Політика

Проігнорований з’їзд: як номінація Трампа розколола республіканців

Політика/Проігнорований з’їзд: як номінація Трампа розколола республіканців
Зберегти
Вигляд

Моделі, зірки ріаліті шоу, актори-агітатори, дошкульна критика екс-держсекретаря Гіларі Клінтон та президента Барака Обами, щоденні мітинги й концерти  на центральній площі Клівленда, – так проходив з’їзд Республіканської партії США, де вже офіціно кандидатом в президенти США було названо бізнесмена Дональда Трампа.

З’їзд Республіканської партії США, де офіціно кандидатом в президенти США став бізнесмен Дональд Трамп. Фото hromadske.ua

Новоявлений номінант у крісло президента декларує боротьбу із імігрантами та мусульманами, обіцяє будувати стіну між Мексикою та США за рахунок Мехіко і підважує можливість захисту союзників НАТО у разі атаки, попри всі зобов’язання і угоди. 

Дональд Трамп обіцяє будувати стіну між Мексикою та США за рахунок Мехіко. Фото hromadske.ua

Протест під час з'їзду республіканців. Фото hromadske.ua

За гучним скандалом – звинуваченням дружини Трампа Меланії у плагіаті – та ніби майже дослівно повторила промову людини з протилежного політичного табору – першої леді Мішель Обами, – менш помітили розкол однієї із двох найвпливовіших політичних сил у США.

На з’їзді не з’явилися  колишні президенти США від Республіканської партії – ані старший, ані молодший Джордж Буш. Його проігнорували більшість сенаторів-республіканців.  Не вийшов на сцену та не підтримав Трампа Джон Кейсік – губернатор Огайо, якому випало у власному штаті приймати з’їзд однопартійців.

Демарш екс-суперників по праймеріз

За правилами американських виборів, за частину голосів, потрібних для офіційної номінації, змагаються під час праймеріз (попередніх виборів всередині партій), які тривають від лютого. Решту голосів кандидати можуть «доотримати» вже влітку на останніх національних зборах партії перед виборами президента. Саме такі й відбулися в Клівленді. За результатами перегонів, Трамп вже зібрав 1238 голосів з 1237-ми – потрібного для номінації мінімуму. Суперники сенатор від Техасу Тед Круз та губернатор Огайо Джон Кейсік не мали шансів (отримали 559 і 161 голос відповідно).

Коли результат очевидний,  партійний з’їзд, який є найбільшою подією напередодні виборів американського президента США, стає місцем, де кандидат задає орієнтир з чим іде у Білий дім. Зазвичай на «конвенті» – так називають цю подію – колишні суперники по партії гуртуються і поясюнюють, чому потрібно підтримати людину, яка віднині представлятиме партію.

Цього ж разу cенатор із Техасу Тед Круз, котрий також змагався за право стати офіційним кандидатом, попри попередні обіцянки не приїхати у Клівленд, таки вийшов на сцену. Однак, зі скандальною промовою. Він лише раз згадав Трампа: «Вітаю Дональда Трампа із тим, що він виграв номінацію» і  закликав однопартійців голосувати «за початок чи кінець бюлетеню». Неоднозначну заяву зустріли  криком «Ми хочемо Трампа!»

Через нападки присутніх дружина Круза,  мала покинути зібрання  у супроводі охоронців.  

Сенатор Тед Круз. Фото з Flickr Ted Cruz

Згодом Тед Круз пояснив свою «особисту» позицію неспроможністю «підтримувати людину, яка публічно ображає дружину і батька».  Другий за популярністю республіканець у США Тед Круз має мексиканське коріння. Дональд Трамп під час своєї кампанії постійно атакує мексиканців. «Не велика біда» – так у твіттері Трамп прокоментував виступ екс-суперника.

Вже в іншій промові Круз сказав, що не голосуватиме ані за Клінтон, ані за Трампа: «В листопаді я не буду голосувати ані за Гіларі, ані за Трампа. Мій вибір — колишній губернатор штату Нью-Мексико, Гері Джонсон». 63-річний Гері Джонсон цього річ висунутий кандидатом у Президенти США від Лібертаріанської партії.

«Мені здається Тед Круз перерізав собі горло, зруйнував свою політичну кар’єру», — упевнений делегат із Мічигану Дін Бердон. «Тед Круз мені раніше не подобався, але цього ранку, коли він захищав свого тата, свою дружину і честь його  родини, моя повага до нього виросла», – зауважив делегат із Техасу Хорхе Віаріал.      

Губернатор штату Огайо, де й відбувалося дійство, Джон Кейсік так і не з’явився на сцені. Він був третім за популярністю кандидатом від республіканців. Хоча як і Тед Круз, увійшовши в трійку імовірних переможців праймеріз, самовільно зійшов із дистанції, коли стало зрозуміло, що технічно  не має шансів.

Джон Кейсік, губернатор штату Огайо. Фото Flickr John Kasich

Українське питання

Цікаво,  що поки в Огайо проходив з’їзд Республіканців, губернатор штату виступив з публічною промовою і провів низку приватних зустрічей, зокрема і з послом України Валерієм Чалим, стурбовиним виключеннням «українського питання» із програми республіканської партії, де зокрема йшлося про допомогу зброєю.   

«Це політичний документ і він актуальний лише під час політичного сезону. Я впевнений, що Конгрес, та й республіканська партія загалом і далі буде  підтримувати Україну», – незважаючи на видимий партіний розкол Республіканської партії, запевнив Громадське Андрій Футей, віце-президент Українського Конгресового Комітету Америки та заразом  консультант Республіканської партії. Був на зустрічі із Кейсіком і депутат від «Волі народу» Євген Рибчинський.

В умовах партійного розколу, адже офіційного кандитата не підтримало одразу двоє його  найвпливовіших конкурентів-соратників, офіційний номінант у Президенти США Дональд Трамп ускладнює відносини Україна — США, а також дає привід однопартійцям, які переймаються зовнішньою політикою, підтримати його суперницю.

Клівленд під час з'їзду Республіканської партії США. Фото hromadske.ua

З’їзд Демократичної партії, де офіційно висуватимуть в кандидати Гіларі Клінтон, яка, як і Трамп формально набрала достатню кількість голосів для офіційного висунення, відбудеться з 25 по 28 липня у Філадельфії (штат Пенсильванія). Гілларі вже підтримали і її суперник по перегонах від демократів Берні Сандерс, і президент Барак Обама.

Вибори 45-го президента США відбудуться 8 листопада 2016 року.

Пов`язані новини