Протести на Шрі-Ланці: прем'єр-міністр подав у відставку, опозиція закликає президента також піти

Ілюстративне фото. Прем'єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе (праворуч) на зустрічі лідерів партій країни
Ілюстративне фото. Прем'єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе (праворуч) на зустрічі лідерів партій країниРаніл Викрамасінгхе / Twitter

Прем'єр—міністр Шрі—Ланки Раніл Викрамасінгхе на тлі масових протестів у країні оголосив, що йде у відставку. Лідери кількох опозиційних партій закликали президента Шрі—Ланки Готабаї Раджапаксу виконати вимоги протестувальників та також піти з посади.

Про це пише Reuters.

Після того, як тисячі протестувальників прорвалися у президентську резиденцію у місті Коломбо, прем'єр-міністр Викрамасінгхе скликав термінову зустріч лідерів партій для обговорення ситуації.

За даними джерел Reuters, прем'єр провів переговори з кількома лідерами політичних партій, після чого погодився піти з посади.

«Щоб забезпечити продовження роботи уряду, включаючи безпеку всіх громадян, я приймаю найкращу на сьогодні рекомендацію партійних лідерів, щоб звільнити місце для загальнопартійного уряду», — написав він у Twitter.

Лідери кількох опозиційних партій закликали піти у відставку також президента Раджапаксу. «Президент і прем'єр-міністр повинні негайно піти у відставку. Якщо цього не станеться, політична нестабільність погіршиться», — сказав лідер «Партії свободи Шрі-Ланки» і колишній президент Майтріпала Сірісена.

У цей час у соцмережах поширилося відео, як протестувальники відпочивають у захопленій резиденції президента.

Самого президента, за даними ЗМІ, вивезли з резиденції ще ввечері 8 липня, перед запланованою масовою акцією протесту. Де він зараз перебуває — точно невідомо.

Як зазначає BBC, протестувальники також опинилися в офіційній резиденції прем'єр-міністра Викрамасінгхе.

Місцевий телеканал NewsFirst зазначає, що надвечір ситуація біля резиденції президента загострилася: силовики розганяли людей і, як зазначається, напали на кількох журналістів.

Міністерство закордонних справ України порадило українцям у Шрі-Ланці утриматися від перебування в місцях масового скупчення людей та протестів, а також дотримуватись приписів місцевих правоохоронних органів. У разі потрапляння в надзвичайну ситуацію в Шрі-Ланці звертайтеся на «гарячу лінію» посольства України в Індії: +91 920 550 71 57.

Що передувало?

9 липня тисячі протестувальників на Шрі-Ланці штурмували резиденцію президента в місті Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.

Подекуди поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, навіть стріляла в повітря, проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента.

За даними ЗМІ, щонайменше 39 людей, серед яких двоє поліцейських, отримали поранення під час протестів і перебувають на лікуванні. За даними поліції, двоє постраждалих перебувають у важкому стані.

Масові протести у Шрі-Ланці почалися на тлі найбільшої економічної кризи з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви настільки низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.

Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт основних палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.

Усі продажі бензину в країні призупинені, школи закриті, а медичні процедури та операції відкладають або скасовують через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою та закликала виділити їй 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.

Протестувальники звинуватили владу Шрі-Ланки в нездатності подолати економічну кризу та закликали нинішніх очільників країни до відставки.