Пожежа в російському Кемерові: реакція чиновників та федеральних каналів

Торговельний центр «Зимова вишня» в Кемерові загорівся вдень у неділю, 25 березня. Пожежу не могли загасити до середини понеділка, загинуло понад 60 людей, серед них — діти. Що стало причиною пожежі, наразі достеменно невідомо, але Слідчий комітет уже почав затримувати підозрюваних.

Такої масштабної пожежі, яка стала причиною загибелі десятків людей, у Росії не було з часів трагедії в пермському клубі «Хромая лошадь» у 2009 році. Тоді загинуло 159 людей. Громадське зібрало реакції федеральних і місцевих чиновників, а також федеральних російських каналів на цю трагедію.

Що сталося

Пожежа в ТЦ «Зимова вишня» почалася близько 15:00 за місцевим часом. Вогонь швидко поширювався: почала горіти пластикова обшивка дитячого розважального центру. Причини пожежі наразі з’ясовують. За однією із версій, хтось підпалив поролонові кубики в дитячому розважальному центрі. За іншою — загорілася несправна проводка. Пов'язаний з виданням Life Telegram-канал Mash у понеділок, 26 березня, опублікував відео початку пожежі. На записі можна побачити, як вогонь розгорається саме в дитячій розважальній кімнаті.

Під час пожежі не спрацювала сигналізація — співробітники ТЦ сповіщали відвідувачів самостійно. Люди, рятуючись від вогню, стрибали з вікон. У неділю в ТЦ було багато дітей — школярі прийшли в кіно цілим класом, з класним керівником. Рятувальникам вдалося дістатися до кінотеатрів на 4-му поверсі лише ввечері 25 березня. Там знайшли десятки тіл. Місцевий житель Віталій Стороженко розповів РБК, що двері в кінозали були зачинені. Таким чином адміністрація нібито боролася з безбілетниками. Слідчий комітет підтвердив, що пожежні виходи були заблоковані. Після того, як увімкнулася пожежна сигналізація, співробітник охорони просто відключив систему оповіщення.

За останніми офіційними даними, під час пожежі загинуло 64 людини, ще шестеро вважаються зниклими безвісти. До лікарень по допомогу звернулися 44 постраждалих. Рятувальники дісталися до 19 тіл, їх доправили на експертизу, пробитися до решти загиблих не було можливості, адже в понеділок, 26 березня, в будівлі ще залишалися осередки займання. Деяких загиблих вже розпізнали родичі. Ще п'ятьох людей, які вважалися зниклими безвісти, поліція знайшла живими.

Також під час пожежі загинули всі тварини з контактного зоопарку на третьому поверсі, їх там було близько 200 — кролики, шиншили, морські свинки, хом'яки, песці, карликові кози, поросята, їжаки, білки, лисиці, єноти тощо.

Пожежники піднімаються драбиною у палаючий торговельний центр «Зимова вишня», Кемерово, Росія, 25 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER PATRIN/A42.RUРодичі загиблих і зниклих безвісти біля торговельного центру «Зимова вишня», Кемерово, Росія, 25 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER PATRIN/A42.RU

Реакція Слідчого комітету Росії

Слідчі порушили кримінальну справу за статтями «заподіяння смерті через необережність» та «порушення вимог пожежної безпеки та надання послуг, що не відповідають вимогам безпеки». Затримали чотирьох осіб, серед них — орендар приміщення, де був епіцентр пожежі, та глава керуючої компанії, яка відповідала за ТЦ.

За даними «Федерального агентства новостей», також затримали власницю «Зимової вишні» Надію Суденнок. Telegram-канал Mash написав, що затримали також Олександра Нікітіна, який відповідав за систему пожежної безпеки та сигналізацію. Він ніколи не працював зі складною технікою, за освітою — кухар. Mash написав, що СК допитує партнера російського мільярдера Дениса Штангелова — Сергія Братушева. Він співзасновник компанії, яка частково володіє ТЦ.

Штангелов наразі перебуває в Австралії, він пообіцяв по три мільйони рублів (52,5 тисячі доларів) компенсації за кожного загиблого. Зі свого боку губернатор Кемеровської області Аман Тулєєв пообіцяв сім'ям загиблих виплатити мільйон рублів компенсації (17,5 тисяч доларів).

Поліцейські не підпускають людей ближче до місця пожежі, Кемерово, Росія, 25 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER PATRIN/A42.RU

Реакція чиновників, президента й федеральних телеканалів

Аман Тулєєв на місці пожежі не з’явився. В одному з відділів прес-служби головного управління області щодо роботи із засобами масової інформації повідомили, що Тулєєв мав пріоритетніші завдання: «знайти безвісти зниклих і визначити причини трагедії». Начальниця відділу зі зв'язків з громадськістю Кемеровської адміністрації Лариса Дємєнєва пояснила радіостанції «Говорит Москва», що Тулєєв не приїхав на місце пожежі, щоб кортеж не заважав проїзду. Сам Тулєєв підтвердив, що під час пожежі загинула його 11-річна родичка. А також поквапився подякувати  Володимирові Путіну — за «особистий телефонний дзвінок».

На сайті президента Росії в понеділок, 26 березня з'явилася коротке повідомлення про ситуацію в Кемерово. Путін висловив співчуття рідним загиблих і доручив главі МНС вилетіти на місце події.

Водночас федеральні телеканали повідомили про пожежу в Кемерово вже ввечері, під час підсумкових випусків новин. У сітці вихідного дня немає денних випусків, а на екстрені включення канали не переривалися, здебільшого в ефірі транслювали розважальні передачі. На пропагандистському «Первом канале» сюжет про пожежу тривав три з половиною хвилини, і був четвертим після підсумку виборів і двох репортажів про отруєння росіян у Солсбері.

Люди шукають прізвища близьких або вносять у список зниклих безвісти, Кемерово, Росія, 25 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER PATRIN/A42.RU

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-розвідника Скрипаля: що відомо

Зранку 26 березня канал почав випуски новин із ситуації в Кемерово. На «России 1» перші новини про Кемерово з'явилися також тільки в підсумковій аналітичній програмі «Вести недели».

Схожа ситуація на федеральних каналах була і під час нападів підлітків у школах, які відбувалися торік узимку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Напади в російських школах: чому вони відбуваються і до чого це може привести

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков під час щоденного телефонного брифінгу із журналістами (які висунули власну версію з приводу мовчання федеральних каналів) запевнив, що в РФ нібито не існує заборони на висвітлення поганих новин.

В області оголосили триденну жалобу. Жителі Кемерова масово здають кров для постраждалих під час пожежі. Під посольство Росії в Києві несуть квіти та іграшки.

Дмитро Пєсков не зміг відповісти на питання, чи оголосять всеросійський траур.

Пожежа в торговельному центрі «Зимова вишня», Кемерово, Росія, 25 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEXANDER PATRIN/A42.RU

Як Кремль реагував на масштабні трагедії в Росії

  • Аварія підводного човна «Курськ», 2000 рік. Загинуло 118 людей.

За дорученням президента Путіна створили Урядову комісію на чолі із заступником глави уряду для розслідування трагедії. На місце трагедії Путін не приїхав. На питання американського журналіста Ларрі Кінга, що сталося з підводним човном, Путін відповів: «Він потонув». Рейтинг Путіна тоді впав до позначки у 60%.

  • Захоплення заручників у школі Беслана, 2004 рік. Загинуло 333 людини, з них 186 — діти.

Путін прилетів до Беслана наступного дня, відвідав палати з постраждалими, затвердив відставки глав МВС Північної Осетії. Трагедія в Беслані призвела до політичних реформ, головною з яких було введення системи призначення глав суб'єктів РФ замість народного обрання. Рейтинг Путіна знизився до 66%.

  • Пожежа в клубі «Хромая лошадь», 2009 рік, Перм. 159 загиблих.

Керівництво Пермської області після трагедії пішло у відставку. Президент Росії Дмитро Медведєв жорстко висловився щодо власників закладу, заявивши, що вони «не мають ані мізків, ані совісті», але до міста не приїхав. На той час прем'єр-міністр Володимир Путін вирушив до Пермі за три дні після пожежі.