Політика

Протоколу про тимчасове перемир’я Мінськ-1 виповнився рік

Політика/Протоколу про тимчасове перемир’я Мінськ-1 виповнився рік
Зберегти
Вигляд

5 вересня, виповнився рік з моменту підписання Мінського протоколу про тимчасове перемир’я.

Мирну угоду розробляли та підписували з боку України – президент Леонід Кучма, з боку Росії – посол Росії в Україні Михайло Зурабов, а также представник ОБСЕ посол Гайді Тальявіні та представники так званих республік «ДНР» та «ЛНР» - Олександр Захарченко та Ігор Плотницький.

Офіційно перемир'я почало діяти 5 вересня 2014 року о 18:00.

  

За протоколом обидві сторони конфлікту мають виповнити наступні кроки:

  1. Забезпечити негайне двостороннє припинення застосування зброї.
  2. Забезпечити моніторинг та верифікацію з боку ОБСЄ режиму незастосування зброї.
  3. Здійснити децентралізацію влади, зокрема через ухвалення Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» (Закон про особливий статус).
  4. Забезпечити постійний моніторинг на російсько-українському державному кордоні та верифікацію з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки в прикордонних районах України та Російської Федерації.
  5. Негайно звільнити всіх заручників і незаконно утримуваних осіб.
  6. Ухвалити закон про недопущення переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, які відбулися в окремих районах Донецької та Луганської областей України.
  7. Продовжити інклюзивний загальнонаціональний діалог.
  8. Вжити заходів для поліпшення гуманітарної ситуації на Донбасі.
  9. Забезпечити проведення дострокових місцевих виборів відповідно до Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» (Закон про особливий статус).

10.  Вивести незаконні збройні формування, військову техніку, а також бойовиків і найманців з території України.

11.  Ухвалити програму економічного відродження Донбасу і відновлення життєдіяльності регіону.

12.  Надати гарантії особистої безпеки для учасників консультацій.

Порушення першого пункту Мінських угод - про припинення вогню - сталося одразу ж після підписання домовленостей. Українська сторона стверджувала, що обстріли і зіткнення не припинялися. Лідери самопроголошених «республік» також звинувачували Збройні сили України у бойових діях. Численні зриви перемір'я констатували упродовж всього року.

 

 

Для імплементації Мінського протоколу був узгоджений у форматі «нормандської четвірки» комплекс заходів - Мінськ-2. Його узгодили представники чотирьох країн - Росії, України, Франції та Німеччини на саміті в столиці Білорусі 11-12 лютого 2015 року.

Сьогодні президент України Петро Порошенко заявив, що 5 вересня - «перший тиждень, коли на фронті не стріляють і коли нарешті почали "працювати" Мінські домовленості».

Лідер сепаратистів Олександр Захарченко пом’якшив свою риторіку щодо виконання Мінських угод.

«Розумної альтернативи політичному вирішенню конфлікту в рамках Мінських переговорів немає», - цитує слова Захарченко сепаратистькі ЗМІ. Раніше він заявляв, що протоколу необхідно дотримуватися, але «ДНР» буде його виконувати так, «як вона їх розуміє».

hromadske.tv

Пов`язані новини