Президент України Володимир Зеленський підписав закон про «спліт», яким в Україні ліквідується регулятор небанківських фінансових установ — Нацкомфінпослуг, а його функції розподіляються між Національним банком та комісією з цінних паперів.

Відповідні відомості містяться на сайті Верховної Ради.

Зазначимо, що це рішення було однією з вимог Міжнародного валютного фонду. Його метою є покращення регулювання у сфері фінансових послуг шляхом ліквідації одного з регуляторів — Нацкомфінпослуг.

Цей регулятор в Україні здійснює нагляд за ломбардами, кредитними спілками та страховими компаніями. Тепер ці функції передадуть Нацбанку.

Нові повноваження Нацбанку запрацюють з 1 липня 2020 року.

Також законом передбачено, що недержавні пенсійні фонди підпорядкують НКЦПФР. Решту фінансових установ регулюватиме Нацбанк. Зокрема, НБУ отримає повноваження надавати та забирати ліцензії у кредитних спілок, фінансових компаній, ломбардів тощо. Також НБУ встановлюватиме вимоги щодо діяльності небанківських фінансових установ.

Нагадаємо, що парламент ухвалив цей закон 12 вересня 2019 року. Тоді за нього проголосувало 296 депутатів.

Паралельно Рада ухвалила, а президент підписав, закон про захист прав споживачів фінансових послуг, яким Нацбанку дозволили карати фінансові компанія — як банки, так і не банки — за надання неправдивої інформації про ставки за кредитами, депозитами або нав'язування послуг.

Поділитись: