Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян подав у відставку (на фото — Пашинян на саміті НАТО у Брюсселі, Бельгія, 12 липня 2018 року)
Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH/POOL
Вірменський прем’єр-міністр Нікол Пашинян, який очолив уряд після Оксамитової революції в травні, подав у відставку. Утім, це не означає, що тепер у країні знову буде нова влада. Що саме зміниться у Вірменії до кінця року — в матеріалі Громадського.

Чому Пашинян подає у відставку?

Після перемоги революції у Вірменії до влади прийшов новий уряд, проте склад парламенту не змінився. Більшість належала «Республіканській партії», проти якої й виступали люди. Пашинян іде для того, щоб оновити парламент — якщо протягом двох тижнів депутати двічі не оберуть нового прем’єра, парламент зобов’язаний розпуститися. Після цього — нові вибори.

Нікол Пашинян наполягав, щоб провести їх до кінця року. Хоча авторитет і довіра до прем’єра залишаються великими, ейфорія після революції поступово минає. Поза тим, попередня влада (зокрема, другий президент Вірменії Роберт Кочарян) почала мобілізувати сили, натякаючи на реванш. Отже, час не грав на руку Пашиняну. 

За законом, вибори відбуваються не раніше, ніж за 30 і не пізніше, ніж за 45 днів після розпуску парламенту. Щоб устигнути провести вибори в грудні (уряд запропонував зробити це 9-10 числа), Пашинян повинен був піти у відставку саме в середині жовтня.

Угода з опозицією

Хоча позачергові вибори після революції були неминучими, «Республіканська партія» та її союзники намагалися всіляко завадити цьому. Спершу взагалі заперечували таку ідею, пізніше погодилися на вибори, але наполягали, що провести їх потрібно в травні наступного року. Для команди Пашиняна така дата була неприйнятною.

2 жовтня прем’єр оголосив, що вибори таки відбудуться в грудні. Відтак депутати вирішили піти ва-банк й ухвалили закон, який по суті блокує проведення волевиявлення. Згідно з ним, парламент може не проводити засідання, якщо на нього не з'явиться прем'єр-міністр. Тож у разі відставки Пашиняна, депутати могли б знов і знов відкладати свої збори — і не розпускати парламент.

Це викликало обурення в громадян. Десятки тисяч людей в Єревані вийшли на протест, а президент країни Армен Саркісян сказав, що скандального закону не підписуватиме. Утім, «Республіканська партія» стояла на своєму і після відставки Пашиняна могла висунути на пост прем’єра свого кандидата. Пашиняну потрібні були залізні гарантії, що цього не станеться.

Оскільки з верхівкою партії він не порозумівся, прем’єр вирішив піти іншим шляхом. Для ухвалення потрібного рішення Пашиняну потрібно було щонайменше 56 голосів у парламенті (половина + 1 голос). Прем’єр-міністр почав домовлятися з кожним депутатом окремо, знаходячи в «Республіканській партії» людей, на яких можна було вплинути. Через тиждень перемовин удалося зібрати необхідну кількість голосів. Депутати пообіцяли не голосувати за нову кандидатуру прем’єра — Пашинян може спокійно йти у відставку.

Оголошуючи в прямому ефірі про свою відставку, Пашинян сказав, що, попри формальність процедури, ця мить справді хвилює його.

Я хочу вибачитися перед всіма, чиїх очікувань не зміг за ці 5 місяців виправдати. Але я впевнено кажу: все буде добре

Що буде далі?

По суті, нічого суттєво не зміниться. Нікол Пашинян подає у відставку, на час до виборів він і міністри стають в.о. прем'єра і міністрів. Після голосування партія, яка набере найбільше голосів, формує уряд. Сумнівів щодо того, за ким буде більшість у парламенті, майже не виникає. На виборах до міської ради Єревана блок Пашиняна «Мій крок» здобув понад 80% голосів. У столиці проживає третина населення країни, а в інших великих містах, як-от Гюмрі, Ванадзор, Іджевані, підтримка прем’єра також є дуже високою. Тож найпевніше вже в грудні у Вірменії буде новий, а не перехідний уряд, і оновлений парламент. А Нікол Пашинян привітає вірменів з Новим роком уже як повноправний прем’єр-міністр.

Поділитись: