Польща перекидає ударні гелікоптери та збільшує кількість військ біля кордону з Білоруссю

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на брифінгу з військовими, 3 серпня 2023 року
Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на брифінгу з військовими, 3 серпня 2023 рокуМіноборони Польщі

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак наказав збільшити кількість військ на сході країни після того, як білоруські гелікоптери порушили повітряний простір країни.

Про це зазначає пресслужба уряду Польщі.

3 серпня Блащак зустрівся з військовими, які несуть службу в прикордонних регіонах на сході Польщі. Міністр провів брифінг, де заявив про збільшення кількості військових на кордоні з Білоруссю та залучення додаткових сил і засобів для охорони кордону.

«Ми всі усвідомлюємо, що сьогодні Білорусь у військовому плані є частиною реконструйованої російської імперії, тому ці гібридні атаки на Польщу, безумовно, координуються в кремлі, і наше завдання — не допустити дестабілізації Польщі», — заявив Блащак.

Як вказує TVP, Польща перегрупувала бойові гелікоптери 1-ї авіаційної бригади Сухопутних військ і 25-ї повітряно-кавалерійської бригади біля кордону з Білоруссю. Генерал Марек Соколовський повідомив, що вони будуть розміщені «в режимі негайного реагування».

«Гелікоптери озброєні та готові до бою. Тут є кілька дуже досвідчених пілотів, є пілоти, які фізично використовували бортове озброєння та ракети зі мною в Афганістані й Іраку. Вони досвідчені. Якщо буде якась тривога, вони без вагань використають зброю», — запевнив генерал.

Блащак також зазначив, що усі інструменти — в руках польських військових, і вони можуть застосувати зброю, коли цього вимагатиме ситуація.

Голова Міноборони Польщі зазначив, що найближчим часом 25-ій бригаді повітряної кавалерії передадуть гелікоптери AW 149. Армія Польщі також має отримати американські гелікоптери Apache та радіолокаційні станції BYSTRA.

Що передувало?

Жителі польського села Біловежа Підляського воєводства, що на кордоні з Білоруссю, стверджують, що зранку 1 серпня над їхнім населеним пунктом пролетіли два білоруські гелікоптери. Як доказ вони публікують фотографії. У Міністерстві оборони Польщі спершу спростовували інформацію про те, що гелікоптери Білорусі порушили повітряний простір, але згодом підтвердили це.

А втім, Міністерство оборони Білорусі стверджує, що їхні гелікоптери Мі-24 та Мі-8 не порушували повітряний простір Польщі, попри заяву польських військових і фотографії свідків. У Мінську наголосили, що розглядають повідомлення Міноборони Польщі у стилі «одна бабка сказала».

На тлі цього конфлікту президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що найманці російської ПВК перемістилися близько до литовського кордону. 3 серпня він провів зустріч із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким щодо безпекової ситуації на кордоні та ймовірних провокацій.

«Вагнерівці» у Білорусі

Найманці російської ПВК «Вагнер» почали дислокуватися на території Білорусі після невдалої спроби «заколоту» в червні — це було однією з умов домовленостей із кремлем.

У Білорусі заявили, що хочуть перейняти у «вагнерівців» бойовий досвід, та оголосили спільні військові навчання білоруських військових із бойовиками ПВК на полігоні «Брестський» поблизу кордону з Польщею.

Моніторингова група «Беларускі Гаюн» та українські прикордонники тим часом фіксували переміщення колон легкових і вантажних автомобілів, імовірно, ПВК «Вагнер».

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив про рух бойовиків приватної військової компанії «Вагнер» до Сувальського перешийка — території, яка одночасно з'єднує територію Балтійських країн із Польщею та рештою країн НАТО, а також відмежовує територію російської Калінінградської області й Білорусі.

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко тим часом «пожартував» про плани ПВК «Вагнер» піти «на екскурсію» до Польщі, але згодом заявив, що йому Сувальський перешийок «тисячу років не треба».