Вчені вважають, що спонтанні покупки в Інтернеті повинні бути визнані психічним розладом самі по собі, оскільки така поведінка дуже схоже на інші залежності.

За даними дослідження, описаного в журналі «Комплексна психіатрія», розлад, пов’язаний з покупками і шопінгом, зачіпає 5 відсотків людей, і йому слід приділяти більше уваги.

Визнання нав’язливого шопінгу (BSD) як окремого розладу може допомогти пацієнтам зрозуміти, що вони потребують лікування. Дослідники пишуть, що подібні покупці відчувають «крайню заклопотаність і прагнення до покупок» і «непереборні» спонукання придбавати товари, купуючи більше, ніж вони можуть собі дозволити, а також використовують шопінг для ослаблення негативних почуттів.

Але це призводить до страждань, сімейних сварок, безладдя від накопичених товарів, боргів і розтрат, кажуть дослідники, які оцінили 122 подібних пацієнта в Німеччині. Молодші люди, які купують онлайн, мали тенденцію показувати гірші симптоми.

Провідний дослідник Астрід Мюллер з Ганноверської медичної школи сказала: «Настав час визнати BSD окремим станом психічного здоров’я. Ми сподіваємося, що наші результати, що свідчать про поширеність інтернет-покупок, викличуть інтерес до досліджень».

Терапевт Памела Робертс з Пріоратської лікарні Уокінг в Сурреї заявила, що підтримує глибше вивчення того, наскільки шкідливим може бути BSD або ономанія, що впливають на відносини, роботу, фінанси і емоції.

За її словами, покупці-наркомани відчувають сплеск хімічного дофаміну в мозку, що змушує їх хотіти купувати більше, щоб вони могли повторити гормональний максимум. Аукціонні сайти залучають людей до покупок в стилі азартних ігор, а додатки дозволяють здійснювати покупки цілодобово.

Додамо, на думку вчених, покупки скорочують розрив між тим, як пацієнти бачать себе і як вони хочуть, щоб їх бачили, або їх «ідеальним я». Ось чому в списках покупок часто з’являються розкішне взуття, товари для догляду за тілом і дорогі електротовари.

Нав’язливі покупці також мотивовані бажанням змінити свій настрій, шопінг стає для цього легким рішенням.

Нагадаємо, нове дослідження вчених з Нью-Йорку свідчить, що розвиток хвороби мозку — деменції — може бути пов'язаний з невмінням людини читати чи писати.

Поділитись: