Польща побудує першу АЕС у країні з допомогою США

Уряд Польщі ухвалив рішення про будівництво першої у країні атомної електростанції. Її побудують на основі американської реакторної технології AP1000.

Про це повідомили в уряді Польщі.

Глава Міністерства клімату та довкілля Польщі наголосила, що партнерство зі Сполученими Штатами в будівництві першої АЕС є «недвозначним підтвердженням стратегічного підходу обох країн до питання польського суверенітету й енергетичної безпеки всієї Центральної та Східної Європи».

Будівництво першої польської атомної електростанції розпочнеться 2026 року, а 2033-го запустять перший блок цієї АЕС.

Що відомо про енергетичну систему Польщі?

Зараз електроенергію в Польщі виробляють на теплових, вітрових, сонячних і гідроелектростанціях. Станом на початок 2021 року їхня сумарна потужність становила 45,029 ГВт. Цього, як правило, було достатньо для національних потреб. Проте газовий шантаж росії з квітня 2022 року посилив тиск на енергетичну систему Польщі.

Найбільше енергії виробляють теплові електростанції, що використовують кам'яне та буре вугілля. Однак видобуток вугілля стає дедалі складнішим і дорожчим, а також призводить до негативних екологічних наслідків. Зокрема, страждають водні ресурси країни.

У вересні 2020-го польський уряд і шахтарські профспілки дійшли згоди відмовитися від вугілля до 2049 року.

Станом на 2015 рік відновлювана енергетика забезпечувала близько 13% загального виробництва електроенергії. Найбільший внесок роблять вітряні установки — 9%.

Відповідно до урядового плану, до 2040 року паливно-енергетичний сектор Польщі має досягти 50% нульових викидів в атмосферу. Для цього планується будівництво морських вітрових електростанцій і введення в експлуатацію першої в країні атомної електростанції.

Водночас за 2020 рік у Європейському Союзі обсяг енергії, виробленої на вітрових, сонячних і гідроелектростанціях та з біомаси, вперше перевищив енергію, добуту з традиційних джерел, тобто з викопних палив.

Співавтор: Ярослав Герасименко