Президентка Молдови попросить ЄС провести експертизу Дністра, щоб Україна змогла збудувати там електростанції

Президентка Молдови Майя Санду планує звернутися до Євросоюзу з проханням провести повну експертизу ситуації на Дністрі з урахуванням намірів української влади побудувати на річці кілька електростанцій.

Про це вона заявила під час пресконференції у Кишиневі за підсумками свого першого закордонного візиту, який напередодні відбувся в Україну, передає «Інтерфакс-Україна».

Просити про таке Санду збирається під час офіційного візиту в Брюссель, який відбудеться через кілька днів. Вона зазначила, що у Києві детально обговорила це питання з Володимиром Зеленським.

«Є повне розуміння в необхідності дотримання екологічних норм, щоб не піддавати ризику близько семи мільйонів громадян Молдови та України, які проживають в басейні річки Дністер. Річка забезпечує нас питною водою, ми повинні зберегти це і для наступних поколінь», — розповіла президентка.

Санду зазначила, що наразі перспективи спорудження електростанцій на Дністрі обговорюють робочі групи урядів двох країн. Але остаточне рішення може бути ухвалене тільки з урахуванням результатів експертизи, яку проведуть фахівці Євросоюзу.

Що це за електростанції

Українська влада протягом декількох останніх років заявляє про намір побудувати на річці Дністер, в районі міста Новодністровськ шість сучасних електростанцій, які доповнять вже існуючий в цьому районі великий гідровузол.

Водночас молдовські екологи стверджують, що таке будівництво може призвести до обміління річки, руйнування екосистеми, а також зникнення флори і фауни. Крім того, це створить загрози в забезпеченні водою ряду населених пунктів, включаючи Кишинів і Одесу, додають вони.

Дністровська ГАЕС — одна з найбільших у світі гідроакумулюючих електростанцій. Побудована в Україні на річці Дністер, вона виробляє електроенергію у той час, коли у ній є потреба, і накопичує тимчасово надлишкову енергію, закачуючи воду у спеціальні резервуари.

Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.