Війна

Позов на мільярд — інтерв'ю з очільником «Ощадбанку» про позов до Росії

1 червня, 2017 15:39
Війна/Позов на мільярд — інтерв'ю з очільником «Ощадбанку» про позов до Росії
Зберегти
Вигляд
З 27 по 29 березня включно в Парижі тривали усні слухання у справі «Ощадбанку» проти Росії за втрачені активи та бізнес у Криму.

З 27 по 29 березня включно в Парижі тривали усні слухання у справі «Ощадбанку» проти Росії за втрачені активи та бізнес у Криму. Сума позовних вимог перевищила 1 млрд доларів США. Протягом трьох днів судових засідань з Міжнародному комерційному арбітражі «Ощадбанк» представляв свої аргументи, докази та свідчення експертів.

Російська сторона на засідання не з’явилась, хоча й була належним чином повідомлена. Зараз «Ощадбанк» очікує рішення арбітражу, це може затягнутися на багато місяців. Про перипетії в суді Парижа та про те, які докази «Ощадбанк» представив під час слухань, ми поговорили із головою правління «Ощадбанку» Андрієм Пишним.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Слухання відбувалися у закритому режимі три дні дуже конфіденційно. Розкажіть, як це було?

Це був наступний ключовий етап у нашому спорі, який в активній юридичній фазі триває останні півтора року. Загалом «Ощад» до цих трьох днів у Парижі готувався три роки. Фактично з моменту подій, які кваліфікуються у нашому судовому спорі як анексія, окупація, як те, що спричинило завдавання прямих збитків банку, що за оцінками експертів становлять від одного мільярда ста мільйонів і вище доларів. 

Наша команда представила повний текст позовної заяви, дала відповідні звіти, і суд їх розглянув, допитавши експертів з питань міжнародного права, російського права.

Три дуже складних дні. Ми протягом трьох років збирали всі докази, і вони працюють. Наші експерти виявилися мегакваліфікованими, суд був дуже прискіпливим до деталей, об’єктивно розглядав практично всю доказову базу, всі висновки.

Які саме докази того, що в Ощадбанку відібраний бізнес, ви надали суду?

Якщо говорити про фізичні параметри доказів, — це метр сімдесят заввишки. Моя права рука в цьому процесі юристка Ірина Мудра кожен з цих 4000 аркушів написала, прочитала, і відслідкувала. Загалом команда працювала дуже і дуже відповідально.

Ми надали суду все: від відео до письмових доказів, документальних підтверджень, роздруківок з інтернету, експертних висновків, свідчень очевидців.

Ми доводили, що це була цілеспрямована кампанія з позбавлення нас активів — надавали фактичні докази. Пригадуєте, ввечері — «Ощадбанк», а зранку — «Російський Національний комерційний банк». В наших приміщеннях, за нашими робочими столами, нашими робочими станціями, вони просто змінили вивіску. Все це було зафіксовано, опрацьовано юристами і надано суду.

Пам’ятаєте, як у 2014 році ми публічно повідомляли коли зі сховища Ощадбанку вилучили понад 30 млн гривень? Приїхали, забрали, вивезли в невідомому напрямку. Прикрившись так званою кримською владою, за сприяння на той момент офіційних посадових осіб від нашого відповідача Російської Федерації. Це все було зафіксовано.

А 300 кілограмів золота, які були вивезені так само з «Ощадбанку»? І це лише окремі епізоди, надані на розгляд трибуналу. І не лише надані — трибунал все розглянув.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Хто вивозив 300 кілограмів золота?

Там була ціла група осіб, я прізвища зараз не пригадаю. Він був радником на той момент віце  прем’єр-міністра Криму — пана Таміргалієва, були представники, які називали себе кримською самообороною, але все це було за сприяння тих сил, що, починаючи з березня місяця, тероризували «Ощадбанк», перебували на його території і не давали нормально працювати, залякували людей.

Це складна фактична і юридична матерія. Я перед судом перечитав позов, і згадалось все. Активна фаза агресії в Криму співпала з початком моєї каденції як голови правління. Все почалось в лютому, перша декада березня — активізація процесу, 21 — так звана «легалізація», яку вони здійснили через федеральний закон. 18 березня було підписано акт про приєднання, мене було призначено 26 березня, я фактично зайшов у процес керівництва банком. Перше, з чим довелося мати справу, — це саме ситуація в АРК.

Хто були вашими експертами?

Цілий ряд титулованих юристів, які мають статуси королівських адвокатів і за спиною — участь у понад 500 судових процесів. Весь судовий позов — це дуже складна матерія: економічна, фінансова, юридична, бухгалтерська, процесуальна. Ці складні пазли треба було скласти в одну картинку, щоб продемонструвати, що відбувалось з точки зору фактичних обставин, намірів, якими керувалась РФ в період експропріації, завдання збитків. Повна презентація судового позову тривала 5-6 годин.

Коли ви очікуєте рішення?

Це справа не одного дня, не двох і навіть не одного місяця. Трибунал витратить на підготовку судового рішення рівно стільки часу, скільки йому знадобиться. Це авторитетна, беззаперечна з точки зору своєї об’єктивності і репутованості структура. Кожен із шановних арбітрів має величезний досвід із розгляду комерційних спорів, і переконаний, піклується про свою репутацію. Цей спір формує прецедент у юридичній практиці, нічого подібного раніше не відбувалось.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Російська сторона не з’явилась ані на усне слухання, ані в попередніх процедурах не брала участь. Що це означає?

Я не можу сказати, що російська сторона була відсторонена від процедури підготовки судового позову. Вони отримали все, що мали отримати у відповідності до регламентів ведення міжнародних комерційних арбітражів. З нашого боку виконано все до останньої коми.

Російська Федерація була проінформована про всі юридичні процедури, надано всі необхідні допуски для участі у процесі, але вони цим не скористались. Це не означає, що трибунал втратив свою легітимність, право чи дієздатність. Ви проігнорували — це ваша позиція, ми вам надали таку можливість, вона юридично була зафіксована. Далі справа трибуналу — розглядати об’єктивно, неупереджено.

Як Ви оцінюєте стратегію російської сторони надалі? Вони будуть оскаржувати рішення арбітражу?

Мені важко спрогнозувати, як вони будуть діяти, вірогідність така є. 

Для судового рішення, винесеного в рамках Міжнародного комерційного трибуналу, апеляція не передбачається. Щоб оскаржити це рішення треба подати окремий позов про перегляд цього рішення.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Отримавши рішення міжнародного арбітражу не на свою користь, Росія може в тому ж Парижі в суді у звичайній юрисдикції оскаржити це рішення?

Будь ласка, що їй заважає? Ми усвідомлюємо, хто є нашим відповідачем з точки зору ресурсів, пропаганди, тиску. Розуміючи на що йдемо, ми дещо прискорювали процес розгляду, напружились і дали повний текст позовної заяви, дали змогу трибуналу відмовитись від стадії біфуркації. Підуть оскаржувати, якщо рішення буде не на їхню користь, а я дуже на це сподіваюсь. Мені наша позиція видається дуже потужною, все настільки зрозуміло і доведено.

Очевидно, якщо рішення буде не на користь РФ, то вона добровільно не буде його виконувати. Тоді «Ощадбанк» буде застосовувати примусове виконання рішення арбітражу — стягувати активи Росії за кордоном. Що це будуть за активи?

Питання громадянства судового рішення принципово важливе. Загалом, виконання судових рішень, винесних титулованим трибуналом, передбачає відповідальність. У нас позивачем є державний «Ощадбанк», відповідачем є держава РФ. Будемо орієнтуватись на ті юрисдикції, де національне законодавство реалізувало так званий функціональний, а не державний імунітет.

Є таке поняття державний імунітет, коли на власність держави не можна звернути стягнення, бо це може зашкодити виконанню функцій держави. Але є країни-учасники Нью-Йоркської конвенції щодо виконання судових рішень комерційних арбітражів, їх 154, зокрема й Франція. Ця конвенція визначає функціональний імунітет на всю нерухомість, активи, які належать державі, але не беруть участь у безпосередньому виконанні державних функцій, тобто комерційна складова — сюди можуть бути звернені стягнення. Може бути переведено частину вимог, які має РФ по відношенню до якихось боржників, внаслідок виконання нами судового рішення.

Можливий варіант — так звана концепція альтер-еґо, коли виконання судових рішень може здійснюватися за рахунок майна, яке належить державі, мається на увазі державних підприємств.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Пов`язані новини