Президент України Петро Порошенко виступає на дебатах Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку, США, 20 лютого 2019 року
Фото:

Палінчак Михайло/POOL/УНІАН

Президент України Петро Порошенко 20 лютого виступив на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Він вкотре нагадав світу про агресію Росії проти України, яка досі триває.

Наслідки агресії Російської Федерації

Порошенко підкреслив, що після 5 років агресії Росія «не демонструє жодного наміру зупинятися».

«Майже кожного дня ми втрачаємо наших найкращих синів та дочок. Спершу Росія загарбала Крим, потім перетворила Донбас на поле бою, а далі поширила свою агресію на Чорне, Азовське море та Керченську протоку. В результаті 44 тисячі квадратних кілометрів, або 7% території України наразі окуповані», — сказав він.

Президент нагадав, що російська агресія вже забрала близько 13 тисяч життів, включно із 298 загиблими з літака рейсу MH17 «Малайзійських авіаліній», який збила російська установка «Бук».

«Більше 1,8 мільйона жителів Криму та Донбасу були вимушені залишити свої домівки. Колись мирне життя людей з цих регіонів перетворилося на жах, позначений страхом і терором», — зазначив він.

Доля українських моряків

Порошенко привіз до Нью-Йорка тисячі звернень українців із закликом до ООН тиснути на Росію для звільнення полонених українських моряків.

«Сьогодні я привіз з собою звернення до генерального секретаря ООН із проханням тиснути на Москву для звільнення українських моряків. Його підписали тисячі українців. І я виступаю від імені їх усіх. Ми щиро розраховуємо на вашу підтримку», — сказав він.

Президент вкотре наголосив, що, згідно з нормами Женевської конвенції, захоплені моряки є військовополоненими, а не злочинцями.

Президент України Петро Порошенко виступає на дебатах Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку, США, 20 лютого 2019 року
Фото:

Палінчак Михайло/POOL/УНІАН

Миротворча місія досі актуальна

Порошенко нагадав, що в березні 2015 року звернувся до Радбезу ООН із проханням розмістити на Донбасі миротворчу місію, але цю ініціативу заблокувала Росія.

«Я все ще залишаюся твердим прихильником, що багатонаціональна миротворча операція під егідою ООН з чіткою метою — припинення російської агресії та відновлення територіальної цілісності і суверенітету України — може стати вирішальним фактором для повернення миру на Донбас. І ми готові до обговорення цієї ініціативи», — сказав він.

Також президент підкреслив, що альтернативи мирному врегулюванню конфлікту на Донбасі немає.

Мілітаризація Росії продовжується

Порошенко розповів, що, станом на лютий 2019 року, Росія розмістила в анексованому Криму 32,5 тисячі військових, 88 артилерійських систем, 52 реактивні системи залпового вогню, 372 броньованих машини, 113 бойових літаків, 62 бойових гелікоптери, 6 бойових суден і 6 підводних човнів, оснащених крилатими ракетами «Калібр».

«Не можна виключати і розгортання ядерної зброї на півострові. Інфраструктура вже створена. Росія використала останні 5 років для її відновлення і модернізації», — сказав він.

Крім того, за інформацією президента, на Донбасі бойовики мають 496 танків, 938 броньованих машин, 128 реактивних систем залпового вогню, 776 артилерійських систем, а чисельність незаконних збройних формувань складає близько 35 тисяч людей. Також на Донбасі перебувають 2 100 військових регулярної армії РФ.

«Загальна чисельність російських збройних сил уздовж російсько-українського кордону становить понад 87 тисяч військових. Військові експерти однозначно визначають, що озброєне угрупування на кордоні з Україною є тактичною ударною наступальною групою. Нічого спільного з обороною це не має. Вони призначені для військового удару. До цього готується Кремль, тому подальша ескалація до рівня повномасштабної війни не є вже такою нереалістичною», — наголосив Порошенко.

Разом поставити Росію на місце

Порошенко упевнений, що зупинити агресію Росії можливо лише зусиллями міжнародної спільноти. Він навів приклад, коли в 1939 році Радянській Союз виключили з Ліги Націй через агресію проти Фінляндії, і це, на думку президента, був правильний та виважений крок.

«Тож можливо прийшов час поставити Росію на місце? Почати з позбавлення її права вето, принаймні, коли йдеться про питання російської агресії проти України. Я прошу цю асамблею нас підтримати — бути поруч із нами у протидії імперським амбіціям Кремля. Тільки разом ми можемо примусити Росію — державу-окупанта та агресора — прийняти свою відповідальність і припинити агресивні дії. І ми вважаємо, що ООН має відігравати важливу роль у цьому. Коли в 2018 році генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш включив питання розв’язання російсько-українського конфлікту до своїх пріоритетів, ми відчули надію. На жаль, серйозних зрушень не відбулося, але їх потрібно досягти», — резюмував Порошенко.

Поділитись: