«Ні Трампу, ні страху, ні расизму та сексизму» — під такими гаслами відбувся марш протесту в Брюсселі в перший день візиту американського президента до бельгійської столиці.

«Ні Трампу, ні страху, ні расизму та сексизму» — під такими гаслами відбувся марш протесту в Брюсселі в перший день візиту американського президента до бельгійської столиці. За підрахунками організаторів, у ньому взяли участь близько 10 тисяч людей. Вони домовлялися про цей захід через Facebook. У нього стихійно влилися десятки різних ініціатив, організацій та культурних громад Бельгії.

У кожного були свої причини виступити проти політики Дональда Трампа. Той приїхав до Брюсселя для участі в першому у своїй президентській каденції засіданні НАТО на рівні голів держав. 

Це одна з традицій Північноатлантичного альянсу — проводити саміт на найвищому рівні невдовзі після вступу на посаду новообраного президента США.  Це робиться на знак підтримки нового лідера й трансатлантичної єдності союзників.

Дональд Трамп під час своєї виборчої кампанії наголошував неодноразово, що, на його думку, НАТО є «застарілою структурою». Втім, напередодні свого візиту до Брюсселя він запропонував збільшити фінансування американських військ у Європі на 40%: з 3,4 млрд  до 4,8 млрд доларів. Це означатиме збільшення кількості військових, навчань та покращення інфраструктури.

У Брюсселі американського президента Трампа зустріли не дуже «тепло» Фото: EPA/ARMANDO BABANI

Однак учасників бельгійського маршу проти Трампа цікавили здебільшого зовсім інші питання в стосунку до голови американської держави.

«Ми виступаємо проти візиту Дональда Трампа до Бельгії. Він відкидає боротьбу зі змінами клімату, вдається до расистської риторики, він проти соціальних прав для людей. Не вірте, що Трамп допоможе робочому класу. У довгостроковій перспективі він його знищить», — пояснює свою мотивацію мешканець Брюсселя Ян. Він прийшов на протест із дружиною. Чоловік тримає плакат із написом: «Зробімо Трампа малим знову» (Make Trump small again).

Мешканка Брюсселя Ліна Смінсманс також ретельно підготувалася до протесту: на її плакаті — «демонічне» зображення Трампа з впалими очима. «Наш меседж є наступним: ми не хочемо таких політиків, як Трамп у Європі. Це політик, що може принести війну, він конфліктує з жінками, з меншинами. Це його бачення планети, суспільства. Він є настільки впливом у світі політиком, що ми маємо тут, у Європі, виступати проти нього», — каже вона.  

Зустрічаємо на протесті бельгійських курдів. Вони тримають плакати з «демонічним» портретом іншого політика — турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана. Сират Кардірсі вчиться в Бельгії в університеті. Він розповідає, що місцева курдська громада хоче привернути увагу до того, що в засіданні НАТО бере участь президент, який не підтримує у власній країні цінності альянсу.

Бельгійські курди на марші протесту звертали увагу на себе «демонічним» портретом турецького президента Ердогана, нагадуючі про його жорстку політику Фото: EPA/ARMANDO BABANI

«Курди прийшли на цей протест, щоб показати: ми проти президента Туреччини Ердогана. Він бере участь у засіданні НАТО. Ми не хочемо, щоб люди, які вбивають інших, приїжджали до Бельгії. Ось чому курдська громада сьогодні вийшла. Ми також виступаємо проти Трампа, він прагне встановити диктатуру, він не демократ. Це суперечить нашій ідеології. Тому ми тут, тому я особисто сюди прийшов», — розповідає Сират.

За кілька зупинок метро від Північного вокзалу, де збиралися протестувальники, американський президент Дональд Трамп проводив свої перші зустрічі в рамках дводенного візиту до бельгійської столиці: з очільниками інституцій ЄС та з бельгійським прем’єр-міністром Шарлем Мішелем. А генсек Нато Єнс Столтенберг вітав «віданність США колективній безпеці не на словах, а на ділі», що, на його думку, проявилася в рішенні про збільшення бюджету американських військ у Європі.  

Поділитись: