УКРАЇНА

Причетний до вбивства російського журналіста: що відомо про затриманого в Києві уродженця Чечні

1 грудня, 2017 16:43
УКРАЇНА/Причетний до вбивства російського журналіста: що відомо про затриманого в Києві уродженця Чечні
Зберегти
Вигляд
20 листопада Служба безпеки України заявила, що в Києві затримали Магомеда Дукузова — одного з фігурантів справи про резонансне вбивство російського журналіста Пола Хлєбнікова. Громадське пригадує деталі «справи Хлєбнікова» та розповідає, кого затримали в Києві.

Головний редактор російського журналу Forbes Пол Хлєбніков під час прес-конференції в Москві, архівне фото 2004 року Фото: EPA/VASSILI MAXIMOV

Хто такий Пол Хлєбніков?

Пол Хлєбніков — американський журналіст і публіцист російського походження. З 1996 року займався журналістськими розслідуваннями, спеціалізувався на російській тематиці. 2004 року в Нью-Йорку посмертно удостоєний нагороди «За свободу преси у Світі».

У квітні 2004-го Хлєбніков створив російську редакцію часопису Forbes і став головним редактором. В одному з перших випусків журналу опублікував список 100 найбагатших людей Росії, чим викликав гнів багатьох його фігурантів. Автор книжок «Хрещений батько Кремля Борис Березовський, або Історія розграбування Росії» — про чорні механізми приватизації, і «Розмови з варваром», що написана на основі бесіди з чеченським кримінальним діячем Хож-Ахмедом Нухаєвим.

Як убили Хлєбнікова?

Хлєбнікова застрелили 9 липня 2004 року на виході з редакції Forbes. Вогонь відкрили з автомобіля ВАЗ-2115, в якому перебували троє людей. Він отримав чотири кулі в живіт і груди, одна куля зачепила голову. Журналіста привезли до московської міської лікарні. Однак ліфт, на якому потерпілого піднімали в реанімацію, застряг. У ньому Пол Хлєбніков і помер.

Родичі й друзі виносять труну з тілом убитого Пола Хлєбнікова з московського храму Христа Спасителя, 14 липня 2004 року. Після церемонії прощання в Москві тіло перевезли для поховання до Сполучених Штатів Фото: EPA/NATALYA KOLESNIKOVA

Як тривало розслідування і суд?

Слідство стверджувало, що замовником убивства був Хож-Ахмедом Нухаєв — таким чином він помстився журналістові за книжку про його діяльність. Підозрюваними в справі Хлєбнікова проходили нотаріус Фаіль Садретдінов, а також чеченці Казбек Дукузов і Муса Вахаєв, які вважалися безпосередніми виконавцями вбивства. Однак суд виправдав їх на основі вердикту присяжних.

Верховний суд Росії вирок скасував і направив справу на новий розгляд. Дукузов і Вахаєв на розгляд справи не з’явилися, їх оголосили в національний і міжнародний розшук. Також розшукується і Хож-Ахмед Нухаєв. У 2009 році, з словами слідчого, слідство зупинили. Справа про вбивство Хлєбнікова й донині не розкрита.

Магомед Дукузов у базі розшуку Інтерполу Фото: INTERPOL

Кого затримали в Києві?

СБУ заявила, що в Києві затримали уродженця Чечні, який може бути причетним до вбивства Пола Хлєбнікова. Пізніше в російському Міністерстві внутрішніх справ назвали ім’я затриманого — ним виявився Магомед Дукузов, брат підозрюваного Казбека Дукузова. У розшук через Інтерпол його оголосила Росія, підозрюючи в участі в організації замовних убивств. Він і ще кілька людей, уважають слідчі, «вели» редактора Forbes перед убивством.

Російські правоохоронні органи готуються направити на Україну запит про екстрадицію Магомеда Дукузова.

Які ще існують версії вбивства Пола Хлєбнікова? 

У 1996 році Пол Хлєбніков опублікував у Forbes статтю «Хрещений батько Кремля?», в якій звинуватив Бориса Березовського в причетності до вбивства журналіста Влада Лістьєва. Колишній співробітник ФСБ Росії Олександр Литвиненко, який утік у Британію і був убитий там, стверджував, що спецслужби використовували Хлєбнікова для зливу необхідної інформації. ​

Більше про:
# пол хлєБніков
Пов`язані новини