понаїхали. Хто ці люди?

Представники Сирії прибули до Криму на чолі з міністром економіки і зовнішньої торгівлі Сирії Мухаммедом Самер Абдурахман аль-Халілєм. Хоча раніше заявляли, що сирійську делегацію очолить чинний прем’єр-міністр Сирії. Як повідомляє проросійський кримський сайт «Кримінформ», делегація складається із 70 осіб.

Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) та президент самопроголошеної Південної Осетії Анатолій Бібілов під час зустрічі в Ново-Огарьово, Московська область, Росія, 14 листопада 2017 року Фото: Адміністрація президента Росії

Уже 7 років в Сирії триває війна, в результаті якої загинуло за різними даними близько 400 тисяч людей. Правозахисні організації звинувачують сирійський режим у розпалюванні ворожнечі і злочинах проти людства. Тоді як Кремль увесь цей час підтримує президента Башара Асада, який називає війну боротьбою з тероризмом.

Більшість демократичних урядів, але й також арабських держав, засуджують сирійський уряд, тож участь у міжнародних заходах є зокрема формою міжнародного визнання для офіційного Дамаска. Тоді як напередодні депутат Держдуми Росії Дмитро Саблін заявив, що діти сирійського президента Башара Асада торік відпочивали в кримському таборі «Артек».

На запрошення так званого «голови Криму» Сергія Аксьонова на анексований півострів приїхав Анатолій Бібілов — президент самопроголошеної Південної Осетії, що за міжнародним правом є частиною Грузії. Новину про його візит активно розігнали російські ЗМІ, що нібито підкреслює «масштабність» заходу.

У складі південноосетинської делегації також глава так званого МЗС Південної Осетії Дмитро Медоєв, так звана «міністерка фінансів» Аза Хабалова, глава так званого «мінекономрозвитку» Геннадій Кокоєв, очільник органу, що має назву «комітет транспорту і промисловості» — Геннадій Беко, а також так званий «посол Південної Осетії в РФ» Знаур Гассієв.

Частина запрошених депутатів з ЄС відмовилися від поїздки в окупований Крим. Про це проросійському виданню «Кримінформ» зізнався співголова організаційного комітету форуму Андрій Назаров. За його словами, із 10 запрошених депутатів Європарламенту, які раніше підтверджували участь, приїхали лише троє.

Так, уперше на запрошення організаторів ЯМЕФ приїхав депутат бундестагу від ультраправої популістської партії «Альтернатива для Німеччини». Партія відома ксенофобськими заявами і завоювала прихильників за рахунок протестних програмних позицій, зокрема критики щодо надання притулку сирійським біженцям.

Окрім того, «Альтернатива для Німеччини» — єдина німецька партія, яка не критикує Росію за війну на сході України та анексію Криму Росією. Натомість вимагає покращення відносин з РФ і скасування санкцій Євросоюзу. Один із лідерів партії Александер Гауланд заявляє, що Крим ніколи не повернеться в Україну, а санкції ніяк не зарадять.

Делегація німецьких парламентарів від «Альтернативи для Німеччини» вже відвідувала Крим у лютому цього року. Тоді окупаційна влада півострова заявила, що візит німців пов'язаний із зацікавленістю у створенні сприятливих умов для входження німецького бізнесу в регіон. У зв'язку з незаконною поїздкою прокуратура Автономної республіки Крим, що працює на території України, розпочала кримінальне провадження.

Від німецької делегації на цьогорічному «форумі» виступив член Бундестагу і член партії АдН Маркус Фронмайер. Раніше політик повідомив німецькому виданню Welt, що поїздка й участь у форумі є «приватними».

Фронмайер відомий прихильністю до Путіна, ненависницькими висловами щодо ісламу та одружений на росіянці Дарині Цой, у минулому — журналістці російського видання «Известия».

За словами Фронтмайера, це вже не перша поїздка на півострів — він регулярно відвідує Крим від 2016 року.

Член Бундестагу і член ультраправої популістської партії «Альтернатива для Німеччини» Маркус Фронмайер під час прес-конференції в Москві, Росія, 19 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Запрошення для участі у форумі отримали й депутати німецької соціалістичної фракції Die Linke. Один із її членів, Олександр Ной, підтвердив отримання запрошення, однак заявив, що не поїде.

«Наскільки мені відомо, жоден iз членів нашої групи не поїде», — сказала прес-секретарка «Die Linke» у Бундестазі.

На відкритті форуму був присутній також віце-мер австрійського міста Лінц Детлеф Віммер, який укотре виступив за скасування санкцій щодо Росії.

У листопаді 2017-го Віммер разом із ще одним представником ультраправої Австрійської партії «Свобода» Хансом-Йорганом Еневайном приїхав на півострів, де приєднався до так званої «Асоціації друзів Криму», чим викликав обурення в європейських політиків. Цією поїздкою австрійці порушили нейтралітет країни та рішення Євросоюзу щодо анексованого Росією Криму.

Також на форумі присутній чех Яромир Кохличек, депутат Європарламенту, який уже втретє відвідує форум в Ялті. У 2014-му Кохличек підтримував проведення на півострові незаконного референдуму.

Організатори заявили, що вперше участь у форумі взяли представники Великобританії та України. Водночас прізвищ не назвали, посилаючись на те, що вони не беруть участі офіційно.

Чеський депутат Європарламенту Яромир Кохличек (праворуч) перебував у Росії під час виборів президента, Краснодарський край, 20 березня 2018 року Фото: Ing. Jaromír Kohlíček, CSc.

Відповідальність та покарання

Прокуратура АРК 5 квітня направила до МЗС України лист у зв'язку з намірами Росії провести в анексованому Криму ялтинський форум за участі іноземних політиків. Прокурор попросив МЗС «ужити заходів дипломатичного характеру або інших заходів, передбачених нормами міжнародного права, для попередження громадян іноземних держав про наслідки їхньої участі в заході».

«Перебування іноземців на півострові Крим та участь у так званому «IV Ялтинському міжнародному економічному форумі» є свідченням підтримки агресії Російської Федерації проти України і негативно вплине на зусилля держави Україна з відновлення її територіальної цілісності та національних інтересів», — ідеться в листі прокуратури.

У 2017 році прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом візиту іноземців на «III Міжнародний економічний форум» в окупованій Ялті. Вони звинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 332-1 Кримінального кодексу України «Порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї». Санкція статті передбачає покарання до 8 років позбавлення волі.

Поза тим, прокуратура підготувала міжнародні доручення до країн, громадяни яких узяли участь у «форумі», порушивши законодавство України.

«На сьогодні в кримінальному провадженні прокуратури за фактом протиправного в'їзду на територію півострова — імена 186 громадян іноземних країн. Сюди входять й учасники Ялтинського економічного форуму», — розповіла Громадському прес-секретарка прокуратури АРК Тетяна Тихончик.

Віце-мер австрійського міста Лінц Детлеф Віммер (другий праворуч) Фото: Detlef Wimmer

Сьогодні список порушників поповнився. Так, за словами Тихончик, прокуратура встановила понад 10 учасників цьогорічного економічного форуму, дії яких підпадають під статтю 332-1. Усі вони — представники європейських країн.

У прокуратурі уточнюють, що це кримінальне провадження стосується лише політиків чи інших публічних осіб, які своїми діями заподіюють шкоду інтересам України. Щодо іноземців, які брали участь у так званих «референдумах» і «виборах», відкрито окреме кримінальне провадження.

Зі свого боку, Міністерство закордонних справ України закликає іноземців та осіб без громадянства відвідувати територію анексованого Росією Криму відповідно до українського законодавства та норм міжнародного права.

Запрошуючи міжнародних політиків і бізнесменів на анексовану територію, Росія намагається виправдати агресію щодо України та вкотре продемонструвати увагу до Криму з боку іноземних політиків і бізнесменів, здебільшого європейських.