hromadske разом з програмою «Арена» Лондонської школи економіки, починає проєкт, присвячений дослідженню поляризації суспільства на прикладі ставлення українців до історії.

Керівники проєкту:

Енн Епплбаум — співдиректорка програми «Арена», американська колумністка, авторка книг про ГУЛАГ, а також Голодомор – «Червоний голод. Війна Сталіна з Україною».

Пітер Померанцев — співдиректор програми «Арена», британський медійник, дослідник пропаганди, автор книг «Нічого правдивого й усе можливе», а також «Це не пропаганда».

Редактори проєкту: спецкореспондентка hromadske Наталія ГуменюкЄвген Самойленко.

Що робить hromadske: знімає 15 відео про історію – українську і світову.

Що робить LSE: аналізує реакцію українців на конкретні події в історії країни та світу за участі українських та британських соціологів, працюючи з фокус-групами, досліджуючи соцмережі 

Результати будуть оприлюднені у 2020-му році і мають стати матеріалом для українських медіа та суспільства. 

Завдання проєкту: завдяки візуальному сторітелінгу шукати шляхи для подолання поляризації суспільства і повернути медіа роль майданчика для конструктивної дискусії. 

«Історичні теми в ЗМІ можна легко використати для поділу країни. Але є також спосіб дослідити історію, який допомагає нам зрозуміти сучасність і думати про майбутнє, не задля нав’язування якоїсь ідеології, а для того, щоб допомогти зрозуміти себе і будувати діалог, засновуючись на точній інформації, чесності та емпатії. Цей проект досліджує, як ми можемо це зробити, використовуючи поєднання соціології та сторітеллінгу» – зазначає співавтор проєкту Пітер Померанцев. 

«У всьому світі популістські та неліберальні сили нерідко зумисне викривляють історичний наратив задля зміцнення власної влади. Ми маємо зрозуміти, а як медіа, що працюють в інтересах суспільства, мають працювати зі складними та чутливими історичні темами, аби це сприяло побудові чесного діалогу?» – пояснює ідею Енн Еплбаум. 

На етапі проведення соціологічних досліджень та обрання тем нас консультували провідні українські історики — Сергій Плохій, Ярослав ГрицакСергій Єкельчик

Серед перших тем, що були обрані: трагедія на Чорнобильскій АЕС, повернення кримських татар, повстання в Павлограді напередодні Голодомору, шістдесятники.

«Окрім самої роботи над історіями, нам дуже важливо, що ціла команда — журналісти, відеографи, режисери hromadske — долучені до міжнародного проекту і працюють з темою подолання поляризації. Тішуся, що LSE вирішила проводити дослідження саме в Україні, і з українським незалежним мовником. По великому рахунку, ми зробимо тестову історію, а решта зможуть використати наші напрацювання для роботи над великими форматами», — коментує дослідницький проєкт «Поза сходом і заходом» голова ГО Наталка Гуменюк.

Проєкт здійснюється в межах інноваційної програми «Арена» London School of Economics, яка використовує якісні дослідження і аналіз, щоб зрозуміти, як долати поляризацію суспільства у сучасному світі. 

Поділитись: