Чому протестує Словаччина: у країні тривають наймасовіші з 1989 року демонстрації
Відпочатку березня у Словаччині тривають мітинги, пов'язані згучним убивством журналіста тайого подруги. Нинішні громадські протести — найбільші з часів Оксамитової революції 1989року. Упонеділок, 11 березня, подав увідставку міністр внутрішніх справ Словаччини Роберт Калиняк. Саме його відставки вимагали протестувальники. Чому Словаччина опинилася намежі політичної кризи?
Словаків обурило перше замовне вбивство журналіста за всю пострадянську історію країни, а також кримінальні зв'язки уряду, оприлюднені в статті, над якою працював убитий.
9 березня понад 100 тисяч мітингувальників по всій Словаччині висловили невдоволення діями уряду щодо розслідування злочину. Мітинг у центрі Братислави зібрав близько 60 тисяч людей.
Що сталося?
Журналіста Яна Кучака і його подругу Мартіну Кушнірову вбили 25 лютого 2018 року. Їхні тіла з вогнепальними пораненнями знайшли в будинку, де вони мешкали, неподалік міста Галанта на заході Словаччини. Убивство одразу пов'язували з професійною діяльністю Яна. Він працював у редакції порталу Aktuality.sk, що належить видавничому дому Ringier Axel Springer.
Журналіст писав про державну корупцію та податкові махінації. У останній статті, опублікованій уже після вбивства, йшлося про зв'язки словацьких політиків з мафіозними кланами «Ндрангеті». Це організоване злочинне угруповання з Калабрії, що на півдні Італії. У матеріалі розповідалося, як вони привласнюють гроші Європейського союзу, виділені на розвиток сільського господарства.
Чому почалися протести?
Словаки вважають, що вбивство журналіста є неприпустимим у цивілізованій країні, його необхідно розслідувати, а замовників — покарати. Тисячі людей вийшли на мирний марш у Братиславі 2 березня 2018 року, щоб ушанувати пам'ять загиблих.
Близько 25 тисяч мітингарів пройшли містом і запалили свічки навколо імпровізованих меморіалів. Світлину Яна і Мартіни поставили біля пам'ятної дошки повстання 1989 року біля будівлі уряду і ще в кількох місцях центру міста.
Мітинг пам'яті убитого словацького журналіста Яна Кучака та його подруги Мартіни Кушнірової, Братислава, Словаччина, 02 березня 2018 року. Попереду колони плакат з написом «атака журналістів — напад на всіх нас» Фото: EPA-EFE/JAKUB GAVLAK
За тиждень, 9 березня 2018 року, словаки знову вийшли на акцію протесту. Мітинги пройшли в 17 містах по всій країні, а представники діаспори провели акції у країнах по всьому світу.
На площі Словацького народного повстання у Братиславі до присутніх звернулися сестра вбитого журналіста й мати його вбитої супутниці.
«Кулю в серце отримала вся наша родина, — сказала присутнім сестра журналіста Марія Кучакова. — Я рада, що ви тут зібралися, і вам не все одно. Яну і Мартіні теж було не все одно».
Марія зізналася, що їй було важко зважитися приїхати на мітинг у Братиславу, адже вона хотіла залишитися вдома й підтримати матір.
Відтак організатори мітингу зачитали послання від матері Мартіни Златіци Кушнірової: «Розслідування зрушить з місця тоді, коли про це писатимуть ЗМІ. Я не дам їм спокою. І прошу вас усіх підтримати мене».
Мітингувальники, серед яких було дуже багато молоді, скандували «Досить Фіцо», вимагаючи відставки прем'єр-міністра країни Роберта Фіцо, а на плакатах були гасла проти уряду «За справедливу Словаччину». Поліція не перешкоджала проходу в центр міста.
За словами організаторів, зокрема, руху «За чесну Словаччину», вони й надалі домагатимуться відставки прем'єра. І збираються знову вивести людей на вулиці 16 березня.
60-тисячний мітинг у центрі Братислави, Словаччина, 9 березня 2018 року. Мітингувальники вимагали відставки уряду, та звинуватили урядовців у корупції й причетні до вбивства журналіста Яна Кучака Фото: EPA-EFE/JAKUB GAVLAK
На відміну від першого маршу, 9 березня протестувальники вимагали відставки міністра внутрішніх справ Роберта Калиняка. Багато хто вважає, що чинний уряд і сам прем'єр-міністр Роберт Фіцо утопають в корупції й причетні до вбивства журналіста.
За словами учасників демонстрації, саме дії уряду підштовхнули їх вийти на вулицю:
«Ми продовжуватимемо протести, доки не доб'ємося виконання двох умов: незалежного розслідування вбивства Яна Кучака і відставки уряду. Людей обурює корупція в уряді. Прем'єр-міністр і його оточення користуються державним бюджетом як власним гаманцем. Але масовій байдужості настав кінець, коли вбили Яна Кучака».
«Основна причина — те, що сталося після вбивства журналіста. Багатьох обурила зарозуміла поведінка уряду, їхні агресивні заяви та зв'язки з мафією».
«Це не перші акції. Ще влітку 2016-го люди збиралися, щоб протестувати проти махінацій уряду. Але тепер, коли загинули невинні люди тільки тому, що розкрили правду про зв'язки влади з мафією, терпінню настав край. Протести триватимуть, доки ми, за підтримки президента, не доб'ємося оновленого уряду й дострокових виборів»
Учасники акцій підкреслюють, що не прагнуть насильницької зміни влади, а лише мирно вимагають розслідувати, що сталося, як і повинно бути в демократичному суспільстві.
Під час протестів люди піднімали руки зі зв'язками ключів і дзвеніли ними. Це символ мирного протесту 1989 року, коли суспільство вимагало змін від комуністичного керівництва Чехословаччини.
60-тисячний мітинг у центрі Братислави, Словаччина, 9 березня 2018 року. Мітингувальники вимагали відставки уряду, та звинуватили урядовців у корупції й причетні до вбивства журналіста Яна Кучака Фото: EPA-EFE/JAKUB GAVLAK
Чи загрожує Словаччині затяжна політична криза?
Одразу ж після вбивства поліція провела низку рейдів, затримавши сотні людей. Багато затриманих — італійці, які займаються бізнесом у Словаччині. Однак згодом усіх відпустили.
Прем'єр-міністр Роберт Фіцо пообіцяв виплатити мільйон євро тому, хто допоможе в розкритті злочину. Щоб продемонструвати журналістам серйозність намірів, він приніс частину готівки на прес-конференцію.
Фіцо також сказав, що бачить «руку Сороса» — відомого американського бізнесмена і філантропа — в організації протестних акцій, попередивши про можливі провокації під час акцій протесту.
Зі свого боку президент Словаччини Андрій Кіска закликав не перебирати міру та не списувати все на таємні змови. Президент, який є політичним опонентом прем'єра Фіцо, заявив, що уряд несе цивільну відповідальність за ситуацію, що склалася в країні та запропонував прем'єру подумати про добровільну відставку й дострокові вибори.
Минулого тижня уряд Фіцо обмежився відстороненням від посади кількох чиновників. Але вже в понеділок, 12 березня про добровільну відставку заявив міністр внутрішніх справ Роберт Калиняк. Він сказав, що залишає посаду задля збереження спокою в країні.
У нинішніх акціях деякі політологи вбачають паралелі з 1989 роком у Чехословаччині. Тоді все почалося зі студентських демонстрацій на річницю похорону чеського студента, який загинув під час протестів проти окупації Чехословаччини в 1939 році, а закінчилося падінням комуністичного режиму. У сьогоднішніх мирних акціях багато словаків бачать надію на зміни на краще.
«Багато людей усвідомлюють, що ситуація стає критичною, — пояснює Мікель Ваческа, аналітик з Братиславського інституту політики. — Починається боротьба за те, щоб не допустити перетворення Словаччини на ще одну Румунію, де сформувалася автократія, підконтрольна маленькій групі олігархів».
/Катерина Безгачіна
- Поділитися: