Султан Оману та верховний головнокомандувач збройних сил країни Кабус бін Саїд (в центрі) вітає учасників параду військової академії у Нізві, Оман, 18 листопада 2006 року
Фото:

EPA/MAGDY

Султан Оману Кабус бін Саїд аль Саїд помер 10 січня у віці 79 років. Він правив країною майже пів століття, прийшовши до влади внаслідок державного перевороту проти свого батька. Кабус бін Саїд поклав край громадянській війні й об’єднав країну. Згодом йому вдалося перетворити Оман на одну з найбагатших близькосхідних країн й на одного з головних регіональних дипломатичних посередників. Утім уся влада зосереджувалась у руках султана, а інакомислення та громадянські свободи придушувались.

hromadske згадує, як Кабус бін Саїд прийшов до влади та чим запам'ятався у внутрішній та зовнішній політиці.

Навчання, арешт і змова проти батька

Кабус бін Саїд народився у 1940 році в одному з найбільших міст країни — Салалі, що є столицею провінції Дофар. Він був єдиним сином тодішнього султана Саїда бен Таймура аль Саїда, чия династія правила країною з 1744 року.

У 16 років Кабуса бін Саїда відправили до приватної школи у Великій Британії. Згодом він навчався у Королівській військовій академії в Сандгерсті, де готували британських армійських офіцерів. Після академії майбутній султан деякий час служив у складі британського стрілецького полку в Німеччині.

Поки Кабус навчався за кордоном, у його рідній провінції Дофарі спалахнуло повстання. Згодом воно переросло в громадянську війну, шо тривала майже чотирнадцять років.

Повстанці з «Фронту визволення Дофару» виступали проти надто консервативної політики султана Таймура аль Саїда, яка повністю узалежнила країну від Британії. Таймур заборонив в Омані радіо й сонячні окуляри; без його дозволу заборонялося виїжджати за кордон, одружуватися, зводити будинки і навіть робити ремонт.

У 1964 році в Омані виявили поклади нафти. Через це конфлікт ще більше загострився.

Коли в 1966 році Кабус бін Саїд повернувся, батько посадив його під домашній арешт. Йому дозволили спілкуватись лише з кількома закордонними друзями.

У 1970 році ситуація в Омані погіршилася, повстанці захопили нафтові родовища. Кабус аль Саїд готує змову, щоб усунути батька від влади. В цьому йому допомагали британські спецслужби. Є версія, що британські розвідники записували для Кабуса аудіоповідомлення на касетах з музикою, які йому дозволяли передавати під час домашнього арешту.

Ненасильницький державний переворот відбувся 23 липня 1970 року — 29-річний Кабус бін Саїд став новим султаном Оману. Свого батька він вислав до Лондона, де той помер через два роки.

Близькосхідний миротворець

Таймур аль Саїд лишив по собі нереформовану бідну країну з громадянською війною та британським колоніальним правлінням. Через рік після його повалення новий правитель проголосив об’єднання країни у єдиний і незалежний Султанат Оман. Ще через кілька років за підтримки Ірану та інших країн Перської затоки Кабус бін Саїд придушив Дофарське повстання.

Оман потроху виходить з міжнародної ізоляції: встановлює дипломатичні відносини із сусідами, вступає до Ліги арабських держав і ООН, стає співзасновником Ради співробітництва держав Перської затоки. У 1996 році Кабус бін Саїд підписав першу в історії Оману конституцію, де закріпив всезагальне виборче право.

Султан заходився надолужувати економічне й технологічне відставання Оману. Він вкладає прибутки від продажу і транзиту нафти в інфраструктуру, школи й лікарні.

«Найбільшим досягненням султана стало те, що він вивів країну на шлях розвитку. Султан Кабус розробив план розбудови, створив уряд, якого раніше не існувало, і сформував зовнішню політику країни», — згадує фахівець із історії Оману Джордан Пітерсон.

За правління Кабуса бін Саїда Оман став важливим дипломатичним посередником на Близькому Сході. За його сприяння Ізраїль та Єгипет у 1979 році підписали мирну угоду. Оман допоміг Ірану налагодити відносини з державами регіону після Ісламської революції 1979 року. Кабус бін Саїд став посередником у перемовинах між США та Іраном, результатом яких стала іранська ядерна угода 2015-го.

Ми працюємо кожного дня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте в нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Лідер султанату Оман Кабус бін Саїд (праворуч) зустрічає віцепрезидента США Діка Чейні (ліворуч) в аеропорту Маскату, Оман, 19 березня 2008 року
Фото:

EPA/MAGDY ELSHAZLY EPA/MAGDY ALSHAZLY

Авторитарний правитель

Попри суттєвий прогрес, за правління Кабуса бін Саїда Оман усе ж залишився султанатом, де центральна роль належала султанові. Як пише ВВС, Кабуса вважали харизматичним лідером і загалом вважали популярним. Але він також був абсолютним монархом, і будь-яка суперечлива думка придушувалася.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch вказує, що в Омані обмежують свободу вираження думок, зібрань та асоціацій. Влада арештовує та ув’язнює мирних активістів, блогерів і критиків уряду. Попри проголошену конституцією рівність, оманські жінки досі не мають рівного статусу з чоловіками, а трудові мігранти зазнають дискримінації та насилля з боку роботодавців.

Під час «Арабської весни» 2011 року тисячі оманців вийшли на вулиці. Вони скаржились на нестачу робочих місць, низькі зарплати й корупцію, але не намагались повалити владу султана. Зрештою силовики розігнали мирні протести за допомогою сльозогінного газу, гумових куль та бойових набоїв. Двоє людей загинуло, десятки зазнали поранень, сотні протестувальників потрапили до в’язниць через «образу султана» й «незаконні зібрання». Зрештою Кабус бін Саїд усе ж усунув із посад кількох міністрів і пообіцяв створити більше робочих місць.

Новий султан Оману Хайтам ібн Тарік (праворуч) несе труну з тілом свого попередника та двоюрідного брата Кабуса бін Саїда під час церемонії похорону в Маскаті, Оман, 11 січня 2020 року. Кабус бін Саїд помер 10 січня у віці 79 років, він правив країною майже пів століття, прийшовши до влади внаслідок державного перевороту проти свого батька
Фото:

EPA-EFE/HAMID AL-QASMI

Плани нового султана

У 2014 році в телевізійному зверненні Кабус бін Саїд розповів про свою хворобу. Пізніше ЗМІ повідомляли, що це рак товстої кишки. Він поїхав лікуватись до Європи і повернувся до Оману тільки в грудні 2019-го. А вже 10 січня 2020 року уряд країни повідомив про його смерть.

У Кабуса бін Саїда немає прямих нащадків, тому наступним султаном Оману став його двоюрідний брат Хайтам ібн Тарік. До цього він був міністром з питань спадщини та культури. У першій промові новий султан зобов’язався продовжувати зовнішню політику попередника — зокрема й мирне посередництво — та й надалі розвивати країну.

Поділитись: