Протести проти росіян та інтерв'ю Зеленського: головне за день 27 березня

В Будапешті 27 березня відбулася акція вшанування пам'яті людей, убитих росіянами в Маріупольському драматичному театрі: біля меморіалу «Взуття на березі Дунаю» з'явилося ще 300 пар взуття
В Будапешті 27 березня відбулася акція вшанування пам'яті людей, убитих росіянами в Маріупольському драматичному театрі: біля меморіалу «Взуття на березі Дунаю» з'явилося ще 300 пар взуттяFacebook / Dmytro Kuleba

Україна вже 32—й день бореться з повномасштабним російським вторгненням. Просування окупантів вже вдалося зупинити, однак росіяни намагаються закріпитися на вже захоплених територіях. Тим часом в окупованих містах і навіть за кордоном відбуваються акції на підтримку України. Зібрали для вас головні новини за день 27 березня.

Злочини окупантів

В Енергодарі окупанти створили незаконний орган управління: депутат міської ради Енергодару від забороненої ОПЗЖ Андрій Шевчик оголосив, що очолить новостворену «раду самоорганізації міста». Натомість законний міський голова Дмитро Орлов повідомив, що цей орган не має жодного стосунку до юрисдикції України.

А ватажок самопроголошеної «ЛНР» Леонід Пасічник заявив, що планується провести «референдум» щодо входження території до складу росії. За його словами, «референдум» може відбутися вже найближчим часом.

У МЗС України на це відповіли, що будь-які фейкові референдуми на тимчасово окупованих територіях є юридично нікчемними та не матимуть правових наслідків.

«Жодна країна світу не визнає насильницьку зміну міжнародних кордонів нашої держави. Натомість росія отримає ще рішучішу відповідь міжнародної спільноти, яка пришвидшить її падіння в прірві глобальної ізоляції», — розповів нам речник МЗС Олег Ніколенко.

Переговори з росією

Член української делегації та голова фракції «Слуги Народу» Давид Арахамія розповів, що переговорні групи України та росії проведуть черговий «живий» раунд перемовин у Туреччині 28-30 березня. Про це вдалося домовитися під час чергових перемовин у відеоформаті. Деталі Арахамія пообіцяв повідомити згодом.

Інтерв'ю Зеленського

Низка російських ЗМІ взяла інтерв'ю у президента України Володимира Зеленського. Офіс президента вже його оприлюднив. З головними тезами ви можете ознайомитися тут, а переглянути повну версію — тут.

Разом із цим «Роскоманадзор» вже заборонив ЗМІ публікувати це інтерв'ю, а прокуратура рф пригрозила розібратися з ними.

Небезпека в зоні відчуження

У зоні відчуження в районі Чорнобильської електростанції зайнялося більш як 10 тисяч гектарів лісу, а загасити їх через захоплення території окупантами неможливо. Про це повідомила омбудсменка Людмила Денісова.

За її словами, горіння лісу на цій території спричинить підвищення рівню радіоактивного забруднення повітря. «Внаслідок горіння в атмосферу вивільняються радіонукліди, які переносяться вітром на значні відстані. Це загрожує радіацією Україні, білорусі та країнам Європи», — наголосила Денісова.

Вона додала, що через вітряну й суху погоду інтенсивність і площа пожеж може збільшитися — полум'я може сягнути масштабів, із якими було б важко впоратися навіть у мирний час. Крім того, Денісова зазначає, що вогонь може дістатися сховищ відпрацьованого ядерного палива та сховища ядерних відходів, які розташовані на території Чорнобильської зони.

Затримання колаборантів

Служба безпеки України викрила колаборанта, який «мітив» на керівну посаду потенційної окупаційної адміністрації у Дніпрі. Чоловік у соцмережах активно підтримував проросійські ідеї, до того ж, донедавна працював на об'єкті критичної інфраструктури Дніпра, звідки його звільнили. За даними спецслужби, чоловік збирав для окупантів інформацію про працівників цього об'єкта: дізнавався про їхні політичні погляди і рівень лояльності до росії.

Крім того, СБУ викрила колаборантку на Полтавщині: уродженка росії в соцмережах підтримувала дії російської армії. У цьому ж регіоні правоохоронці заблокували роботу проросійської ботоферми, акаунти якої намагалися звинуватити ЗСУ у воєнних злочинах загарбників та поширювали паніку серед українців.

На Харківщині СБУ затримала чоловіка, який координував російських диверсантів, а на Івано-Франківщині — агітаторку, яка поширювала в соцмережах антиукраїнський і деструктивний контент. З-поміж іншого, в день російського вторгнення ця жінка надіслала фото ракетного обстрілу Івано-Франківського аеропорту абоненту з російським номером.

Протести проти окупантів

У Херсоні та Каховці люди вкотре вийшли на мирну акцію проти російської окупації. Деякі жителі були з українськими прапорами. Люди скандували «Херсон — це Україна», натомість російські окупанти кидали в учасників димові шашки.

А уПразі біля Національного театру відтворили напис «ДЕТИ», який був біля зруйнованого авіацією Драмтеатру у Маріуполі. Аналогічний напис зробили й перед Німецьким театром у Берліні. Також сьогодні, у Всесвітній день театру, в Німецькому театрі на шести сценах вирішили організувати присвячені Маріуполю заходи.

Також в Будапешті біля меморіалу «Взуття на березі Дунаю» відбулася акція вшанування пам'яті людей, яких убили росіяни в Маріупольському драматичному театрі.

Меморіал «Взуття на березі Дунаю» вшановує пам’ять угорських євреїв, вбитих нацистами: перед смертю людей змушували роззуватися. Сьогодні ж поруч із бронзовою скульптурою з’явилося 300 пар ношеного взуття — у пам‘ять про щонайменше 300 жінок, дітей і людей літнього віку, яких вбила російська авіабомба, скинута окупантами на сховище у драматичному театрі в центрі Маріуполя.