Політика

«Путін та посередники»: розслідування про статки російського президента

20 листопада, 2017 18:46
Політика/«Путін та посередники»: розслідування про статки російського президента
Зберегти
Вигляд
lead
Журналісти OCCRP і «Нової газети» провели спільне розслідування й виявили активи, що належать друзям, родичам та представникам найближчого оточення Путіна. Громадське проаналізувало матеріали журналістів і публікує найважливіші факти з розслідування.

Російський президент Володимир Путін офіційно «чистий» — він не має активів, які офіційно б належали йому. У недавньому інтерв’ю Оліверу Стоуну Путін сказав: «У мене немає такого багатства, про яке говорять». Згідно з отриманими Transparency International майновим деклараціям, у нього скромний банківський рахунок та інша власність, але ні про які шикарні яхти й величезні вілли не йдеться. Дохід Путіна за 2016 рік склав 8,9 мільйонів рублів.

Журналісти OCCRP і «Новой газеты» провели спільне розслідування й виявили активи, що належать друзям, родичам та представникам найближчого оточення Путіна. Громадське проаналізувало матеріали журналістів і публікує найважливіші факти з розслідування.

Син двоюрідної сестри Путіна

Журналісти проаналізували доходи 49-річного Михайла Шеломова, сина двоюрідної сестри російського президента. Він — непублічна особа, останні десять років працює «провідним фахівцем» у петербурзькій філії держкомпанії «Совкомфлот», що займається транспортуванням нафти й нафтопродуктів.

За кілька років Шеломов придбав активи на суму 573 мільйони доларів. Значна частина відомого статку — акції великих корпорацій, пов’язаних з представниками найближчого оточення Володимира Путіна.

Також Шеломов володіє фірмою «Акцепт», торік вона придбала 50 відсотків компанії «Игора драйв», яка займається будівництвом гоночної траси поблизу Петербурга, неподалік від гірськолижного курорту Ігора. Це — улюблений гірськолижний курорт Володимира Путіна. У коментарі журналістам Шеломов сказав, що не знає подробиць проекту.

Співінвесторами проекту будівництва траси стали двоє відомих підприємців: банкір Юрій Ковальчук з найближчого оточення Путіна й Володимир Васильєв. Ковальчук — один з найбагатших людей Росії за версією Forbes, а Васильєв — підрядник близької до Кремля держкомпанії-монополіста РЖД, він був мисливським партнером її екс-керівника Володимира Якуніна. А Якунін —давній друг Путіна. 

У 2004 році фірма Шеломова отримала від панамського офшору Santal Trading Corporation позику у 18 мільйонів доларів під 5 відсотків. Договір про кредитування не передбачає жодного забезпечення або іншої гарантії погашення позики. Раніше компанія Santal Trading фінансувала будівництво «палацу Путіна» на чорноморському узбережжі.

Фірма отримувала гроші від членів найближчого оточення Путіна, зокрема від Миколи Шамалова — батька Кирила Шамалова, який одружився з дочкою Путіна на курорті Ігора. У рамках схеми, обладнання для державних медустанов закуповувалося за завищеними цінами. Гроші, отримані від олігархів на покупку медобладнання, Шамалов і його партнери частково використовували під час будівництва «палацу».

У 2004 році «Акцепт» придбав невеликий пакет акцій у банку «Росія», який згодом був збільшений до 6,1 відсотка. Фінустанова має репутацію «банку друзів Путіна». У 2014 році разом зі своїми основними акціонерами Юрієм Ковальчуком і Геннадієм Тимченком банк опинився під санкціями США.

На питання журналістів про те, чи справді це гроші Путіна, Михайло Шеломов відповів: «Ну це лише ваші думки».

Колишній м’ясник

Петро Колбін зі статком у 550 мільйонів доларів опинився на 179 місці в списку 200 найбагатших людей Росії за версією Forbes. Він — колишній м’ясник. У вересні 2016 року, поговоривши з його шкільними вчителями, сусідами та друзями родини, телеканал «Дождь» з’ясував, що Колбін — нібито друг дитинства російського президента. Однак цей факт спростував прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.

На думку журналістів, своїми статками Колбін зобов’язаний великому й заполітизованому російському енергетичному сектору. Колись йому належало приблизно 10 відсотків нафтотрейдера Gunvor, співзасновником якого виступає Геннадій Тимченко. У певний момент він контролював близько третини російського нафтового ринку.

У 2010 році виявилося, що Колбін придбав у «Газпромбанку» 25,1% акцій «Ямал СПГ», що має ліцензію на величезне Південно-Тамбейське газове родовище на Крайній Півночі. Сума угоди склала 2,6 мільярди рублів. У 2011 році Колбін продав пакет акцій «Новатек» за 526 мільйонів доларів, заробивши на цьому майже 445 мільйонів доларів.

/Роман Шлейнов, Аіда Черкез

Читайте також цей матеріал російською мовою.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини