Політика

Прикордоння: в’їзд за перепусткою

Політика/Прикордоння: в’їзд за перепусткою
Зберегти
Вигляд

Сполучення між непідконтрольною територію в Луганській області призупинено. Виняток лише для медичного і рятувального транспорту. Тоді як від 21 січня перетинати розподільну межу на Донбасі в обох напрямках буде дозволено лише за наявності перепусток.  На їхнє виготовлення потрібно десять днів.  Чому населення та військові з острахом чекають нововведення? Які перешкоди існують і де отримувати перепустку? Як створюється умовний «кордон» з «ЛНР»?  Що будуть робити люди, які не встигнуть оформити документи, а сполучення буде закритим? Громадське намагалося розібратися з цим на Луганщині.

Зміни стосуються десятків, а то й сотень тисяч людей, адже населення прифронтових сіл та містечок може мешкати в одному населеному пункті, а їздити на роботу в інший. У багатьох залишилися родичі на непідконтрольній території і навпаки - чимало людей доглядають за домівками, або ж працюють, наприклад, у Станиці-Луганській, а живуть у родичів в Луганську, бо вдома пошкоджені будинки. Наприклад, жителі сыл Трьохізбенка доглядають за пацієнтами психоневрологічного інтернату у сусідньому Слов’яносербську, який лишається на непідконтрольній території.

«Все, все неправильно, вже не годиться, все застаріло, треба інші анкети», - пояснює жіночкам працівниця райадміністрації у Станиці-Луганської, що розташована на самій лініъ вогню біля російського кордону.  Загалом переміщуватися між територією, яку контролюють сепаратисти та рештою України, можна буде лише у семи пунктах. На  роздільному рубежі, що простягнувся на 150 км Луганщини існуватимуть лише два пункти перетину: у Станиці-Луганській на самому сході та Золотому – ближче до Попасної та Первомайська. Тоді як на Луганщині поки не вирішено, чи буде пункт перетину для вантажного транспорту. 

Автобус із Старобільська на Луганськ вирушає о 4:45 ранку, нині в дорозі можна провести до шести годин, раніше добиралися за дві.  Оформлювати перепустки будуть саме в Старобільську – до якого 120 км з Луганська чи Первомайська.

Водій маршрутки не панікує – тут звикли і до гіршого.  Він навіть не дивується трагедії у Волновасі – за останні місяці регулярно їздить під обстрілами, знає тих водіїв, що загинули. Все ж заяви на оформлення перепусток можна також залишити на блок-постах, однак тоді процес може затягнутися. Хоча режим вводиться 21 січня, бланки на заявки почали розповсюджувати лише минулого тижня, тоді як перепустки ще не видають.

Офіцер групи Цивільно-військового співробітництва Збройних сил України пояснив Громадському, що розгляд кожної заяви займає час:  «Кожну анкету будуть розглядати представники декількох силових структур зокрема міліції, служби безпеки, армії».

Перепустка видається за умови проживання на неконтрольованій території, розташування місця поховання, смерті близьких родичів, наявності права власності на житло та нерухомість,  - усе це має бути підтверджено документами. Інші умови:

- необхідність забезпечення національних інтересів України з врегулювання конфлікту чи з гуманітарних  питань;

- необхідності виконання функцій міжнародних місій;

- здійснення регулярних поїздок, пов’язаних з трудовою діяльністю працівників залізниць.

«Люди бояться, що ми призупинимо пропуск, що вони  не зможуть побачитися з рідними. Потік надзвичайно великий», – говорить військовий комендант Станиці Луганської. Водночас військові наголошують: наказ мають виконувати.

Громадське ж і далі слідкуватиме за ситуацію з рухом у «Прикордонні».

/ Наталя Гуменюк, Богдан Кутєпов

Пов`язані новини