ENRU

Проект держбюджету від Трампа: менше освіти, чистої води і грантів, більше оборони

Зробити Америку «менш освіченою, менш комфортною і сприятливою для ініціатив», але більш «мілітаризованою». Такі наслідки може мати для США держкошторис, який пропонує Дональд Трамп на 2018 рік, переконують американські медіа.

Збільшити фінансування сектору оборони та поліції за одночасного скорочення десятків програм для розвитку місцевих громад і зменшення витрат на дипломатію – так можна охарактеризувати модель бюджетних пріоритетів та економії від Трампа.

Найбільше економити він пропонує на дипломатії та міжнародних програмах (28,3 %) і на охороні довкілля (31,4 %). Американський президент оприлюднив свій варіант розподілу одного трильйону доларів державних коштів. Це ще не весь бюджет країни. Його основна частина – це 4 трильйони. Наразі глава держави не торкався питань дефіциту, зміни податків, захищених статей бюджету, прогнозів економічних показників на наступний рік. Усе це він ще має підготувати й представити в травні.

В американській правовій системі вирішальне слово в дискусії щодо бюджету належить Конгресу. Він може прийняти чи відхилити пропозиції президента. Поки що аналітики прогнозують запеклу парламентську боротьбу за фінальну версію головного кошторису країни. Найближчий дедлайн для ухвалення рішення по бюджету в Конгресі – 28 квітня. Громадське. Світ дослідило документ, підготовлений адміністрацією Трампа.

За чисту воду в селах платитиме бізнес

Адміністрація 45-го президента пропонує скасувати програми позик та грантів для забезпечення водою і каналізацією жителів сільської місцевості. Це дало б змогу зекономити 498 мільйонів доларів. Трамп пропонує перекласти ці витрати на приватний бізнес і на інші програми федеральних інвестицій. Загалом пропонується урізати видатки на сільське господарство на 20,7 %, порівняно з 2017 роком.

Економити на прогнозах погоди Трамп не буде

До визначення статей бюджетної економії команда американського президента підійшла доволі прагматично, як справжні бізнесмени. Приміром, скорочення держфінансування не торкнеться Національної служби погоди, від роботи якої залежить тієї чи іншою мірою вся економіка. Її потужності для прогнозів будуть фінансуватися, як і раніше. Ця державна організація отримує один мільярд доларів.

Збільшення військового бюджету

У президентському проекті державного бюджету пропонується збільшити витрати на оборону на 54 мільярда доларів, або на 8,9 %, порівняно з 2017 роком. Жодне інше відомство не може похвалитися таким нарощуванням свого бюджету.

Зрештою, більше коштів отримують, крім армії, лише Міністерство внутрішніх справ (6,8 %) та Міністерство в справах ветеранів (5,9 %). Трамп наголошує, що такі витрати на оборону є «одними з найбільших в американській історії».

Дональд Трамп (в центрі) 2 березня виступив на борту авіаносця "Джеральд Форд" на базі Норфолк у Вірджинії перед моряками і суднобудівниками та заявив, що збройні сили США найкращі у світі

Фото: Jim Lo Scalzo/EPA

Скасовуються освітні гранти

У бюджетному документі Трампа передбачається скасування програми державних грантів для підтримки ефективного навчання вартістю 2,4 мільярда доларів. Автори цих змін переконані, що ці інвестиції в освітні програми не приносять значних результатів. Вони пропонують скасувати деякі інші освітні грантові програми. Втім, ці скорочення не торкнуться навчальних закладів, де вчиться велика кількість студентів із національних меншин. Загалом на освіті в 2018-му Трамп пропонує зекономити 13,5 % коштів від її бюджету 2017-го.

За нові технології в енергетиці платитиме бізнес

Передбачається, що держава більше не даватиме гарантії повернення позик, які американці беруть для розробки й впровадження інноваційних технологій в енергетиці. Ідея цих змін у тому, що держава просто не повинна втручатися в такі справи. Бізнес, мовляв, сам розбереться, на що йому видавати позики та як вкладати гроші, отримані на розвиток інновацій в енергетиці. Якщо ж якийсь проект провалиться, то повернення позичених фінансів – це буде проблема його ініціаторів. Загалом Трамп пропонує скоротити бюджет Міністерства енергетики на 5,6 %.

Економія на охороні здоров’я й навчанні медиків

На медицину та людські ресурси Трамп пропонує витрачати на 16,2 % менше. Так, приблизно на одну шосту має скоротитися бюджет Національного інституту здоров’я. Програми тренінгів для медиків, які коштували федеральному уряду, 403 мільйона доларів на рік, теж пропонується закрити, оскільки «бракує доказів, що вони суттєво покращують якість робочої сили в сфері охорони здоров’я».

Гроші на стіну на кордоні з Мексикою знайшлися

Трамп готовий виділити в 2018-му 2,6 мільярда доларів на безпеку кордонів, зокрема на будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Раніше американський президент заявляв, що платити за нею має саме країна-сусідка США.

Загальна вартість всього будівництва стіни уздовж південного кордону з Мексикою складе більше як 21 мільярд доларів

Фото: Alejandro Bringas/EPA

Фінансування боротьби з кіберзагрозами

На кібербезпеку буде виділено 1,5 мільярда доларів. Ідеться про захист федеральних комп’ютерних мереж державних органів. Трамп наголошував, що це буде його пріоритетом.

Сфера юстиції отримає менше грошей, але ФБР – більше

У проекті держбюджету Трампа йдеться про збільшення на 3 % бюджету Федерального бюро розслідування. Також у документі пропонується збільшити платежі для компаній, які проходитимуть процедури банкрутства. Планується, що це принесе федеральному кошторису додаткові 150 мільйонів доларів на рік. Загалом Міністерство юстиції отримує на 3,8 % менше коштів, якщо бюджетні зміни від нової адміністрації будуть ухвалені Конгресом.   

Ні копійки на протидію змінам клімату

Трамп далі демонструє скепсис щодо самої ідеї глобального потепління й боротьби зі зміною клімату. У його версії державного бюджету немає місця для інвестицій у програми з протидії змінам клімату. Він пропонує закрити ті з них, що вже діють, і зупинити відрахування до програм і фондів зі зміни клімату ООН.

Проект держбюджету США на 2018 рік, запропонований Трампом, передбачає також економію на охороні здоров’я та навчанні медиків

Фото: Lightchaser photography/EPA

За миротворчі операції ООН мають платити не лише США

Адміністрація Трампа вважає, що США мають зменшити свої відрахування до бюджету ООН. Також у Білому домі переконані, що їхня країна нині бере на себе непропорційно багато витрат на миротворчі операції ООН.  Інші країни мають розділити з нею цей фінансовий тягар. Відповідно, Трамп готовий урізати фінансування «блакитних касок» до того рівня, коли внесок Америки не перевищуватиме 25 % від загального бюджету всіх миротворчих операцій під егідою ООН.

Виділяти менше грошей Світовому банку

Не лише фінансування ООН, але й Світового банку має бути скорочене. Упродовж трьох років Америка мала б скоротити свої відрахування на 650 мільйонів доларів. Але при цьому вона й далі залишатиметься головним донором цієї міжнародної фінансової інституції.

Fulbright і Радіо Свобода убезпечені від скорочень

У президентському проекті держбюджету передбачене збереження програми академічного обміну імені Фулбрайта. У ньому не згадується фінансування незалежних ЗМІ для країн Східної Європи, Кавказу й Центральної Азії:  Радіо Свобода й Голосу Америки. Це також має свідчити про те, що їх бюджетні урізання не стосуватимуться, й ці проекти отримуватимуть свої звичні кошториси.  Водночас, Трамп підтримує урізання програм освітнього та культурного обміну Держдепу.