Під час протестів проти корупції, які прокотилися Росією вихідними, було затримано близько 1300 людей по всій країні. З них понад 1000 – у Москві. Двоє затриманих поліцією учасників протестів та правозахисниця розповіли Громадському, як відбувалися арешти і чому школярі стали головною надією на зміни в Росії.

Протестувальник Олексій про ставлення до затриманих: «Легкі тортури»

Олексія Міняйла, підприємця у сфері інноваційної освіти, схопили біля однієї зі станцій метро, за 100 м від гущі протесту. Поліцейські не представились і не назвали підстав для затримання. Спочатку його били, а потім вчотирьох потягли в автозак і разом з іншими затриманими доправили у відділок.

«Там почалися серйозні порушення наших прав, – згадує Олексій. – Нас протримали на вулиці близько трьох годин. За температури 0 градусів це було не надто комфортно. У всіх, крім мене, відібрали мобільні телефони – я свій сховав у труси. Вони (співробітники поліції – ред.) намагалися забрати і мій, але не наважились залазити в труси. Повели в автозак і почали погрожувати, я закричав і вони припинили».

Олексія та інших учасників протесту тримали у відділку більше трьох годин без складання протоколу – ще одне порушення закону, який забороняє таке тривале утримання без пред’явлення звинувачень. Потім повезли до іншого відділку. Загалом Олексій пробув у поліції близько 48 годин.

Те, що відбувалося з ними у відділку, Олексій називає «легкими тортурами». В камері, розрахованій на двох людей, розмістили сімох – задуха була нестерпною, каже чоловік. На кожного затриманого видали тільки 0,7 л питної води – на прохання дати ще відправляли в туалет, пити воду з-під крана. Крім того, не дозволяли передавати передачі з їжею і не допустили до затриманих адвокатів. «Пояснення в мене одне – начальник ВВС (відділку внутрішніх справ – ред.) хотів продемонструвати лояльність системи і вирішив «пресонути» політичних», – вважає Олексій.

Суд у справі Олексія Міняйла ще триває. Чоловік сподівається на позитивне рішення. Поспіхом складаючи протоколи, поліцейські припустилися численних помилок, і це може зіграти в суді на користь затриманих.

Протестувальниця Єлизавета про учасників акцій: «Затримували випадкових людей»

Публіцистка і письменниця Єлизавета Александрова-Зоріна також опинилася в поліцейському автозаку після протестів у Москві. Вона розповідає, що хапали абсолютно випадкових людей – наприклад, грека, який під час мітингу був на фестивалі грецької культури неподалік і просто вийшов на вулицю покурити цигарку. «Його схопили абсолютно випадково, - каже Єлизавета. – І тепер він піде до суду – так само, як і ми. З відділку він вийшов зовсім іншою людиною».

В автозаку з Єлизаветою був і будівельник Антон «з червоним обличчям». Чоловік прийшов на мітинг із цікавості – подивитися, як виглядає акція протесту. «Поки нас везли, він постійно говорив ОМОНівцям: «Ви чого, мужики? Мужики, ви чого?». Він просто не розумів, що відбувається», – продовжує Єлизавета.   

Особливість цих протестів, про яку згадує і Єлизавета, – активна участь молоді, зокрема й школярів. Дехто потрапив на мітинг випадково – просто опинився поряд, хтось за компанію із друзями, а для когось це був свідомий вибір.

16-річна школярка Настя запам’яталася письменниці не за віком активною громадянською позицією. «Вона сказала, що патріотка, що не хоче їхати з країни, що їй не подобається те, що відбувається. Я знаю, що її підтримали батьки. Ми подзвонили її мамі, коли Настя була в автозаку. І мама її підтримала, не сварила».

Таких, як ця дівчина, на мітингу було чимало. На відміну від росіян середнього віку, школярі – зокрема, такі, як 15-річний Гліб Токмаков із Томська, – думають про завтрашній день і про те, як змінити країну, яка їм не подобається.

Правозахисниця Ольга Романова про майбутнє протестів: «Вся надія на молодь»

Правозахисниця і голова фонду «Русь сидящая» Ольга Романова також вважає, що нинішні школярі можуть стати рушієм трансформацій у Росії. «Це був протест молоді, яка не знає, що таке поразка. У них немає досвіду протесту. Вся надія на юнаків і дівчат, яким поки що це все подобається, які вперше отримали можливість висловити те, що вони відчувають».

Влада повелася з ними досить жорстко – школярів затримували так само брутально, як і дорослих протестувальників. Багатьом не дозволяли зателефонувати батькам, возили кілька годин Москвою в автозаках, не давали пити і сходити в туалет.

Правозахисниця сподівається, що справи щодо школярів, які розглядатиме Управління щодо неповнолітніх, будуть формальними. А жорстка реакція влади, зокрема, коментар прес-секретаря Кремля Дмітрія Пєскова про те, що учасникам мітингів заплатили, лише більше розпалить гнів молоді.

«Юним протестувальникам зараз у середньому 16 — 17 років. Навряд чи через півтора роки ці люди обростуть іпотеками чи стануть чиновниками, які працюють на державу. Тому потенціал для протестів дуже великий», – переконана Романова. До того ж, багато з цих юнаків та дівчат якраз отримає право голосу до 2018-го року – тоді в Росії заплановані чергові вибори президента.

 

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: