Продаж «волонтерами» автівок для ЗСУ: правоохоронці розповіли деталі справи

Українські правоохоронці встановили, що двоє чоловіків, які називали себе волонтерами, налагодили схему продажу автомобілів для Збройних сил України.

Про це повідомив голова Національної поліції Ігор Клименко.

За його словами, авторитет волонтерів іноді використовують шахраї, які привласнюють благодійні внески чи розпродують гуманітарну допомогу.

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Національна поліція України зареєструвала 404 таких випадки. 79 людей уже отримали підозри в межах цих кримінальних проваджень.

Найпоширеніша схема, яку використовують псевдоволонтери, полягає саме у продажу гуманітарної допомоги. Один із таких кричущих фактів правоохоронці задокументували нещодавно.

«Військовий у пошуках авто для бойових побратимів натрапив на оголошення благодійного фонду. Однак, як виявилося, за автомобілі потрібно було заплатити — 5500 євро за дві автівки», — зазначив Клименко.

Водночас, каже, в акті приймання-передавання військовій частині про вартість не можна було згадувати — продавці наполягали писати винятково «безоплатна гуманітарна допомога».

Як встановили поліцейські, таку схему заробітку використовують двоє чоловіків, які прикриваються низкою благодійних громадських організацій. Серед них — ГО «Незалежні», керівником якої є Святослав Літинський. Він є свідком у цьому кримінальному провадженні.

Один із фігурантів, надаючи документи від ГО «Незалежні», домовлявся з благодійниками про закупівлю авто за кордоном для потреб військових. Коли автівки доїжджали до кордону з Україною, псевдоволонтери розмитнювали їх через інші благодійні фонди, вказуючи, що ці машини будуть передані в дар військовим частинам ЗСУ.

Поліцейські в межах кримінальної справи задокументували ці факти та провели обшуки в організаціях, фондах та в помешканнях людей, про яких згадували фігуранти під час перемовин.

Наразі слідчі в процесуальному порядку викликали двох людей для вручення їм повідомлення про підозру за незаконне використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.

«Ці особи понесуть кримінальну відповідальність за свій злочин. Але найгірше в таких історіях — це тінь, яку кидають зловмисники на діяльність справжніх волонтерів», — підсумував Клименко.

Позиція волонтерів

8 вересня правоохоронці провели обшуки в помешканнях львівських волонтерів Святослава Літинського та Назарія Островського. Обшуки проводили, поки волонтери були в Польщі, куди поїхали, щоб забрати чергову автівку для ЗСУ.

За словами Літинського, обшуки проводилися із процесуальними порушеннями. Спершу слідчі сказали, що принесли повістку, але потім з'ясувалося, що в них ухвала на обшук. Дружина волонтера не мала змоги ознайомитися з ухвалою суду про обшук до його початку. Також правоохоронці не хотіли чекати на приїзд адвоката та пояснень від жінки, яку госпіталізували з передінфарктним станом.

Назарій Островський розповів, що правоохоронці обшукували будинок у Бродах, який залишився від бабусі й дідуся та в якому зараз живуть переселенці, а також недобудований будинок біля Львова.

«Не надали жодних документів і сказали, що обшуки проводять за неоплату електроенергії…» — зазначив Островський.

Очільник Львівської ОВА Максим Козицький заявив, що обшуками займаються поліція Києва та Департамент захисту інтересів суспільства й держави Нацполіції, а не львівські поліцейські.

Засудив обшуки у волонтерів мер Львова Андрій Садовий. Він закликав правоохоронців зайнятися власниками російського бізнесу у Львові, а не волонтерами.

У поліції прямо не коментували інформацію про обшуки у волонтерів, але оприлюднили повідомлення про викриття злочинної схеми, за якою чоловіки продавали автотранспорт, що надходив до України як гуманітарна допомога для потреб ЗСУ.