Прем'єрка Фінляндії Санна Марін разом з урядом подає у відставку

Санна Марін
Санна МарінWikimedia Commons

Прем'єр—міністерка Фінляндії Санна Марін після поразки на парламентських виборах подала президенту Саулі Нійністе прохання про відставку свого уряду.

Про це пише Yle.

Президент прийняв прохання Марін про відставку, а також подякував їй за роботу на посту прем'єр-міністерки. Вона залишиться на посаді до моменту формування нового уряду, але вже не ухвалюватиме важливих рішень.

Петтері Орпо, лідер партії «Національна коаліція», яка виграла вибори, заявив, що вони почнуть консультації щодо формування нового уряду наступного тижня.

Напередодні Санна Марін заявила, що восени покине пост очільниці Соціал-демократичної партії Фінляндії і стане звичайною депутаткою парламенту.

Санна Марін стала прем'єр-міністеркою Фінляндії 2019 року. Тоді їй було 34 роки, тож Марін стала наймолодшою у світі чинною прем'єр-міністеркою та наймолодшою прем'єр-міністеркою в історії Фінляндії.

За час прем'єрства Марін Фінляндія стала членом НАТО. Політикині також довелося керувати країною під час пандемії коронавірусу, енергетичної кризи та повномасштабного російського вторгнення в Україну. Зокрема, Фінляндія почала активно підтримувати Україну, а Марін неодноразово відвідувала Київ.

А втім, її критикували за значні державні витрати та скандал із приватною вечіркою, після якої прем'єрці навіть довелося робити тест на наркотики.

Про вибори

На виборах до парламенту Фінляндії, які відбулися 2 квітня, найбільше голосів здобули дві опозиційні сили, тоді як партія чинної очільниці уряду Санни Марін опинилася на третьому місці.

Переможцем стала партія «Національна коаліція» на чолі з Петтері Орпо, яка набрала 20,8% голосів, — це забезпечує їй 48 мандатів у 200-місцевому парламенті (на 10 більше, ніж за підсумками попередніх виборів). Друге місце посіла партія «Справжні фіни» із 20,1% голосів та 46 місць (на 7 більше, ніж раніше) у парламенті.

Водночас Соціал-демократична партія прем'єр-міністерки Санни Марін здобула голоси 19,9% виборців і може розраховувати на 43 місця — на 3 більше, ніж за підсумками попередніх виборів. Центристи, які входили до уряду, втратили вісім мандатів, а «зелені» — сім. Також ліві, які працювали в останньому кабінеті міністрів, втратили п'ять місць.

Лідер партії, що отримала на парламентських виборах найбільше голосів, має першочергове право на формування нового уряду. Створення нової керівної коаліції цього разу може бути нелегким, оскільки низка партій уже заперечила можливість співпраці з правими популістами.