путін може створити новий «Мінськ», скориставшись звітом МАГАТЕ про Запорізьку АЕС — ISW

Стриманість та показовий нейтралітет у звіті МАГАТЕ про ситуацію на тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції може зіграти на руку окупантам. Так, президент росії володимир путін може використати цей звіт, щоб запустити процес, аналогічний Мінським угодам.

Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

МАГАТЕ опублікувало звіт щодо ситуації на ЗАЕС 6 вересня — після завершення своєї місії на станції. У документі описали численні дії, якими російська окупаційна влада та російські військові загрожують безпеці ЗАЕС.

У звіті не намагаються визначити, хто відповідальний за обстріли станції, натомість неодноразово закликають «усі відповідні сторони» вжити заходів для покращення ситуації. Водночас у доповіді визнають, що росія розмістила свій військовий персонал та техніку в різних місцях станції, що обмежує доступ персоналу до низки приміщень.

Аналітики вважають, що звіт МАГАТЕ є «зашифрованим засудженням дій росії, якими та створює та закріпляє небезпеку ядерної катастрофи в Україні». Однак в ISW кажуть, що стриманість та показовий нейтралітет звіту «може затуманити надзвичайно очевидну російську діяльність», яка підриває безпеку АЕС.

Так, президент росії володимир путін може спробувати використати побоювання, які викликають дії російських окупантів, щоб змусити МАГАТЕ та міжнародну спільноту визнати право росії експлуатувати ЗАЕС. А це росія може зобразити як фактичне визнання окупації українського півдня росією.

У дещо зашифрованій формі МАГАТЕ визнає Україну законним оператором ЗАЕС і стороною, відповідальною за її безпеку й дотримання міжнародного права. Тож МАГАТЕ не може напряму залучати росію до консультацій щодо роботи станції, принаймні мовчки не визнаючи, що росія має право на такі консультації, зазначають в ISW.

На думку аналітиків, путін може спробувати скористатися стриманістю звіту для того, щоб створити процес, аналогічний Мінським угодам. У межах цих домовленостей росію розглядали як нейтральну сторону, а не як учасницю війни: «мовчазно приймаючи твердження путіна, що Україна перебувала в громадянській війні, а не боролася з російською агресією».

Що передувало?

1 вересня на ЗАЕС прибула делегація МАГАТЕ з 14 міжнародних експертів. Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що під час першого туру по ЗАЕС оглянув ключові зони, але «роботи ще залишається багато».

Міністр енергетики Герман Галущенко наголошував: Україна очікує, що результатами роботи місії стануть деокупація ЗАЕС, її повернення під повний контроль України та подальша демілітаризація території навколо станції.

Станом на 5 вересня на ЗАЕС залишилися двоє представників команди інспекції МАГАТЕ. Вони мають продовжити роботу на ЗАЕС на постійній основі. Таке декілька днів тому анонсував гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.