П’ять країн ЄС поскаржилися на несправедливий розподіл вакцин від коронавірусу. Єврокомісія відповіла, чому так
Австрія, Болгарія, Чехія, Латвія і Словенія звернулися до керівництва Європейського Союзу із листом, у якому розкритикували нинішній механізм розподілу вакцин від COVID—19 усередині об’єднання. У ЄС стверджують, що це сталося через домовленості самих держав—членів.
Своє звернення п’ять країн-членів ЄС надіслали голові Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн і голові Європейської ради Шарлю Мішелю в суботу, 13 березня. Його текст фактично повторював заяву канцлера Австрії Себастьяна Курца, висловлену напередодні, 12 березня.
Тоді Курц заявив, що «протягом останніх кількох днів» деякі члени ЄС отримали вакцини не пропорційно чисельності населення, що було б справедливо. Наприклад, Мальта до кінця червня має отримати втричі більше доз, ніж потребує, тоді як Болгарія, Латвія і Чехія — пропорційно менше.
Підписанти звернення просять голову Європейської ради «провести зустріч із цього важливого питання серед лідерів [країн-членів ЄС] якнайшвидше».
У Європейській комісії відповіли, що погоджуються з необхідністю пропорційного розподілу вакцин. Але держави-члени самі запропонували змінити механізм так, щоб він ураховував «епідеміологічну ситуацію й потреби у вакцинації кожної країни».
«Саме від держав-членів ЄС залежить, чи досягнуть вони згоди щодо повернення до механізму пропорційного розподілу [вакцин]», — зазначили в Єврокомісії.
Посадовець ЄС у розмові з Reuters додав, що саміт Європейської ради щодо вакцинації від COVID-19, про який просять підписанти листа, і так планувався на 25-26 березня. Офіс голови Євроради від офіційних коментарів відмовився.
Проблеми з вакцинацією в ЄС
Європейський Союз загалом уклав договори з дев'ятьма розробниками вакцин від коронавірусу на 2,3 мільярда доз. Цього достатньо для повної вакцинації всього населення держав-членів ЄС (450 мільйонів).
А втім, досягти мети вакцинувати більшість населення до літа 2021 року Євросоюзу, схоже, не вдасться. Станом на 13 березня, відповідно до даних аналітичного порталу Our World in Data, в ЄС ввели трохи більш як 47 мільйонів доз вакцини, або 10,6 дози на 100 населення. Це менше, ніж у США (понад 30,5) і Великій Британії (понад 36).
Серед причин повільного розгортання вакцинації називають надто бюрократичний підхід і невиконання фармкомпаніями домовленостей щодо виготовлення певної кількості доз. На цьому тлі в січні Єврокомісія обмежила експорт вакцин за межі ЄС, залишивши, однак, низку винятків — зокрема і для України.
Крім того, в ЄС наразі активно ведеться обговорення щодо введення так званих ковід-паспортів (більше про них — у матеріалі), які б могли допомогти запустити туристичний сезон улітку 2021 року. Проєкт «зеленого цифрового пропуску» (Digital Green Pass) Єврокомісія планує представити 17 березня.
- Поділитися: