Політика

Леніна у президенти: чому протестує Еквадор?

6 квітня, 2017 14:05
Політика/Леніна у президенти: чому протестує Еквадор?
Зберегти
Вигляд
lead
За підсумками виборів у Еквадорі, посаду президента здобув представник правлячої партії, соціаліст Ленін Морено. На вулиці вийшли сотні еквадорців із вимогою перерахунку голосів.

За підсумками виборів у Еквадорі, посаду президента здобув представник правлячої партії, соціаліст Ленін Морено. Його перемога стала виключенням із тенденції регіону, яка полягає у поступовому усуненні від влади в Південній Америці політиків лівого спрямування. Опонент Морено, правоцентрист Гільєрмо Лассо заявив, що правий поворот в Еквадорі не відбувся через фальсифікації. Після цих слів на вулиці вийшли сотні еквадорців із вимогою перерахунку голосів.

Перевага лівих на цьогорічних виборах стала мінімальною за останні три президентські гонки. Леніна Морено підтримали 51,16% виборців, його противника Гільєрмо Лассо — 48,84%. Під час попередніх кампанії представник лівих, поки що чинний президент Рафаель Корреа перемагав своїх супротивників із відривом не менш як 30%.

Теперішнє падіння рейтингів лівих правлячих сил в Еквадорі пов’язують із погіршенням економічних показників нафтової країни в умовах падіння цін на «чорне золото».

Відтак одразу три екзит поли передбачали перемогу правоцентриста Лассо із відривом у майже 6%. Після оголошення результату, Лассо відмовився визнавати Морено переможцем і заявив, що той скористався адміністративним ресурсом, щоб сфальсифікувати частину бюлетенів. У своєму твіттері Лассо виклав скани, як він стверджує, підроблених документів

Кандидат правоцентрист додав, що має ще безліч неспростовних доказів фальсифікацій, втім поки що він не надав їх, натомість закликав людей протестувати.

«Давайте діяти мирно, але твердо. Ви повинні вийти на вулицю і сказати: не можна красти мій голос, бо хочемо змін в Еквадорі», — пише політик.

Після оприлюднення перших результатів прихильники Лассо почали збиратися в центрі еквадорських міст. Вони тримають прапори Еквадору та плакати із гаслами «Ні шахрайству», «Не крадіть наші голоси» та «Ми не хочемо бути Венесуелою». Протести поки що не переросли у сутички із поліцією, втім у кількох містах правоохоронці застосували сльозогінний газ, щоб розігнати натовп.

Опонент Морено Гільєрмо Лассо (в центрі) відмовився визнавати перемогу противника і заявив про фальсифікації на виборах президента

Фото: Jose Jacome/EPA

На вулиці вийшли сотні еквадорців із вимогою перерахунку голосів (на фото - невелика сутичка протестувальників з правоохоронцями у столиці Еквадору місті Кіто)

Фото: Jose Jacome/EPA

НАФТА І ПОЛІТИКА

Протягом 10 років на чолі уряду в Еквадорі був Рафаель Корреа, який виступав за будівництво в країні «соціалізму XXI століття». Його політика дозволила залучити безліч іноземних інвестицій та здійснити низку соціальних проектів, що давали 4 — 5% економічного зросатння на рік. Водночас Корреа відомий утисками щодо журналістів, підозрами у корупції та змінами Конституції, аби безперешкодно впроваджувати потрібні йому реформи.

Популярність його політики впала після зниження вартості нафти, на яку багатий Еквадор. У 2016-му році доходи від експорту сировини впали на 10%, а ВВП — на 1,5%. У 2017 очікують ще більшого спаду. Відтак рейтинг провладної партії опинився під загрозою.

РЯТІВНЕ КОЛО ПРАВЛЯЧОЇ ПАРТІЇ

Відновлювати популярність партії взявся колишній віце-президент Ленін Морено, кандидат від лівих.  

Його батьки були прихильниками ідей радянських вождів, саме тому дали сину таке ім'я. Каденція Морено в уряді співпала із економічним процвітанням, крім того, він активно підтримував та ініціював програми для найбідніших верств населення, зокрема, для людей із обмеженими можливостями.

Сам Морено в інвалідному візку з 1998-го року після того, як грабіжники напали на нього та підстрелили. Внаслідок поранень його нижня частина тіла паралізована. Екс віце-президент також обіймав посаду спецпосланця генсека ООН з питань інвалідності. Крім того, його висували на Нобелівську премію миру.

Головними козирями кампанії Морено стали його здобутки на посаді в уряді, та обіцянки поліпшити життя перш за все найменш забезпеченої частини населення. Зокрема, запровадити обов’язкове медичне страхування для кожного громадянина країни та надати пільги для 1,5 млн осіб за програмою житлового будівництва.

Ленін Морено (праворуч) взявся відновлювати популярність соціалістичної партії після керування країною президентом Рафаелем Корреа (в центрі), який відомий утисками щодо журналістів та змінами Конституції у власних інтересах

Фото: Jose Jacome/EPA

З БАНКІРА В ПРЕЗИДЕНТИ

Колишній банкір Гільєрмо Лассо вже в 23 роки започаткував власний бізнес, відкрив компанію з будівництва. Пізніше він став главою одного з головних приватних банків країни, а потому — губернатором провінції Гуаяс. Лассо був економічним радником президента, послом Еквадору і навіть міністром фінансів.

Свого опонента Леніна Морено він називає не компетентним у питаннях економіки, і таким, що обіцяє щедрі соціальні виплати, які можуть поглибити економічну кризу.  

Морено, як наступник президента Корреа, може отримати у спадок низку корупційних скандалів, відповідальності за які уникає теперішній уряд. Мова йде про масштабні хабарі в державній нафтовій компанії PetroEcuador та незаконні виплати уряду від бразильського конгломерату Odebrecht.

Серед переваг Лассо — успішна робота в уряді в якості радника з економічних питань та пропозиція скасувати частину не потрібних податків.

Морено, активно виступаючи проти Лассо, називав його багатим банкіром, який не думає про бідних і, більше того, має на меті скоротити соціальні програми. Нинішній президент Корреа також криткував Лассо  - він покладав на нього провину за банківську кризу в кінці 1990-х років та звинуватив у виведенні коштів в офшори.

Від результату виборів в країні залежала доля засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа, який вже шість років не покидає посольство Еквадору в Лондоні. У разі перемоги Моралес обіцяв поважати рішення президента Корреа надати йому притулок, тоді як Лассо зобов’язався виселити Ассанжа з посольства протягом 30 днів.

У своєму Твітері Асанж вже відреагував на результати голосування: «Я сердечно запрошую пана Лассо протягом 30 днів залишити Еквадор (з офшорними мільйонами або без)».

Пов`язані новини