Презумпція правоти поліцейського це вигадка міністра — експерт
Презумпція правоти поліцейського, яку запропонував прийняти міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, буде порушувати конституційну презумпцію невинуватості. Про це повідомив в ефірі Громадського експерт центру політико-правових реформ Олександр Банчук.
«Є презумпція невинуватості, і це закріплено в Конституції. Поки вирок суду не встановив, що особа є винувата, всі повинні відноситися до неї як до невинуватої. Це гарантія, якої досягли за часів Французької революції, це здобуття демократії. За конституцією, основна цінність є інтереси особи, а не інтереси поліції» — сказав він.
За переконанням експерта, презумпція правоти в решті решт все одно була би переможена законним шляхом.
«Якщо на підставі введення «презумпції правоти» громадяни будуть подавати скарги до Європейського суду, то Україна програватиме ці справи», — повідомив Банчук.
Він також зазначив, що ідея презумпції правоти порушуватиме принцип презумпції вини органу влади, тобто положення, за якого органи влади, у разі скарг з боку громадян мають доводити свою невинуватість.
За його словами, заява міністра внутрішніх справ Арсена Авакова про необхідність прийняття презумпції правоти поліцейського, яка була зроблена одразу після подвійного вбивства поліцейських у Дніпрі, не вирішує проблеми, а тільки створює нові.
«Я не бачу в цих пропозиціях причинно-наслідкового зв’язку. Що не дозволило правоохоронцям у Дніпрі застосувати зброю? Всі експерти сходяться на тому, що там була проблема недостатньої підготовки. Те, що сталося, і те, що пропонується після цієї події — воно жодним чином не пов’язано», — сказав Банчук.
«Ми розуміємо, що поліція, тим більше наша поліція, навіть після всіх цих змін є дуже політизована і залежить від міністра внутрішніх справ, який є політиком. Віддавати такі повноваження поліцейським, які можуть виконувати політичні замовлення — це дуже небезпечно», — підкреслив він.
Експерт переконаний, що головна проблема українських поліцейських це недостатня підготовка та відсутність автоматизму в діях, в той час як закони дають їм навіть забагато повноважень.
«В парламентському комітеті не підтримали законопроект №4357, який базувався на висновках експертів Ради Європи, де іще більше обмежень повноважень поліції. Бо є висновок про закон про національну поліцію, де потрібно унормувати порядок огляду осіб, зупинки транспортних засобів. В інтересах громадян, а не в інтересах поліції. Ось про це говорять європейські стандарти. Комітет фактично зарубав цю ідею», — зазначив він.
На його думку, ініціатива міністра внутрішніх справ за місяць звелась до ініціатив з посилення повноважень поліції, в той час як про презумпцію правоти вже навіть не йде мови.
- Поділитися: