- Приймальну комісію де можна знайти?

- Я вам покажу.

- Бачите, там написано «Київський національний»? Заходите, там на вході буде охорона, скажете ви абітурієнт, і вам покажуть…

Два роки тому «Слідство.інфо» викрило хитру схему існування приватного вишу, який заснував юний орел української естради нардеп Михайло Поплавський.  Це був Київський університет культури, або скорочено – КУК.

Тоді ми розповіли, як, користуючись приміщеннями і викладачами державного Київського національно університету культури і мистецтв, керує яким той самий Поплавський, віртуальний приватний виш брав гроші зі студентів за навчання, а потім видавав їм дипломи КНУКіМу.

Тоді історія вишу, який існував тільки на паперах, привела нас сюди – до суду. Але не вирішувати долю покарання для залучених до фінансової схеми людей. Навпаки, КУК позивався до Міністерства освіти і науки, вимагаючи відновити призупинену після скандалу ліцензію. Ви, напевно, здогадалися, чию сторону прийняв суд?

На початку червня до редакції  «Слідства.іфно» потрапив порядок денний засідання Акредитаційної комісії України. Серед вишів, які хочуть видавати своїм випускникам дипломи державного зразка, ми побачили добре знайомий нам приватний Київський університет культури – КУК Поплавського.

Олександр Смирнов – директор “Навчально-методичного центру з питань якості освіти” і секретар акредитаційної комісії. Саме сюди надходять документи від вищих навчальних закладів, які намагаються акредитувати свої спеціальності.

ОЛЕКСАНДР СМИРНОВ, директор «Навчально-методичного центру з питань якості освіти»:

- Ми справу від київського університету культури отримали на початку травня... По університету був повний комплект документів поданий, експертизу вони пройшли.

Смирнов розповідає: так само успішно, як і процедуру з документами, КУК «пережив» і виїзд експертів. Це при тому, що минулого разу експерти центру не знайшли жодних ознак існування приватного вишу.

ОЛЕКСАНДР СМИРНОВ, директор «Навчально-методичного центру з питань якості освіти»:

- Усі висновки були позитивними, в деяких містилися зауваження – не критичні, які не містили висновку відмовити в акредитації.

Та все ж таки з першої спроби пройти акредитацію спеціальностей КУКу не вдалося – питання відклали. Завадили наша пильна увага та незручні питання від членів комісії. Проректору КУКа довелося викручуватися.

АНАТОЛІЙ ГУМЕНЧУК, проректор Київського університету культури (КУК):

- Не можу сказати, скільки дипломів видавали. Недавно працюю.

А ми можемо. З 2009-го по 2014-ий роки, за даними Державного підприємства "Інфоресурс", через який проходять усі видані вишами свідоцтва про освіту, КУК не замовив, а отже, не видав жодного диплому бакалавра, спеціаліста або магістра.

- Анатолій Васильович, я перепрошую, одне питання: а навіщо Вам зараз акредитація, якщо раніше ви взагалі не видавали дипломи?

- Я перепрошую, я не можу сказати, що було раніше, я не так давно працюю. Мова йде про наших студентів на сьогоднішній день.

Як це бути сьогоднішнім студентом КУКу – нам погодилася допомогти з’ясувати наша колега Настя. Вона грає роль абітурієнтки, яка хоче вступити до Київського Університету Культури. Разом з Настею ми вирушаємо на його пошуки.

Стартуємо з офіційної адреси, вказаної на сайті приватного вишу і у реєстраційних документах. Київ, вулиця Чигоріна.

- ЗНО здала так собі і хочу вступити в приватний університет на міжнародні відносини.

- Це приймальна комісія Київсього національного університету культури і мистецтв…

НАСТЯ:

- Там купа людей, я спитала, кажу «Ви всі чекаєте приймальну комісію». «Нє, ми поступаємо», але в них уже творчий конкурс, вони всі такі в платтячках. Я зайшла, а мені: «Добрий день. Ви вступати?». Я така: «Да». Ну і почала казати, що здала ЗНО так собі, хочу вступати в приватний університет от на міжнародні відносини. «А це київський національний університет – це державний, ми не приватний – це вам треба на Щорса. Тут такого нема».

Початок історії дуже нагадує наші попередні пошуки вишу Поплавського. Тоді ми зрозуміли, що КУКу як такого немає. Але справу треба довести до кінця. Тому разом з Настею рушаємо далі – на вулицю Щорса.

І знову суцільна плутанина. Настю з одного корпусу відправляють до іншого. А там уже й не питають, до якого ВНЗ дівчина хоче вступати.

- Добрий день! Це приймальна комісія, можна з вами поговорити?

- Ви сідайте. Пообщаємся.. давайте ми вас зареєструємо як абітурієнта…

Поки Настя вдає абітурієнтку, «Слідство.інфо» за щасливим збігом прямісінько під стінами державного КНУКіМу зустрічає проректора приватного КУКу. Запитуємо – де ж таки шукати його виш?

АНАТОЛІЙ ГУМЕНЧУК, проректор КУКу:

- Юридична адреса – Чигоріна, 20.

- Юридична так, я знаю, вона у вас на сайті вказана.

- Так, звичайно. Це оренда у Фонду державного майна. Те, що я говорив.

- Але чому там немає жодного приміщення приватного університету?

- Ну я ж сказав на нараді, що університет в процесі зміни юридичної адреси. Тому ось, будь ласка, всі приміщення – можете зайти подивитися, Київського університету культури.

Анатолій Гуменчук показує ось на цей корпус. Тут і справді красується напис «Київський університет культури», а поруч – табличка державного «старшого брата» - Київського національного університету культури і мистецтв.

До речі, саме з цього корпусу Настю щойно відправили шукати приватний виш у стінах державного. Але ми не втрачаємо надії і дослухаємося до поради проректора Гуменчука. І знову розчарування.

- Головний корпус – то абсолютно інша установа. Ви розумієте, що там державний університет. Там у мене керівництво, там у мене все начальство, до них підходите і вони все…

- Тут є ректорат?

- Все там, в головному корпусі.

- Тут взагалі немає ректора?

- Немає. Тут лиш навчальні кабінети і навчальні лабораторії і все…

У Міністерстві освіти і науки вирішили додатково проінспектувати КУК – щоправда, без участі журналістів.

ОЛЕКСАНДР СМИРНОВ, директор «Навчально-методичного центру з питань якості освіти»:

- Вся процедура акредитації в Україні приблизно побудована таким чином, що ми отримуємо дуже низький рівень відмов неакредитації за результатами цих виїзних експертиз – це менше 1 відсотка.

Поки «Слідство.інфо» блукало у пошуках КУКа, Акредитаційна комісія зібралась на чергове засідання і більшістю голосів підтримала подані КУКом спеціальності.

За голосуванням Акредитаційній комісії пильно стежив сам Михайло Поплавський. Певно, вирішив особисто проконтролювати важливе для нього питання КУКа.

- Ми намагалися 2 роки тому знайшли фізично університет. І цього року намагалися.

МИХАЙЛО ПОПЛАВСЬКИЙ, засновник ПВНЗ Київський університет культури:

- Я все покажу.

- Буду дуже вдячна. Бо цього року наша абітурієнтка намагалася вступити в приватний вищий навчальний заклад і не знайшла його, на жаль.

- Він всьо є. Я вам все покажу.

Михайло Поплавський пообіцяв розповісти нам багато цікавого про свій приватний виш.

- Домовились? В 17-00. У вас получається?

Дуже сподіваємося, що юний орел не підведе і розкриє секрети таємничого КУКу.

МАРІЯ ЗЕМЛЯНСЬКА, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»

Поділитись: