Помер британський фізик Пітер Гіґґз, який відкрив «частинку Бога» й отримав за це Нобелівську премію

Британський професор Пітер Гіґґз під час пресконференції в Единбурзі, Шотландія, 11 жовтня 2013 року
Британський професор Пітер Гіґґз під час пресконференції в Единбурзі, Шотландія, 11 жовтня 2013 рокуAP Photo / Scott Heppell

У віці 94 років помер британський фізик—теоретик, лавреат Нобелівської премії Пітер Гіґґз. Він відомий своїм передбаченням існування нової частинки — бозона Гіґґза, що в масовій культурі ще називають «частинкою Бога».

Про смерть Гіґґза повідомив Единбурзький університет.

Зазначається, що 8 квітня фізик мирно помер у себе вдома після нетривалої хвороби.

Уперше Гіґґз передбачив існування нової елементарної частинки — так званого бозона, названого на його честь — ще в 1964 році.

Проте минуло майже 50 років, перш ніж існування частинки підтвердили. Це стало можливим завдяки дослідженням на Великому адронному колайдері у центрі CERN поблизу Женеви.

За цю роботу у 2013 році фізик отримав Нобелівську премію з фізики разом із бельгійським колегою Франсуа Енглером.

New York Times пише, що Гіґґзбув скромним чоловіком, який уникав атрибутів слави й віддавав перевагу природі. Він не мав телевізора, не користувався електронною поштою чи мобільним телефоном. Протягом багатьох років він покладався на свого колегу Алана Вокера, професора фізики в Единбурзі, який виступав у ролі його «цифрового собаки-провідника».

Більше про бозон Гіґґза

Гіґґз був 35-річним доцентом університету, коли припустив існування нової частинки, яка могла б пояснити, як інші частинки набувають маси. Згодом бозон Гіґґза стане наріжним каменем набору теорій, відомих як Стандартна модель, що містить Усі знання людства про елементарні частинки та сили, за допомогою яких вони формували природу та Всесвіт, пише New York Times.

У масовій культурі бозон Гіґґза часто називають «частинкою Бога» на честь книги лавреата Нобелівської премії Леона Ледермана «Божа частинка» 1993 року, хоча цю назву критикує багато фізиків. Вона також не подобалася самому Гіґґзу.

Хоча вчений не вважав себе вірянином, він не бачив суперечності між існуванням Бога-творця та відкриттям елементарної частинки.