Продовження воєнного стану та новий обмін полоненими: головні новини за день 19 квітня

Президент Володимир Зеленський пропонує продовжити воєнний стан в країні до 25 травня та повернення з полону ще 76 громадян України. Головні новини України та світу дня 19 квітня.

Школа без російської мови

Міністр освіти та науки Сергій Шкарлет підтримав ініціативу омбудсмен із захисту державної мови щодо заміни з 1 вересня у школах дисципліни «російська мова» іншими предметами. Проте таке рішення, каже Шкарлет, має ухвалити кожен заклад освіти на педраді.

Шкарлет порадив, що години, які раніше витрачали на вивчення російської, можна віддати на самопідготовку або творчу освіту.

Франція і російський газ

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що підтримує ембарго на російські енергоносії. Наприклад, каже, що Франції не потрібен російський газ.

Але додає, що європейський ринок взаємопов'язаний, тож загалом Європа залежить від російського газу.

Продовження воєнного стану

Президент Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроєкт про продовження воєнного стану в Україні. Той мав би закінчитися 25 квітня, але його хочуть продовжити ще на 30 діб — тобто, до 25 травня.

Воєнний стан на всій території України запровадили 24 лютого, у перший день повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Бої на Донбасі

Українські військові провели контрнаступ у районі міста Мар’їнка на Донеччині та відновили контроль над цим населеним пунктом. Ворог зазнав втрат та відступив.

Водночас голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай розповів, що за останні дні кількість атак ворога збільшилася в кілька разів.

Так, українські війська вирішили відійти від Кремінної на передислокацію: майже 2 місяці вони тримали там оборону, через що були зруйновані всі захисні споруди. Тепер зайняли нові рубежі і успішно воюють. У Рубіжному ідуть бої, ворог постійно атакує. У Попасній — те саме всередині міста, українські позиції обстрілюють з усіх видів озброєнь.

Окупанти кидають усе більше людей та техніки для прориву, але ЗСУ тримають позиції, наголошує Гайдай щодо Луганського напрямку.

Ситуація в Маріуполі

Заступник командира полку «Азов» Святослав «Калина» Паламар повідомив, що маріупольський завод «Азовсталь», який обороняють українські військові, «розбомблений та знищений практично повністю». Окупанти скидають на завод «надпотужні бомби», а під завалами перебуває дуже багато людей.

Нещодавно СБУ перехопила розмову російського військового з жінкою на доказ того, що окупанти хочуть знищити маріупольський завод «Азовсталь». «Чекаємо тут сюрпризи від росії, тритонні, з неба... Сказали зрівняти все з землею», — розповів військовий.

Допомога партнерів

Нідерланди заявили, що готові відправити в Україну важке військове обладнання, зокрема бронетехніку.

Румунія збирається передати Україні озброєння із резервів деяких установ системи національної оборони. Для цього навіть змінює своє законодавство.

Фінляндія також ухвалила рішення надати Україні додаткову військову допомогу, а саме оборонне обладнання. З міркувань безпеки жодної інформації щодо цих постачань не надають. Але зазначають, що додаткова допомога бере до уваги як потреби України, так і ресурсне становище Сил оборони Фінляндії.

А Туреччина може допомогти Україні розміновувати території, які постраждали від бойових дій, відправивши своїх спеціалістів та передавши спецтехніку.

Обмін полоненими

Між Україною та росією відбувся п'ятий обмін військовополоненими: додому повертаються 60 українських військовослужбовців, з них 10 офіцерів, а також 16 цивільних.

Псевдореферендуми окупантів

На окупованій території Херсонської області росіяни друкують бюлетені, бланки, брошури, плакати та буклети для проведення голосування на «референдумі» зі створення псевдореспубліки «ХНР» та визнання окупаційної влади — таку інформацію отримало Головне управління розвідки Міноборони України.

Крім того, на території окупованої Розівської територіальної громади Запорізької області російсько-окупаційні війська вже провели псевдореферендум про тимчасове приєднання до так званої «ДНР».

Житло для переселенців

У модульне містечко, яке облаштували у Львові на вулиці Уласа Самчука, вже заселилися 250 переселенців.

Саме містечко на території парку складається з 88 будиночків, що є подарунком від польського уряду. Воно розраховане на 350 людей. Тут окремо є душові кабінки, туалети, їдальня та медпункт.

Starlink розширює роботу

Проєкт супутникової платформи зв'язку Ілона Маска Starlink розпочав роботу над відкриттям свого представництва в Україні, каже міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Він доручив відповідним органам, щоб необхідні процедури з атестації, вимірювань та надання частот відбулися якнайшвидше. Сьогодні понад 10 тисяч станцій Starlink допомагають Збройним силам України бути на зв'язку та реалізовувати спеціальні операції, підтримують роботу критичних енергетичних та телекомунікаційних об'єктів, закладів охорони здоров'я та навіть посівну кампанію, а також повертають до життя звільнені території.

Вторгнення росії у Білорусь

Українська розвідка з'ясувала, що армія росії планувала військове вторгнення в Білорусь після президентських виборів там у серпні 2020 року. Окупацію Білорусі планували під приводом уникнення повномасштабної війни росії та НАТО.

Статус внутрішньо переміщеної особи 

Люди, які вимушено переїхали в межах України через повномасштабне вторгнення рф, можуть оформити статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) у «Дії» та отримати виплату від держави для себе і своїх дітей. Щоб скористатись послугою, слід оновити застосунок до останньої версії.