Посли «Великої сімки» висловили стурбованість процесом судової реформи в Україні. Що саме їх непокоїть?

Посли «Великої сімки» (G7) заявили, що їх непокоїть процес судової реформи в Україні. Вони звернули увагу на проблеми зі створенням Етичної ради та реформуванням Конституційного Суду.

Про це йдеться на їхній офіційній сторінці у Twitter.

Так, посли стурбовані законопроєктом №4533. «Реформа Конституційного Суду повинна забезпечити прозорий, конкурентний відбір нових суддів КСУ і гарантувати тимчасове збільшення вимог до голосування, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії», — зазначили посли.

Ще у березні Венеційська комісія зазначила, що цей законопроєкт має низку недоліків. Головним експерти називають відсутність положень про нову систему конкурентного відбору суддів КСУ.

Також посли G7 згадали про конкурс Ради суддів для добору кандидатів до Етичної ради. Вони нагадали, що міжнародні партнери вже висунули своїх кандидатів, а українська сторона — ще ні.

«Запропонований графік не відображає важливості та невідкладності цієї реформи. Посли продовжують закликати Раду суддів та всіх українських партнерів забезпечити швидке висування експертів до Етичної ради», — йдеться у повідомленні.


13 вересня Рада суддів України не змогла набрати достатньої кількості голосів, щоб обрати трьох членів Етичної ради — органу, який має контролювати доброчесність членів Вищої ради правосуддя. У «Центрі протидії корупції» назвали це блокуванням судової реформи.

21 вересня Рада суддів оголосила про старт нового відбору членів Етичної ради. Документи можна подати з 22 вересня по 21 жовтня включно.


Чим має займатися ВРП?

Це колегіальний незалежний орган суддівського врядування. Він складається з 21 члена, десятьох із них обирають на з'їзді суддів України серед суддів чи суддів у відставці.

По двоє членів обирають президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.

ВРП призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. Членів конкурсної комісії призначатиме теж ВРП.

ВККС, зі свого боку, займатиметься добором нових і переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.