Послуги ботів для відбілювання репутації та спотворення громадської думки можуть коштувати українським політикам до 20 тисяч доларів у місяць. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми».

У розпорядженні журналістів опинився документ, який виявився пропозицією від однієї з фірм потенційному політичному клієнту. Серед послуг — «формування інформаційного поля та керування ним в українському сегменті фейсбуку в передвиборчий період». Наприклад, за допомогою «ботоферми» пропонують «вкидати» інформацію, розповсюджувати її та «тролити» опонентів.

​Розмір цін — станом на осінь 2018-го року. Так, згідно з документом, робота з офіційною сторінкою клієнта у соцмережі обійдеться замовнику у 5 тисяч доларів на місяць. Ще плюс півтори тисячі — моніторинг згадок про нього (зокрема, у ЗМІ). За доплату обіцяють розганяти публікації для цільової аудиторії та запускати потрібні меседжі. Загалом вартість послуг таких спеціалістів — сягає щонайменше 16-20 тисяч доларів на місяць, наголошується у розслідуванні.

Фото:

«Схеми»

Подібні «ботоферми» мають прес-служби багатьох українських політиків, розповів журналістам політтехнолог та піар-фахівець Дмитро Раімов, який має власну піар-агенцію.

Він стверджує, що його компанія працює виключно на захист репутації. Натомість, додав він, політики нерідко наймають агенції, які б «інформаційно атакували». «Атакувати легше. Вкинув інформацію — і далі вона вже розповсюджується сама», — зазначає політтехнлог.

За його словами, підтримка в соцмережах (написання коментарів і постів на захист, відбивання словесних атак користувачів) мінімально обійдеться політику у 2-5 тисяч доларів на місяць.

Він також пояснив, що сторінки ботів, які імітують профілі живих людей, зазвичай веде одна людина, і таких сторінок у неї може бути до 20. А фотографії беруться із соцмереж, які станом на зараз в Україні є заблокованими. Зазвичай для такої роботи, зазначає Раімов, наймають студентів старших курсів.

Медіа-консультант Олександр Клімашевський пояснив журналістам, що ціни на ботів залежать від того, якої якості створюється акаунт.

Є достатньо сервісів, які пропонують створення від 20 центів до 20 доларів. «Це — неякісні боти, які можуть бути забанені, виключені, видалені. Якісна підтримка — рахується в тисячах доларів. Підтримка мережі може коштувати 3-4 тисячі доларів на місяць, 10 тисяч доларів на місяць в залежності від того, скільки ми хочемо охопити цими ботами».

У серпні минулого року проект Voxukraine та компанія TheRespo виявили на сторінці у Facebook президента Петра Порошенка понад 1500 ботів.

Раніше у Спеціалізованій антикорупційні прокуратурі заявили, що екс-депутат Микола Мартиненко, який підозрюється у розкраданні $17 мільйонів, користувався послугами ботів у соціальних мережах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як розпізнати бота у Twitter — інтерв’ю з експертом

Поділитись: