Про долю 20 священників, яких викрали окупанти, нічого не відомо — правозахисники

Ілюстративне фото. Зруйнований унаслідок російського вторгнення Богородицький скит Святогірської Лаври УПЦ МП, Донецька область
Ілюстративне фото. Зруйнований унаслідок російського вторгнення Богородицький скит Святогірської Лаври УПЦ МП, Донецька областьAP Photo / Evgeniy Maloletka

Правозахисникам нічого не відомо про долю 20 священників, яких викрали російські окупанти з початку повномасштабного вторгнення. П'ятьох священників окупанти вбили навмисно.

Про це розповів директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров під час пресконференції «Нічого святого: воєнні злочини російських окупантів проти релігійних громад та священнослужителів», передає Центр громадянських свобод.

Захаров розповів, що «Харківська правозахисна група» нарахувала 50 злочинів проти лідерів релігійних громад. Двох священників окупанти вбили навмисно. Ще п’ять загинули внаслідок російських бомбардувань. У восьми випадках вони зазнали поранень.

20 священників росіяни викрали, і де вони зараз перебувають, невідомо. Ще п’ятьох кліриків окупанти викрали, але згодом відпустили. Після переїзду на підконтрольну Україні територію або після деокупації вони розповіли, що зазнавали катувань з боку окупантів.

За словами Євгена Захарова, серед викрадених релігійних представників — переважно священники Православної церкви України, а також лідери різних протестантських церков та клірики Української греко-католицької церкви, зазначає Медіацентр Україна.

Захаров навів кілька епізодів переслідування чи тиску на священників на окупованій території. Так, за його словами, одного священника 74 років окупанти вигнали з рідного міста, подальша його доля невідома. В іншому випадку російські військові вигнали з церкви священника та парафіян і забрали будівлю для своїх потреб.

Ще в одному випадку росіяни спустошили церкву та прилеглі церковні будинки: винесли навіть літургійні речі, зазначив правозахисник.

Також був випадок, коли росіяни розмістили біля церкви свою артилерію, а на прохання священника дозволити йому з родиною перейти мешкати в інший будинок відповіли відмовою.

Керівник проєкту «Релігія в огні» Руслан Халіков теж підтвердив, що російські війська мілітаризують релігійні об’єкти на окупованій території.

«І в Бучі ми це фіксували, і в Мелітополі, і в Харківській області, в Чернігівській області. В різних областях, куди заходила російська армія, ми фіксуємо, що вони використовують церкви як воєнні склади, або, наприклад, дзвіниця у православній церкві використовується для снайперських точок», — розповів Халіков.

Харківська правозахисна група зафіксувала 343 випадки руйнування або псування культових споруд. Проєкт «Релігія в огні» нарахував близько 530 релігійних об'єктів, які потрапили під обстріл. Найбільше пошкоджених релігійних споруд у Донецькій області — понад 100, зауважив Халіков.