Світ

Ким був Йосип Кобзон і як ставився до України

1 жовтня, 2018 13:03
Світ/Ким був Йосип Кобзон і як ставився до України
Зберегти
Вигляд
lead
Кобзона називають головним голосом Радянського Союзу, однак після розпаду СРСР співак запам'ятався політичною діяльністю, зокрема і підтримкою Володимира Путіна, анексії Криму й бойовиків невизнаних «республік» Донбасу.

У Росії помер співак і депутат Держдуми Йосип Кобзон, йому було 80 років. Інформацію про це підтвердили родичі. Наприкінці липня цього року Кобзона госпіталізували, він перебував у стабільно важкому стані. Як пише Telegram-канал Mash, два тижні тому організм Кобзона став різко здавати. Останніми днями його життя підтримували тільки апарати. Два дні тому Кобзон впав у кому, з якої так і не вийшов. У 2005 році у співака виявили рак передміхурової залози, останні роки його здоров'я стабільно погіршувалося.

Кобзона називають головним голосом Радянського Союзу, однак після розпаду СРСР співак запам'ятався політичною діяльністю, зокрема і підтримкою Володимира Путіна, анексії Криму й бойовиків невизнаних «республік» Донбасу.

Життя і творчість

Кобзон родом з України, народився в містечку Часів Яр на Донеччині, де досі є вулиця, названа на його честь, а також меморіальна табличка. Місцеві розповідали кореспонденту Громадського, що в довоєнні часи Кобзон часто приїжджав у Часів Яр з концертами. Однак після 2014 року співакові заборонили в'їзд в Україну за підтримку анексії Криму і бойовиків так званих «ДНР» та «ЛНР».

Кобзон навчався в школі в Краматорську, закінчив технікум у Дніпрі, служив в армії, де і почався його творчий шлях — Кобзона запросили співати в армійський ансамбль. У 1959 році Кобзон став солістом Всесоюзного радіо й відтоді вважався головним патріотичним співаком Радянського Союзу. Концертну діяльність офіційно припинив 11 вересня 2012 року завершальним концертом у Кремлівському палаці.

Російський співак та депутат Державної Думи Йосиф Кобзон (праворуч) виступає під час Кремлівського кадетського балу в Москві, Росія, 8 грудня 2016 року Фото: EPA/SERGEI CHIRIKOV

Політика й підозри в злочинній діяльності

Політичний шлях Кобзона почався майже одночасно з творчою кар'єрою. Ще в 1960-і Кобзон виступав на комсомольських будівництвах, входив до складу зарубіжних делегацій СРСР. У 1973 році вступив у «Комуністичну партію Радянського Союзу» (КПРС), ставши головним партійним співаком. Зокрема, виступав для радянських військових в Афганістані і для ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Після розпаду СРСР, у 1993 році Кобзон балотувався в Державну Думу, однак не набрав потрібної кількості голосів. Потрапив у депутати Кобзон тільки в 1997 році. На той час співак не входив у жодні парламентські об'єднання. Та вже у 2003 році Кобзон увійшов до партії Путіна «Единая Россия», членом якої залишався до кінця життя.

У 2002 році під час терористичного акту на Дубровці, коли чеченські терористи взяли в заручники глядачів та акторів вистави «Норд-Ост», Кобзон був одним із так званих «мирних переговорників». Після його розмови з бойовиками, вдалося вивести одну жінку і трьох дітей. Самі терористи сказали, що готові вести переговори з Кобзоном.

Російські ЗМІ неодноразово писали, що Кобзона підозрюють у зв'язках з кримінальним світом Росії. У травні 1995 року США позбавили Кобзона права на в'їзд до країни — нібито у співака були зв'язки з «російською мафією», сам Кобзон це заперечував. У 2000 році в складі делегації співакові дозволили в'їзд в США, проте вже в 2001 році йому відмовили у візі, звинувативши в причетності до наркоторгівлі і продажу зброї.

У травні 2003 року в'їзд Кобзону заборонили і в Латвію — його визнали особою, яка несе «загрозу державній безпеці і громадському порядку». У 2007 році заборону зняли.

Кобзона звинувачували у зв'язках з російськими кримінальними авторитетами, зокрема, з В'ячеславом Іваньковим (Япончиком), Алімжаном Тохтахуновим (Тайванчиком) і відомими своїм кримінальним минулим Анзором і Отарі Кікалішвілі.

Російський співак і депутат Держдуми Росії Йосип Кобзон (ліворуч) спілкується із колегою Валентиною Терешковою під час засідання Думи, Москва, Росія, 22 червня 2016 року Фото: EPA/SERGEI ILNITSKY

Підтримка Путіна і позиція щодо України

Йосип Кобзон завжди знаходив спільну мову з владою — як з радянською, так і з владою незалежної Росії. З президентом Володимиром Путіним у Кобзона також були хороші відносини — співак підтримував всі ініціативи влади, регулярно зустрічався з Путіним і дякував йому за «добрі справи».

У 2014 році, під час анексії Криму, Кобзон став одним із підписантів звернення діячів культури РФ, що виправдовували вторгнення на півострів. Співак тоді заявив, що «Крим завжди був російським».

Коли на Донбасі розпочалися проросійські мітинги навесні 2014 року, Кобзон виступив на підтримку так званої «Новоросії». У липні 2014 року, коли велися серйозні бої між українськими військовими, бойовиками «республік» і регулярними частинами російської армії, Кобзон виступив зі зверненням до «народу України». Він закликав зупинити «каральну операцію» (маючи на увазі антитерористичну операцію українського уряду).

Кобзон у супроводі проросійських бойовиків у Донецьку, 27 жовтня 2014 року. Кобзон заспівав гімн самопроголошеної «Донецької Народної Республіки», автором якого виступив він особисто Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

СБУ заборонила Кобзону в'їзд у країну 26 жовтня 2014 року. Співак регулярно приїжджав на окуповану частину Донбасу, де виступав з концертами. Одразу після заборони на в'їзд, Кобзон виступив в Донецьку, де заспівав дуетом з лідером бойовиків Олександром Захарченком. А відтак запропонував депутатам Держдуми купити футболки з символікою невизнаних «республік».

В Україні з 2014 року Кобзона позбавили всіх нагород — звань почесного громадянина низки міст (Слов'янська, Дніпра, Полтави), звання народного артиста України. Також на Кобзона поширювалися інші санкції: блокування активів, тимчасове обмеження права користуватися і розпоряджатися майном, запобігання виведенню капіталів за межі України, відмова в наданні та скасування віз. Сам Кобзон заявив, що «не хоче бути почесним громадянином в країні з фашистським режимом».

Йосип Кобзон (праворуч) спілкується із жителями окупованого проросійськими бойовиками Донецьку, 28 травня 2015 року Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

У 2014 році Кобзон став почесним «консулом ДНР», а у 2016 році отримав громадянство невизнаної «республіки». Займався відправкою гуманітарної допомоги в окуповану частину Донбасу.

Кобзон також був у списку санкцій Євросоюзу — йому заборонили в'їзд в ЄС і також заблокували активи.

Більше про:
# Йосип Кобзон
Пов`язані новини