Коли Велика Британія остаточно вийде зі складу Європейського Союзу? Як Сполучене Королівство будуватме свої відносини з ЄС? Чи вийде Шотландія та Північна Ірландія зі складу Сполученого Королівства? Про те, як вплинув Брекзіт на політичну, економічну, соціальну ситуації у Британії — в інтерв’ю Тетяни Огаркової з Орисею Луцевич, експертом Chatham House.

Два місяці тому у Великій Британії відбувся Brexit (референдум про вихід з ЄС). Вони проголосували за те, аби вийти з Європейського Союзу, однак зараз не виходять. Як зараз змінилася ситуація в країні: економічно, соціально, та як змінилася соціальна думка?

Найперше, що змінилиося після Brexit – це політичні еліти, які впливали на те, щоб Британія залишилась у складі Європейського Союзу. Прем’єр-міністр Девід Кемерон пішов у відставку. Це повністю змінило Кабінет Міністрів, відбулася передача влади в самій консервативній партії.

Певний час було питання серед політичних еліт, хто ж очолить цей процес. Тезера Мей відома як ефективний політик, вона була Міністром внутрішніх справ Великої Британії. Також вона займалася міграційною політикою. Вона вже тоді намагалась виконувати обмеження, доручені їй консервативною партією. Важливо розуміти, що процес самого Брекзіту не відбудеться так швидко.

Тереза Мей та Девід Кемерон

В самому ЄС закладений механізм виходу, але він передбачає процес дворічних перемовин сторін партнерів. Цей відлік починається відтоді, коли держава подасть заявку. Фактично зараз є демократичне волевиявлення британців, які сказали, що хочуть вийти. Чинний прем’єр-міністр та парламент ще не подали офіційну заявку на вихід. І тут є гра стратегій. Це найскладніші переговори, які коли-небудь вела Велика Британія. 800 тисяч сторінок юридичних документів, які регулюють відносини в ЄС. Для порівняння з Угодою України про асоціацію, то це всього 1000 сторінок, які ми зараз намагаємось виконати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британія виходить з ЄС: головні наслідки

Зараз стоять дуже практичні питання: як сформувати команду людей, які будуть вести ці переговори. З’явилась вже нова посада у Великій Британії – міністр з виходу з Європейського Союзу, який активно агітував за вихід з ЄС. Саме він має сформувати команду людей. По-друге, це на яких умовах в середині країни будуть вибудувані майбутні відносини з ЄС. Чи це буде зона вільної торгівлі, на кшталт Норвегії, чи це буде спеціальний договір. В Україні, наприклад, є договір про поглиблену торгівлю. Треба також досягти консенсусу і всередині країни.

Це найскладніші переговори, які коли-небудь вела Велика Британія. 800 тисяч сторінок юридичних документів, які регулюють відносини в ЄС

Якщо говорти про повсякденне життя – як відреагував ринок, як змінився курс фунта стерлінга, чи можна сказати, що є певна інфляція. Чи відчули люди якийсь шок після демократичного вибору Великої Британії?

Фінансові ринки відреагували негативно. Курс фунта стрерлінга по відношенню до євро впав. Зараз він фактично 1 до 1, тобто він втратив 30%. Є дуже багато людей, наприклад, у Франції, які отримують зарплату в фунтах і вони багато втрачають від того, що курс знизився. Це не відчувається на побутовому рівні, оскільки ще не відбулося послаблення економічних змін.

Ті, хто живе довгий час у Британії – іспанці, італійці, вони подавались на громадянство, бо в деяких країнах дозволене подвійне громадянство. Ми не знаємо, якою буде міграційна політика і ми боїмося, що будуть ускаднення. Це в свою чергу обмежить потік робочої сили з інших країн до ЄС. У такий спосіб люди себе убезпечували і подавались на британське громадянство.

Коли Тереза Мей була міністром внутрішніх справ, у неї була досить чітка позиція щодо міграції. Громадяни очікують від неї вирішення цих питань. Чи можна наразі сказати, що вона змінилася в плані трудової міграції чи це просто як плани на далеке майбутнє?

Це завдання, яке їй поставили британці, і поки вона не знає як його вирішити. Те, що робилось в рамках Європейського Союзу – ускладнення для студентських віз, для країн, що не є у складі ЄС – це право на отримання робочої візи. У той момент заходи стосувалися не громадян ЄС. Вона повинна запропонувати рішення для громадян ЄС, яких є дуже багато. Цей ринок праці є інтегрованим, він буде впливати на багато компаній у фінансовому секторі, бо це єдиний пул робочої сили.

Багато компаній планують якусь стратегію, йшлась мова про перенесення штаб-квартир банків у Дублін або у Франкфурт. Інше питання — як це будуть використовувати країни ЄС на свою користь. Це не розлучення як було у Чехословаччини, де дві сторони хотіли того процесу і було простіше домовитись. Зараз Британія виступила зацікавленим лідером, а інші країни ЄС – ні. Вони чинитимуть на тому шляху різноманітні перешкоди.

Орися Луцевич, експерт Chatham House

Майже половина британців голосували за те, аби залишитись у складі ЄС. Чому одразу після референдуму було багато публікацій про те, що люди шкодували про своє рішення? Минуло 2 місяці, як можна зараз описати стан громадської думки, як люди ставляться до цього?

Є частина людей, які голосували «за» і вони переживають, для них це був шок і травма. Весь світ чекав на те, що Велика Британія поведе себе як відповідальний стратегічний партнер. Особливо розчарована молодь, бо вона виросла у цьому спільному просторі. Коли я говорила про умови виходу, це мав би бути певний мандат на переговори. Ми ще не знаємо, який мандат буде у Терези Мей. Групи, які хотіли залишитись, будуть лобіювати певні умови, наприклад, співпрацю між університетами, для того аби наукова співпраця продовжувалася. Це означає, що Велика Британія буде продовжувати платити ЄС за цю співпрацю.

Тобто ми можемо говорити, що в певних аспектах вихід Британії буде симуляцією?

Цього ми не знаємо. Зараз важливо слідкувати за процесом внутрішнього обговорення у Британії, як вони уявляють цей вихід і друга сторона ЄС. Фактично має бути договір про вихід. Ми не маємо забувати, що Велика Британія має встпути в СОТ (Світова Організація Торгівлі – прим. ред), якщо вона виходить з ЄС. Це означає переговори зі 193-ма країнами. Це дуже довгий процес, тому оптимальний варіант для Британії – погодити умови цього розлучення перед тим як Тереза Мей офіційно подасть заяву. Це для того, аби в інвесторів була впевненість на фінансовому ринку. Великі інвестиційні компанії, перенесення виробництва, чи машинобудування, чи хімічної промисловості фактично призупинено.

Є розуміння, що цей процес потрібно завершити до 2019 року – у ЄС відбудуться вибори в парламент, у яких Сполучене Королівство не братиме участі, не буде ні єврокомісарів, ні євродепутатів

Процес складний, він не відбудеться за кілька днів, але коли ми можемо сказати, що Британія вийде з ЄС?

Це десь 2019 рік, не раніше. Вони подадуть заявку,  статтю 50-ту введуть в дію, і тоді у них є два роки на переговори щодо процесу виходу. Є розуміння, що цей процес потрібно завершити до 2019 року – у ЄС відбудуться вибори в парламент, у яких Сполучене Королівство не братиме участі, не буде ні єврокомісарів, ні євродепутатів.

Дуже багато говорили після референдуму, що Шотландія і Північна Ірландія не підтримували цю ідею. Яка зараз ситуація і які можуть бути наслідки?

Шотландія проголосувала за те, аби лишитись у складі ЄС, і їхня патрія підтрумує це. Вони одразу після референдуму дуже гостро про це заявили. Це значно ускладнює їхні майбутні стосунки з Лондоном. Їхні виборці бачать інше майбутнє. Вони наполягали на спільних цінностях, хоча зараз я не бачу у внутрішньому дискурсі, щоб шотландці спекулювали чи шантажували Лондон цим питанням. Фактично, коли Велика Британія виходить з ЄС, а Шотландія стає незалежною то їм треба вести переговори про вступ до ЄС. Це теж дуже складний процес. Якщо буде розірваний ринковий зв’язок, то вона буде ізольованою. У них немає спільної географічної маси.

Я не впевнена, що буде референдум про незалежність Шотландії. Є побоювання, що це підвалини тієї економічної співпраці, яка є у Сполученому Королівстві. Якби там не казали, але у них потужна економіка, третя у світі. Розвалювати всі союзи і Європейський, і Сполучене Королівство – дуже ризикований крок.

Було багато не безпідстваних побоювань, що приклад Великої Британії буде поганим і його наслідуватимуть інші країни.

Це можливий сценарій, але поки в Європі два — три роки Британія буде намагатись вийти з ЄС, триватиме боротьба між різними політичними групами та партіями. Ми знаємо, що цей відсоток євроскептиків сягає 20 і більше. Це політичні сили, які для своєї внутрішньої перемоги будуть використовувати ці аргументи проти ЄС. Як буде позиціонувати себе Брюссель і ЄС, оскільки вони дійсно зроблять вихід Британії складним.

В ЄС є відцентрові сили, які досить небезпечні. Подивимось як зараз пройдуть вибори в Австрії, повторний тур може призвести до іншого результату. Тоді можливі будуть референдуми. Проблема в тому, що немає ідеї майбутнього ЄС. Саме тому дуже важко представити якусь оптимістичну картину для своїх виборців. Це і є основна проблема ЄС.

Поділитись: