«Пункти незламності» в Києві: що вдалося, а над чим ще варто попрацювати (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Люди заряджають телефони в «Пункті незламності» в Соломʼянському районі Києва, 24 листопада 2022 року
Люди заряджають телефони в «Пункті незламності» в Соломʼянському районі Києва, 24 листопада 2022 рокуОлександр Хоменко / hromadske

У Києві та інших українських містах запрацювали перші «Пункти незламності». Як повідомляє Київська міська військова адміністрація, кожен такий пункт зможе одночасно приймати від 40 до 500 людей незалежно від часу їхнього перебування. Ці люди зможуть зарядити свої мобільні пристрої, зігрітися, отримати холодну і теплу воду, мобільний зв’язок, інтернет та навіть першу медичну допомогу. Крім того, обіцяли, що такі намети будуть обладнані кімнатами «матері та дитини».

Кореспондент hromadske на практиці перевірив, як працюють такі пункти під час аварії енергосистеми.

Намет «Пункту незламності», розташований на вулиці Василя Липківського в Соломʼянському районі Києва, 24 листопада 2022 рокуОлександр Хоменко / hromadske
Анастасія, Іван і Софія читають дитячу книгу про мінну небезпеку, знайдену в наметі, 24 листопада 2022 року. Коли у їхній квартирі на Теремках закінчилася заготовлена вода й розрядилися павербанки, пішли разом із мамою шукати місце, де можна зарядитисяОлександр Хоменко / hromadske

Основне завдання, яке справді розв'язують «Пункти незламності», — це доступ до тепла й електрики, але намети ДСНС не настільки великі, щоб умістити до 500 осіб. Максимум візуально — до ста людей. Таких пунктів на весь Київ поки що лише десять. Вони розташовані в кожному районі міста, але наразі не зможуть забезпечити велику кількість киян теплом, електрикою й інтернетом.

Крім того, не всі з цих наметів пропонують однакові послуги. Наприклад, дитячий куточок є в наметі на Соломʼянці (вул. Василя Липківського, 35), але його немає в пункті на Нивках (просп. Перемоги, 69/1).

Роль «Пунктів незламності», окрім спеціально облаштованих наметів ДСНС, виконують спеціально облаштовані місця в урядових будівлях, дитячих садках і школах та інших громадських місцях. Загалом, як зазначають у КМВА, у столиці планують розгорнути 500 таких пунктів. Усі вони зазначені на спеціальній інтерактивній мапі на сайті проєкту.

Але далеко не всі з них на практиці працюють. Кореспондент hromadske спілкувався з 70-річною Тамарою, яку спершу скерували до пункту на вулиці Салютній як найближчого до її дому, але там вона «не знайшла нічого подібного». Скільки з позначених на мапі пунктів справді працюють, важко сказати.

Поки що головна вада «Пунктів незламності» якраз у тому, що їх важко відразу знайти. Адже в умовах відсутності мобільного інтернету та зв’язку в значній частині міста мапу, де позначені ці пункти, неможливо використовувати. Крім того, навіть в умовах нормального інтернету вона може неправильно показувати ваше актуальне місцеперебування.

Рішенням, яке розв’язало б цю проблему, могла би стати інтеграція мапи «Пунктів незламності» в Google Maps. Це дало би змогу в разі наступного блекауту не тільки оперативно знайти найближчий пункт, але й зʼясувати, як до нього найшвидше дістатися.

У КМВА радять записати адреси найближчих «Пунктів незламності», але цього може бути недостатньо. Кореспондент hromadske дуже довго шукав намет ДСНС на Молдовській, 3А на Лукʼянівці, але так і не знайшов його (за адресою, вказаною в Google Maps, нічого не було, сама вулиця Молдовська розривається надвоє військовою частиною, що ускладнює орієнтацію, мапа на сайті «Незламності» нормально не працювала). У процесі пошуку кореспондент зіткнувся з жінкою, яка так само шукала цей пункт і не могла знайти. Тобто для пунктів, розташованих у глибині кварталів, незайвими були б якісь позначки для орієнтування.

Блекаут, який ми пережили напередодні, навряд чи останній, попереду довга зима, тому «Пункти незламності» ставатимуть лише популярнішими. Але поки вони не можуть забезпечити потреби багатьох містян, заклик влади до бізнесу долучатися до підтримки населення в критичній ситуації цілком виправданий.