Проведення виборів під час війни позитивно сприймає лише 15% українців — опитування
64% українців негативно ставляться до ідеї проведення виборів під час війни. Позитивно таку ідею сприймають лише 15% опитаних.
Про це свідчать результати опитування соціологічної служби «Центр Разумкова».
Ще 21% респондентів не визначився з тим, чи варто під час війни проводити вибори.
У «Центрі Разумкова» зазначили, що ідею проведення виборів респонденти найчастіше обґрунтовують тим, що це необхідно для підтримки демократії в країні (так вважають 6% всіх опитаних), і тим, що необхідно продемонструвати світові, що Україна є демократичною державою (5%).
Також респонденти зазначали, що є потреба в заміні влади або, принаймні, її оновленні, навіть якщо при владі залишаться ті ж самі політичні сили. Також частина опитаних впевнена, що проведення виборів сприятиме дискусії в суспільстві про наявні проблеми в країні.
Водночас противники проведення виборів під час війни найчастіше казали, що в країні немає грошей на вибори (так вважають 36% всіх опитаних), тим, що українське законодавство не дозволяє проведення виборів у період дії воєнного стану (32%), і що проблематично забезпечити безпеку учасникам голосування (31%).
Крім того, 29% респондентів вважають, що під час воєнного стану неможливо дотримуватись стандартів демократичності виборів через тимчасове обмеження політичних прав і свобод громадян.
Серед інших причин, чому під час війни не варто проводити вибори, українці називали:
- неможливість організувати голосування на тимчасово окупованих територіях;
- проблеми для голосування серед переселенців і біженців;
- неможливість провести голосування серед військових у місцях бойових дій;
- загрозу втручання російських спецслужб у випадку, якщо буде дозволене онлайн голосування;
- посилення внутрішньополітичних конфліктів та ухвалення популістських рішень в умовах війни;
- негативне позначення на безпеці та обороноздатності країни через тимчасове скасування воєнного стану;
- можливу мобілізацію членів виборчих комісій, офіційних спостерігачів та кандидатів на виборні посади.
За кого б голосували українці?
У випадку, якщо вибори все ж відбудуться, 15% відповіли, що голосуватимуть за вже наявні політичні партії, а 24% — за новостворені політичні сили (якщо такі будуть). Однак відносна більшість (31%) відповіли, що для них не матиме значення, чи новостворена це партія, чи вона існувала й раніше.
Більше про опитування
Воно проводилося з 21 по 27 вересня 2023 року методом face-to-face на територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії.
Загалом опитали 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян, зазначили автори опитування.
- Поділитися: